Lista stanowisk - Architekt Internetu Rzeczy

Architekt Internetu Rzeczy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Internet Rzeczy jest to technologia, która umożliwia wyposażanie przedmiotów i urządzeń (np. artykułów gospodarstwa domowego) w dodatkowe funkcje. Mogą zbierać, analizować, przetwarzać i przekazywać dane za pomocą sieci komputerowej. Mogą też poruszać się dzięki zdalnie wydawanym przez aplikacje poleceniom. Staje się coraz bardziej popularne, bowiem świat jest w coraz większym stopniu oparty na elektronice.

 

Inżynier Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things Engineer) projektuje, buduje i testuje (w rozumieniu informatycznym i programistycznym), takie rozwiązania, zanim trafią one do komercyjnego użytku. Łączy w sobie elementy programisty, inżyniera i elektronika.

 

Ze względu na szybki rozwój tej dziedziny, musi się na bieżąco rozwijać i poznawać nowe rozwiązania, które potem będzie wykorzystywał w codziennej pracy.


WYMAGANIA

 

Do pracy jako architekt IoT potrzebne jest wykształcenie wyższe o profilu technicznym np. inżynieria, elektronika czy informatyka.

 

Na samodzielnym stanowisku wymagane jest także doświadczenie zawodowe  w zakresie tworzenia architektury IT i praktyczna znajomość technologii, takich jak: MQTT, RabbitMQ, CoAP, IoT gateways, AllJoyn, OpenHAB, Thread.  Liczy się także doświadczenie w pracy z frameworkami dotyczącymi bezpieczeństwa IT oraz sterowanymi zdalnie urządzeniami.

 

Z kompetencji miękkich pracodawcy wymagają przede wszystkimi kreatywności, umiejętności dostosowania rozwiązań do potrzeb rynkowych, dokładności, rzetelności, dobrej organizacji pracy oraz zorientowania na cel. Ze względu na międzynarodowe środowisko pracy, konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego.


WARUNKI PRACY

 

Swoje obowiązki wykonuje przed komputerem, przy użyciu specjalistycznych programów i technologii. Niezbędne narzędzia zapewnia mu pracodawca. Praca wymaga niekiedy dużej cierpliwości, bowiem wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem. Częściowo pracuje też laboratorium, gdzie testuje nowe rozwiązania przed wprowadzeniem ich na rynek.

 

W swojej pracy wykonuje zadania zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Jej częścią są spotkania projektowe, które służą wypracowaniu koncepcji nowych urządzeń i ich funkcjonalności


MOŻLIWOŚC ZATRUDNIENIA

 

Pracy można szukać w firmach produkujących urządzenia wyposażone w automatyczne funkcjonalności oraz w specjalistycznych agencjach, które świadczą takie usługi na rzecz klientów zewnętrznych. W niektórych przypadkach w grę wchodzi także praca na własny rachunek.

Praca Architekt Internetu Rzeczy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?