Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.
Lista stanowisk - Próbkobiorca
Polecane oferty - Badania i rozwój
-
Laborant / Laborantka
Holcim Polska S.A Budzyń praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat
Próbkobiorca
Próbkobiorca jest jednym z zawodów, który spopularyzował się w ostatnich latach. Jak sama nazwa wskazuje, głównym obowiązkiem zawodowym osoby na stanowisku próbkobiorcy jest pobieranie próbek. Pracownik może być zatrudniony w szpitalu, przychodni lub innej placówce medycznej, a także w laboratorium, instytucie badawczym, sanepidzie, inspektoracie weterynaryjnym, ochrony środowiska itp.
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Praca próbkobiorcy polega na pobieraniu próbek zgodnie z obowiązującymi procedurami. Próbkami mogą być np. ślina, krew, mocz, tkanki roślinne, próbki produktów spożywczych, ziemi, tworzyw sztucznych, metali itp. Pracownik zabezpiecza materiał i właściwie go oznakowuje. Prowadzi także stosowną ewidencję pobranych próbek.
Praca może być wykonywana na miejscu np. w klinice medycznej, laboratorium, do którego zgłaszają się np. pacjenci, bądź terenowo. W tym drugim przypadku wiąże się więc z koniecznością odbywania częstych wyjazdów służbowych (np. jeśli próbkobiorca pobiera próbki z danego powiatu czy innej jednostki przestrzennej).
PRÓBKOBIORCA - JAK ZOSTAĆ?
Pracodawcy zwykle nie mają wysokich wymagań wobec kandydatów do pracy próbkobiorcy. Przyjmowane są osoby bez doświadczenia – firmy najczęściej prowadzą szkolenia wstępne. Często pojawiającym się wymogiem jest konieczność posiadania prawa jazdy kat. B oraz gotowość do odbywania częstych podróży.
PRÓBKOBIORCA - WYMAGANIA ZAWODOWE
W wielu przypadkach do podjęcia pracy niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kat. B. Ponadto pracodawcy szukają osób:
- komunikatywnych,
- potrafiących utrzymywać dobre relacje z klientem,
- cechujących się wysoką kulturą osobistą,
- dokładnych,
- uważnych,
- odpowiedzialnych,
- potrafiących pracować w zespole,
- samodzielnych.
Atutem może być wykształcenie średnie techniczne (technik laborant), status studenta bądź dyplom uczelni na kierunku ochrona środowiska, biotechnologia, biologia, chemia, technologia żywności i żywienia, geologia itp.
PRACA PRÓBKOBIORCA - JAK WYGLĄDA?
Do codziennych obowiązków próbkobiorcy należy kontakt z klientem, pobieranie próbki zgodnie z wymaganiami i procedurami, zabezpieczanie materiału, oznakowanie go i sporządzenie stosownej noty w dokumentacji. Próbkobiorca musi też dbać o sprzęt i urządzenia wykorzystywane do pobierania, zabezpieczania i transportowania próbek.
PRÓBKOBIORCA - ZAROBKI
Zarobki próbkobiorcy zwykle nie są wysokie – są zbliżone do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Poziom wypłat może się jednak różnić w zależności od miejsca zatrudnienia, zakresu obowiązków i poziomu odpowiedzialności.
PRÓBKOBIORCA - PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Próbkobiorca znajdzie pracę w różnego rodzaju laboratoriach, placówkach opieki medycznej, jednostkach zajmujących się ochroną środowiska, weterynarią czy też w placówkach sanepidu.
Praca PróbkobiorcaNajnowsze artykuły
Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?