Lista stanowisk - Socjolog

Socjolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Socjolog jako naukowiec prowadzi badania wybranych grup społecznych pod kątem różnych dyscyplin socjologicznych - socjologii ogólnej, pracy, kultury, etc. Głównym celem przeprowadzania tego typu badań jest rozwijanie wiedzy socjologicznej, tworzenie teorii i terminologii, mających pomóc w zrozumieniu mechanizmów obecnych w danych zbiorowościach. Socjolog weryfikuje także istniejące już teorie pod kątem nowych spostrzeżeń, modyfikując je i wzbogacając o kolejne wnioski. W życiu codziennym efekt pracy socjologów może być przydatny w instytucjach publicznych i komercyjnych, zajmujących się między innymi badaniami rynku, czy nastrojów społecznych (polityka, etc.). Dla przykładu socjolog może zajmować się badaniem społecznych skutków bezrobocia lub przyczyn spadku popularności modelu „rodziny nuklearnej”, które to dane będą przydatne w opracowywaniu społecznych kampanii reklamowych.


WYMAGANIA

Aby zostać socjologiem należy ukończyć studia uniwersyteckie na kierunku socjologia, dające tytuł magistra. W wykonywaniu tego zawodu istotne są także umiejętności analitycznego myślenia, zaangażowania w powierzone obowiązki, czy koncentracji. W zależności od predyspozycji konkretnej jednostki może ona obrać drogę pracy naukowej lub zatrudnienia w firmie komercyjnej albo instytucji publicznej w charakterze eksperta.


WARUNKI PRACY

W przypadku pracy naukowej socjolog przebywa głównie na uczelni, prowadząc zajęcia ze studentami, organizując egzaminy i zaliczenia, dyżurując w określonych godzinach, etc. Oczywiście wszystko to ma na celu zdobycie tytułu naukowego, więc w czasie spędzanym na uczelni socjolog przygotowuje swoją publikację. W przypadku pracy zawodowej zazwyczaj trafia na stanowisko konsultanta lub eksperta, kompletując, analizując i zestawiając pozyskane dane w środowisku komputerowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wcześniej wspomniano możliwości zatrudnienia gwarantują wyższe uczelnie publiczne i niepubliczne, instytucje publiczne, zajmujące się badaniami opinii publicznej i pochodnymi, firmy komercyjne różnego rodzaju.


ZAROBKI

Trudno określić zarobki socjologa, są one uzależnione od miejsca zatrudnienia, a możliwości jest tutaj dość sporo.

Praca Socjolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?