Lista stanowisk - Gleboznawca

Gleboznawca

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Gleboznawca, zajmuje się analizowaniem i badaniem gleby na określonym terenie, czyli, w nieco bardziej formalnej definicji, wierzchniej warstwy skorupy ziemskiej. Badania prowadzone przez gleboznawcę mają określić przydatność danego terenu do określonych celów – na przykład uprawy rolnej określonego gatunku roślin. Rezultaty specjalistycznej analizy, prowadzonej przez osobę zatrudnioną w tym charakterze obejmują także inne czynniki, jak tak zwana „żyzność”, czy absorbcja zanieczyszczeń, stan wód gruntowych, etc. Gleboznawca ocenia stan gleby na danym terenie samodzielnie, poprzez wykonanie wykopu o głębokości mniej więcej półtora metra i analizowanie przekroju gleby wzrokowo i za pomocą przyrządów pomiarowych. Wszystkie aspekty określające stan gleby definiuje się w skali punktowej, a ostateczny rezultat jest rodzajem ekspertyzy, mogącej zadecydować o charakterze wykorzystania danego obszaru.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego wypełnienie stoi na drodze do wykonywania profesji gleboznawcy jest kwestia posiadanego wykształcenia – kierunek gleboznawstwo jest obecny na uniwersytetach przyrodniczych, ewentualnie pod postacią późniejszej specjalizacji. Rozwój zawodowy umożliwia także pozostanie w murach uczelni podczas studiów podyplomowych, lub w charakterze pracownika naukowego, wciąż poszerzającego swoją wiedzę poprzez zdobywanie kolejnych stopni naukowych i wydawanie naukowych publikacji. W określonych przypadkach pracodawca może wymagać od kandydata dodatkowych uprawnień, co w praktyce oznacza przeważnie konieczność ukończenia kursu klasyfikacji gleby, wraz z uzyskaniem stosownego certyfikatu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy gleboznawcy jest przede wszystkim teren, w którym za pomocą wcześniej wspomnianych wykopów metodą odkrywkową osoba zatrudniona w tym charakterze bada przekrój gleby. Praca naukowa wiąże się z prowadzeniem zajęć dydaktycznych i ciągłym poszerzaniu wiedzy własnej i ogólnie przyjętej poprzez różnorodne badania terenowe i laboratoryjne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób zatrudnionych w tym charakterze gwarantują uczelnie wyższe, oraz firmy i instytucje, należące do różnych sektorów rynku, a zatrudniające gleboznawcę celem uzyskania ekspertyzy odnośnie danego obszaru.


ZAROBKI

Zarobki gleboznawcy są trudne do sklasyfikowania, jednak przykładowy pracownik naukowy może liczyć na pensję wyjściową w okolicach 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Gleboznawca
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?