Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.
Lista stanowisk - Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)
Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Specjalista ds. transferu technologii, znany również jako brokerem innowacji, to pracownik, który bierze udział w komercjalizacji wyników badań naukowych i rozwoju technologii. Jego celem jest implementowanie innowacji do nowych produktów lub usług. Do podstawowych zadań osoby zatrudnionej jako broker innowacji – specjalista ds. transferu technologicznego należy inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między instytutami badawczymi, jednostkami naukowymi i akademickimi a sektorem biznesowym, z myślą o efektywnym wykorzystaniu wyników badań i nowych technologii. Specjalista rozpoznaje bieżące lub przyszłe potrzeby technologiczne podmiotu, doradza, a także bierze udział w negocjowaniu i przygotowywaniu umów w zakresie współpracy technologicznej, ochrony własności intelektualnej czy finansowania innowacji. Praca ta może być niezwykle ciekawa i inspirująca oraz umożliwia realny kontakt z dynamicznie zmieniającym się światem nowinek technologicznych. Stanowisko specjalisty i starszego specjalisty ds. transferu technologii wymaga przy tym doskonałej znajomości rynku oraz zrozumienia zagadnień technologicznych i dotyczących danej dziedziny badawczej.
WYMAGANIA
Jednym z podstawowych wymagań napotykanych w ofertach pracy na to stanowisko jest wykształcenie wyższe kierunkowe, związane z daną dziedziną działalności (nauki ścisłe, inżynieria). Dodatkowym atutem mogą być studia podyplomowe bądź kursy lub szkolenia z zakresu komercjalizacji technologii, ochrony własności intelektualnej i rozwoju przedsiębiorczości. Pracodawcy preferują kandydatów z doświadczeniem w realizacji projektów związanych z transferem technologii. Co więcej, specjalista powinien cechować się wachlarzem kompetencji miękkich, takich jak umiejętności analityczne (szczególnie zdolność do analizy potrzeb rynku), umiejętności negocjacyjne, zdolność do pracy w zespole, umiejętność budowania i utrzymywania relacji biznesowych.
WARUNKI PRACY
Praca specjalisty ds. transferu technologii odbywa się w różnorodnym środowisku. Specjalista dużą część pracy wykonuje przed komputerem, w biurze lub home office, niemniej często odbywa także spotkania w różnych lokalizacjach, między innymi na uczelniach, w instytutach badawczych, centrach innowacji, a także w działach badań i rozwoju przedsiębiorstw.
Broker innowacji to osoba, która nie zawsze pracuje w stałych godzinach, niemniej często jest to praca na pełen etat. Kalendarz spotkań z partnerami biznesowymi i technologicznymi może być zależny od dostępności danego podmiotu. Poszukiwanie potencjalnych wykonawców i partnerów technologicznych może obligować specjalistę ds. transferu innowacji do odbywania podróży służbowych związanych z negocjacjami i finalizacją umów. Pracownik uczestniczy także w konferencjach branżowych, naukowych i technologicznych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Miejsca pracy dla specjalistów ds. transferu technologii powstają m.in. w prywatnych i publicznych instytucjach naukowych, agencjach rządowych zajmujących się innowacjami, prywatnych przedsiębiorstwach technologicznych, startupach. Możliwości podjęcia pracy i znalezienia zleceń dla tych specjalistów przybywa, wraz z rosnącą świadomością znaczenia współpracy między nauką a biznesem.
ZAROBKI
Zarobki w zespołach ds. transferu innowacji mogą być zróżnicowane, niemniej specjaliści pracujący w renomowanych instytucjach badawczych, międzynarodowych korporacjach lub dynamicznie rozwijających się startupach mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, a także benefity. Poza podstawową pensją pracownikom często oferuje się premie za realizację projektów czy osiągnięcie określonych celów biznesowych. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń stawka rynkowa wynagrodzenia brokera innowacji wynosi od około 5 tys. do 9 tys. zł brutto miesięcznie.
Praca Specjalista ds. transferu technologii (broker innowacji)Najnowsze artykuły
Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?