Lista stanowisk - Geograf

Geograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Przedmiotem zainteresowań naukowych geografa jest funkcjonowanie świata ożywionego i nieożywionego w czasie i przestrzeni. Ta bardzo ogólna definicja może w praktyce oznaczać na przykład analizowanie zróżnicowania gatunkowego na danym obszarze, uwarunkowań kulturalnych i politycznych danej społeczności, flory lub fauny, występującej na danym terytorium. Geograf skupia się w swojej pracy na konkretnym obszarze regionu, państwa, lub kontynentu, a jej wyniki mają poszerzyć zakres wiedzy ogólnie poznanej. Geograf weryfikuje tę wiedzę w oparciu o aktualnie obserwowane zjawiska i wydarzenia, wzbogaca poznane i przyjęte teorie naukowe o skutki wydarzeń najnowszych, sobie współczesnych. Rozwój zawodowy osoby wykształconej w tym kierunku odbywa się poprzez uzyskiwanie kolejnych stopni naukowych i publikowanie prac naukowych, udział w wystąpieniach naukowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do wykonywania zawodu geografa jest ukończenie wyższych studiów na kierunku geografia, wraz z późniejszą specjalizacją, oraz ewentualnych studiów podyplomowych. Osoba zainteresowana pracą w tym charakterze musi posiadać skłonności do ciągłego poszerzania swojej wiedzy, a wybraną materię naukową traktować jako pasję i największe zainteresowanie. W praktyce, geografowie specjalizują się w geografii fizycznej, będącej dziedziną typowo przyrodniczą, lub geografii człowieka, czyli humanistycznej odmianie geografii. W każdym spośród wymienionych przypadków obszar zainteresowań geografa jest bardzo szeroki, dotyczy wiedzy z pogranicza wielu nauk przyrodniczych i humanistycznych, stąd konieczność ciągłego dokształcania.


WARUNKI PRACY

Praca geografa jest pracą ściśle naukową; w przypadku osób, które wybrały dalsze doskonalenie w murach uczelni wyższej wiąże się z pozyskiwaniem kolejnych stopni naukowych, oraz pracą dydaktyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób kształconych w tym zakresie stwarzają przede wszystkim uniwersytety humanistyczne i przyrodnicze, w obrębie instytutów geograficznych.


ZAROBKI

Zarobki geografa, podobnie jak w przypadku innych profesji naukowych, rozpoczynają się w przypadku pracy naukowej od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosną w zależności od konkretnej placówki oświatowej i adekwatnie do posiadanego tytułu naukowego.

Praca Geograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?