Lista stanowisk - Brązownik

Brązownik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Przedmiotem zainteresowań zawodowych brązownika jest oczywiście brąz, tworzywo, z którego wykonywane są różnorodne przedmioty użytkowe i wykorzystywane w przemyśle, etc. Brązownik skupia się jednak głównie wokół przedmiotów, posiadających walory estetyczne, a więc jego praca zaliczana jest do rzemiosła artystycznego. Najczęściej spotykane przedmioty, wykonane z brązu to różnego rodzaju okucia, klamki, świeczniki, i inne elementy wykończeniowe, a także figury, pomniki, etc. Przedmioty z brązu wykonywane są poprzez odlew we wcześniej przygotowanej formie, a następnie poddawane szczegółowej obróbce mechanicznej i manualnej. Brązownik skupia się głównie na drugim etapie wytwarzania tychże przedmiotów, czysty odlew jest bowiem wysoce niedoskonały, posiada jedynie kształt i elementy wcześniej zaplanowane na etapie wykonywania formy, jego faktura zaś i kolor jest daleki od efektu końcowego. Obróbka wykonywana jest przy pomocy szeregu narzędzi, w specjalnie przygotowanym warsztacie. Ostatecznie wyszlifowany i wypolerowany przedmiot pokrywa się ochronną warstwą chemikaliów, mających zapobiec ścieraniu się i patynowaniu powierzchni.


WYMAGANIA

Zawód brązownika jest wykonywany przez absolwentów szkół zawodowych, jednak właściwych umiejętności można nabyć w praktyce, w pracowni obróbki brązu. Zawód ten wymaga od osoby nim zainteresowanej ponadprzeciętnych zdolności manualnych, oraz wysoce wykształconego zmysłu estetycznego, pozwalającego na wykonywanie precyzyjnych czynności wykończeniowych. Obecnie zawód brązownika jest zajęciem dość rzadko spotykanym.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy brązownika jest specjalnie przygotowana pracownia, wyposażona w niezbędne przy pracy urządzenia i narzędzia, służące do obróbki odlewu. Praca brązownika nosi wprawdzie znamiona pracy artystycznej, jednak w praktyce wiąże się także z wysiłkiem fizycznym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w zawodzie brązownika zapewniają coraz rzadziej już spotykane pracownie brązownictwa, oraz placówki, zajmujące się renowacją zabytków i dzieł sztuki.


ZAROBKI

Zarobki brązownika są niezwykle trudne do oszacowania, i pozostają w ścisłej zależności z ilością zleceń, jakie dana osoba otrzyma do realizacji.

Praca Brązownik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?