Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Badania i rozwój
Kierownik Główny Projektant

Lista stanowisk - Kierownik Główny Projektant

Kierownik Główny Projektant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik główny projektant jest jednym z najważniejszych stanowisk w branży architektonicznej. Zarządza grupą podległych sobie projektantów koordynując ich działania i wyznaczając nowe zadania. Główny projektant jest odpowiedzialny za szereg prac związanych z realizacją projektu, na każdym etapie jego tworzenia. Jest to osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży architektonicznej, wyróżniająca się spośród pracowników biura projektowego wyjątkowymi umiejętnościami myślenia przestrzennego i nieprzeciętną kreatywnością. Do zadań głównego projektanta należą także te z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim i budżetem, oraz wypełnianie kwestii formalnych, kontaktowanie się ze strategicznymi klientami. Główny projektant to stanowisko obsadzane w komercyjnych biurach projektowych, lecz także w branży infrastruktury publicznej - projektanci specjalizują się w określonej działalności.


WYMAGANIA

Przed osobami ubiegającymi się o posadę głównego projektanta stawia się szereg wygórowanych wymagań, zarówno w sferze ich kwalifikacji, jak i własności personalnych. Przede wszystkim kandydat musi legitymować się wyższym wykształceniem kierunkowym - architektonicznym. Jak już wcześniej wspomniano musi to być osoba nadzwyczajnie utalentowana, pracująca na stanowisku projektanta od co najmniej kilku lat i posiadająca na swoim koncie realizację wielu poważnych i ambitnych projektów. Istotne są także umiejętności interpersonalne w kontaktach z klientami, zdolność zarządzania kapitałem ludzkim podległych pracowników, myślenia analitycznego, inicjatywy i przedsiębiorczości.


WARUNKI PRACY

Praca głównego projektanta w przeważającej części wykonywana jest w przestrzeniach biura projektowego, przy komputerze i desce kreślarskiej. Pozostały czas spędza na kontaktach z klientami, oraz podwładnymi, a także w terenie, analizując przestrzeń, której projekt dotyczy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Główny projektant to stanowisko obsadzane w małych i większych biurach architektonicznych, a także w jednostkach infrastruktury państwowej - na przykład w procesie projektowania dróg i autostrad - w zależności od specjalizacji projektanta.


ZAROBKI

Zarobki na stanowisku głównego projektanta sięgają pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Praca Kierownik Główny Projektant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.