Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Badania i rozwój
Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)

Lista stanowisk - Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)

Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. transferu technologii, znany również jako brokerem innowacji, to pracownik, który bierze udział w komercjalizacji wyników badań naukowych i rozwoju technologii. Jego celem jest implementowanie innowacji do nowych produktów lub usług. Do podstawowych zadań osoby zatrudnionej jako broker innowacji – specjalista ds. transferu technologicznego należy inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między instytutami badawczymi, jednostkami naukowymi i akademickimi a sektorem biznesowym, z myślą o efektywnym wykorzystaniu wyników badań i nowych technologii. Specjalista rozpoznaje bieżące lub przyszłe potrzeby technologiczne podmiotu, doradza, a także bierze udział w negocjowaniu i przygotowywaniu umów w zakresie współpracy technologicznej, ochrony własności intelektualnej czy finansowania innowacji. Praca ta może być niezwykle ciekawa i inspirująca oraz umożliwia realny kontakt z dynamicznie zmieniającym się światem nowinek technologicznych. Stanowisko specjalisty i starszego specjalisty ds. transferu technologii wymaga przy tym doskonałej znajomości rynku oraz zrozumienia zagadnień technologicznych i dotyczących danej dziedziny badawczej.

WYMAGANIA

Jednym z podstawowych wymagań napotykanych w ofertach pracy na to stanowisko jest wykształcenie wyższe kierunkowe, związane z daną dziedziną działalności (nauki ścisłe, inżynieria). Dodatkowym atutem mogą być studia podyplomowe bądź kursy lub szkolenia z zakresu komercjalizacji technologii, ochrony własności intelektualnej i rozwoju przedsiębiorczości. Pracodawcy preferują kandydatów z doświadczeniem w realizacji projektów związanych z transferem technologii. Co więcej, specjalista powinien cechować się wachlarzem kompetencji miękkich, takich jak umiejętności analityczne (szczególnie zdolność do analizy potrzeb rynku), umiejętności negocjacyjne, zdolność do pracy w zespole, umiejętność budowania i utrzymywania relacji biznesowych.

WARUNKI PRACY

Praca specjalisty ds. transferu technologii odbywa się w różnorodnym środowisku. Specjalista dużą część pracy wykonuje przed komputerem, w biurze lub home office, niemniej często odbywa także spotkania w różnych lokalizacjach, między innymi na uczelniach, w instytutach badawczych, centrach innowacji, a także w działach badań i rozwoju przedsiębiorstw. 

Broker innowacji to osoba, która nie zawsze pracuje w stałych godzinach, niemniej często jest to praca na pełen etat. Kalendarz spotkań z partnerami biznesowymi i technologicznymi może być zależny od dostępności danego podmiotu. Poszukiwanie potencjalnych wykonawców i partnerów technologicznych może obligować specjalistę ds. transferu innowacji do odbywania podróży służbowych związanych z negocjacjami i finalizacją umów. Pracownik uczestniczy także w konferencjach branżowych, naukowych i technologicznych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Miejsca pracy dla specjalistów ds. transferu technologii powstają m.in. w prywatnych i publicznych instytucjach naukowych, agencjach rządowych zajmujących się innowacjami, prywatnych przedsiębiorstwach technologicznych, startupach. Możliwości podjęcia pracy i znalezienia zleceń dla tych specjalistów przybywa, wraz z rosnącą świadomością znaczenia współpracy między nauką a biznesem.

ZAROBKI

Zarobki w zespołach ds. transferu innowacji mogą być zróżnicowane, niemniej specjaliści pracujący w renomowanych instytucjach badawczych, międzynarodowych korporacjach lub dynamicznie rozwijających się startupach mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, a także benefity. Poza podstawową pensją pracownikom często oferuje się premie za realizację projektów czy osiągnięcie określonych celów biznesowych. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń stawka rynkowa wynagrodzenia brokera innowacji wynosi od około 5 tys. do 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Praca Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?