Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Badania i rozwój
Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)

Lista stanowisk - Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)

Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. transferu technologii, znany również jako brokerem innowacji, to pracownik, który bierze udział w komercjalizacji wyników badań naukowych i rozwoju technologii. Jego celem jest implementowanie innowacji do nowych produktów lub usług. Do podstawowych zadań osoby zatrudnionej jako broker innowacji – specjalista ds. transferu technologicznego należy inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między instytutami badawczymi, jednostkami naukowymi i akademickimi a sektorem biznesowym, z myślą o efektywnym wykorzystaniu wyników badań i nowych technologii. Specjalista rozpoznaje bieżące lub przyszłe potrzeby technologiczne podmiotu, doradza, a także bierze udział w negocjowaniu i przygotowywaniu umów w zakresie współpracy technologicznej, ochrony własności intelektualnej czy finansowania innowacji. Praca ta może być niezwykle ciekawa i inspirująca oraz umożliwia realny kontakt z dynamicznie zmieniającym się światem nowinek technologicznych. Stanowisko specjalisty i starszego specjalisty ds. transferu technologii wymaga przy tym doskonałej znajomości rynku oraz zrozumienia zagadnień technologicznych i dotyczących danej dziedziny badawczej.

WYMAGANIA

Jednym z podstawowych wymagań napotykanych w ofertach pracy na to stanowisko jest wykształcenie wyższe kierunkowe, związane z daną dziedziną działalności (nauki ścisłe, inżynieria). Dodatkowym atutem mogą być studia podyplomowe bądź kursy lub szkolenia z zakresu komercjalizacji technologii, ochrony własności intelektualnej i rozwoju przedsiębiorczości. Pracodawcy preferują kandydatów z doświadczeniem w realizacji projektów związanych z transferem technologii. Co więcej, specjalista powinien cechować się wachlarzem kompetencji miękkich, takich jak umiejętności analityczne (szczególnie zdolność do analizy potrzeb rynku), umiejętności negocjacyjne, zdolność do pracy w zespole, umiejętność budowania i utrzymywania relacji biznesowych.

WARUNKI PRACY

Praca specjalisty ds. transferu technologii odbywa się w różnorodnym środowisku. Specjalista dużą część pracy wykonuje przed komputerem, w biurze lub home office, niemniej często odbywa także spotkania w różnych lokalizacjach, między innymi na uczelniach, w instytutach badawczych, centrach innowacji, a także w działach badań i rozwoju przedsiębiorstw. 

Broker innowacji to osoba, która nie zawsze pracuje w stałych godzinach, niemniej często jest to praca na pełen etat. Kalendarz spotkań z partnerami biznesowymi i technologicznymi może być zależny od dostępności danego podmiotu. Poszukiwanie potencjalnych wykonawców i partnerów technologicznych może obligować specjalistę ds. transferu innowacji do odbywania podróży służbowych związanych z negocjacjami i finalizacją umów. Pracownik uczestniczy także w konferencjach branżowych, naukowych i technologicznych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Miejsca pracy dla specjalistów ds. transferu technologii powstają m.in. w prywatnych i publicznych instytucjach naukowych, agencjach rządowych zajmujących się innowacjami, prywatnych przedsiębiorstwach technologicznych, startupach. Możliwości podjęcia pracy i znalezienia zleceń dla tych specjalistów przybywa, wraz z rosnącą świadomością znaczenia współpracy między nauką a biznesem.

ZAROBKI

Zarobki w zespołach ds. transferu innowacji mogą być zróżnicowane, niemniej specjaliści pracujący w renomowanych instytucjach badawczych, międzynarodowych korporacjach lub dynamicznie rozwijających się startupach mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, a także benefity. Poza podstawową pensją pracownikom często oferuje się premie za realizację projektów czy osiągnięcie określonych celów biznesowych. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń stawka rynkowa wynagrodzenia brokera innowacji wynosi od około 5 tys. do 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Praca Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.