Lista stanowisk - Operator Giętarki

Operator Giętarki

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Giętarka jest to urządzenie, które służy do zaginania różnego rodzaju blach, rur, prętów, profili do fasad i parapetów pod ustalonym kątem wzdłuż płaszczyzny pionowej lub poziomej. Jest to urządzenie automatyczne, których obsługą zajmuje się wykwalifikowany operator. Odpowiednio programuje je do działania, wybiera parametry funkcjonowania, kontroluje przebieg prac i w razie potrzeby dokonuje niezbędnych modyfikacji w ustawieniach. Zajmuje się także wykończeniem, obróbką oraz sprawdzaniem jakości wytworzonych elementów. Posługuje się narzędziami pomiarowymi oraz rysunkiem technicznym, z którego czerpie dane potrzebne do wytworzenia odpowiedniego produktu.

 

WYMAGANIA

 

Na tym stanowisku najważniejszymi kompetencjami wymaganymi przez pracodawców, są doświadczenie w obsłudze giętarek i umiejętność ich programowania. Dodatkowym atutem będzie wcześniejsza styczność z urządzeniami danego producenta. Operator musi umieć też posługiwać się narzędziami pomocniczymi np. służącymi do pomiaru oraz czytać rysunki techniczne.
Pożądane są również duże zdolności manualne oraz takie cechy jak m.in. dokładność, precyzja i sumienność podczas wykonywania pracy. Giętarka jest urządzeniem obsługiwanym jednoosobowo, dlatego liczy się także samodzielność i dobra organizacja pracy. Ta ostatnia umiejętność jest istotna, by terminowo wykonywać zlecenia od klientów.

 

WARUNKI PRACY

 

Operator giętarki wykonuje pracę fizyczną, zazwyczaj w fabrykach, halach produkcyjnych czy warsztatach. Ma stały kontakt z elementami metalowymi, prętami i innymi materiałami, z których wykonywane są produkty. Pracuje z reguły w stałych godzinach, ale w razie zwiększonej liczby zamówień, może pojawić się konieczność pracy w godzinach nadliczbowych. W związku z tym, że jest to zajęcie związane z obsługą urządzenia mechanicznego, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich przepisów BHP.

 

MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Pracę na tym stanowisku można znaleźć w przedsiębiorstwach oferujących produkcję i sprzedaż elementów metalowych na potrzeby różnych branż np. przemysłowej i produkcyjnej (maszyny przemysłowe i rolnicze), budowlanej ( elementy parapetów, płotów i fasad) czy też hydraulicznej (rury). Zatrudnienie oferują zarówno firmy w Polsce, jak i za granicą m.in. w Niemczech, Norwegii, Belgii i Holandii. Jeśli operator posiada własną giętarkę to może pracować na swój rachunek, samodzielnie realizując zlecenia dla klientów.

 

ZAROBKI

 

Stawki w tej branży zależą od firmy, w której jest zatrudniony pracownik oraz jego doświadczenia i umiejętności. Zarobki rozpoczynają się od ok. 2 tys. złotych na rękę, a za granicą wynoszą ok. 2 tys. euro. Niekiedy praca rozliczana jest według stawek godzinowych. Pracodawcy czasami oferują też szkolenia, które przyuczą kandydata do obsługi konkretnego urządzenia.

Praca Operator Giętarki
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.