– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Recepcjonistka / Recepcjonista
Polecane oferty - Turystyka / Hotelarstwo
-
Recepcjonista
Mercure & Ibis Gdańsk Stare Miasto Gdańsk praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
Nocny Audytor
Sofitel Grand Sopot Sopot praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Recepcjonistka / Recepcjonista
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Recepcjonistka to pierwsza osoba, z którą ma styczność osoba kontaktująca się z firmą, klient, kontrahent itp. Zawód niegdyś zwyczajowo wykonywany był przez kobiety, jednak obecnie często pracę w recepcji przestrzeni biurowej wykonują także mężczyźni. W zakresie obowiązków osoby na tym stanowisku jest, jak sama nazwa wskazuje, obsługa recepcji, czyli witanie i meldowanie osób, a także obsługa linii telefonicznej, korespondencji tradycyjnej i online, udzielanie informacji, przyjmowanie przesyłek kurierskich, przygotowywanie i kserowanie dokumentów, niekiedy wystawianie faktur bądź rachunków, wysyłanie faksów, nadzór nad obiegiem dokumentów wewnętrznych i zewnętrznych oraz koordynacja innych czynności związanych z administracją.
Praca recepcjonisty polega zatem na świadczeniu i sprzedaży usług, m.in.: w hotelu, motelu, pensjonacie, schronisku, ale też w poradni, placówce medycznej czy w dowolnym innym przedsiębiorstwie, w którym funkcjonuje recepcja. Opis stanowiska recepcjonisty może być zatem bardzo różny. W przypadku recepcji hotelowej do zadań recepcjonistki należy przydzielanie pokojów, rozliczanie pobytów (check-in, check-out). Pracownik prowadzi rachunki i kalendarz związane z pobytem gości, zarządza stanem wolnych pokoi itp.
Niemniej zapewnienie prawidłowej obsługi biurowej, obsługa korespondencji czy rejestracja gości hotelowych to nie wszystko. Osoba na tym stanowisko często dba także o dobrą atmosferę pracy i o wizerunek firmy. W istocie, recepcjonista / recepcjonistka niekiedy traktowana jest jako swoista wizytówka firmy. Osoba zajmująca tę posadę powinna więc doskonale orientować się w kulturze i polityce przedsiębiorstwa, w kontaktach z klientami i współpracownikami kierować się przyświecającymi mu wartościami.
RECEPCJONISTKA – JAK ZOSTAĆ? WYMAGANIA
Żeby zostać recepcjonistką, nierzadko wystarczy chęć do pracy i wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz bardzo dobra organizacja pracy. Poza tym recepcjonistka musi potrafić obsługiwać komputer, mieć dogłębną znajomość pakietu MS Office lub innego oprogramowania biurowego, umieć obsługiwać ksero, faks, skaner czy urządzenia do telekonferencji, wyświetlania prezentacji w czasie obsługi spotkań. Pracodawcy poszukują u kandydatów takich cech jak uprzejmość, uczciwość, pogodne usposobienie, wysoka kultura osobista. Niezbędna jest też umiejętność pracy w zespole, dokładność oraz zdolność do koncentracji. Mile widziane jest prawo jazdy kat. B oraz dobra znajomość technik sprzedażowych i etykiety biznesowej.
W przypadku branży hotelarskiej i turystycznej preferowane są osoby, które ukończyły szkołę pomaturalną w tych kierunkach bądź studia wyższe z zakresu turystyki i hotelarstwa. W tym wypadku standardem jest także znajomość języka angielskiego. Jeśli posługujesz się językiem rzadko spotykanym w naszej szerokości geograficznej, to może stanowić dodatkowy atut.
RECEPCJONISTKA – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Obecnie praca w administracji biurowej coraz częściej wykonywana jest zdalnie. Co prawda część działań dotyczących bieżącej obsługi telefonu czy poczty, udzielanie informacji i rejestrowanie gości można wykonywać w home office, niemniej zazwyczaj recepcjoniści i recepcjonistki pracują stacjonarnie w biurowcach, siedzibach firm i placówkach hoteli. Miejscem pracy recepcjonistki znajduje się w centralnym punkcie, zlokalizowanym najczęściej przy wejściu do obiektu. Zdarza się niekiedy, że recepcjonistka ma swoje stanowisko pracy w sekretariacie firmy, w najbardziej widocznym miejscu dla osób wchodzących do pomieszczenia.
Pracownik ten musi zawsze mieć elegancki wygląd i pogodne nastawienie. Zawód recepcjonistki ma charakter indywidualny i może się wiązać z bardzo intensywnym kontaktem z ludźmi. Czas pracy zazwyczaj zmianowy.
RECEPCJONISTKA – KARIERA ZAWODOWA
Recepcjonistka może być zatrudniona w branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, w większych firmach, w których funkcjonuje recepcja. Ofert pracy na to stanowisko nie brakuje, niemniej często konkurencja jest spora. Dlatego jeśli myślisz o karierze recepcjonistki / recepcjonisty, podnieś swoje notowania na rynku pracy: wykonaj kursy dotyczące administracji, marketingu, szkolenia z zakresu nowych technologii, zapisz się na studia podyplomowe itp. Zaaplikuj na najbardziej interesujące oferty, wysyłając CV i list motywacyjny. Aplikuj nawet mimo braku doświadczenia, gdyż część pracodawców przyucza kandydatów do tego zawodu. Sprawdź aktualne oferty pracy na Praca.pl.
RECEPCJONISTKA – ZAROBKI
Zarobki kształtują się w zależności od wielkości hotelu, firmy, a także lokalizacji. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana pensji brutto recepcjonistki to 4120 zł miesięcznie. Osoby na tym stanowisku mogą liczyć na premie, zniżki na produkty i usługi, telefon i komputer do użytku prywatnego, karnety sportowe, prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie na życie.
RECEPCJONISTKA – PERSPEKTYWY PRACY
Osobista i telefoniczna obsługa klientów bywa wyzwaniem. Osoba pracująca na recepcji odpowiada nie tylko za prowadzenie kalendarza, wprowadzanie danych czy odbieranie telefonów. Ma stały kontakt z klientami, a ci bywają bardzo wymagający. Jest to zatem posada dla osób, które lubią pracę z ludźmi. Co więcej, osoba zajmująca tę posadę musi koordynować wiele czynności na raz, pamiętać o najróżniejszych kwestiach administracyjno-biurowych oraz personalnych. Stanowisko recepcjonistki bywa zatem stresujące, czasami jest to także praca pod presją.
Warto wiedzieć, że recepcjonistka może się rozwijać zawodowo, np. awansować na wyższe stanowiska administracyjne, związane z PR, HR, obsługą klienta indywidualnego bądź biznesowego.
Praca Recepcjonistka / RecepcjonistaNajnowsze oferty - Turystyka / Hotelarstwo
-
Recepcjonista (K/M)
Novotel Warszawa Centrum Warszawa praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Recepcjonista / Recepcjonistka
Sofitel Grand Sopot Sopot praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Recepcjonista / Recepcjonistka
specjalista junior / mid aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?