Lista stanowisk - Geofizyk

Geofizyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym obszarem zainteresowań geofizyka, jako pracownika naukowego, jest jak sugeruje sama nazwa stanowiska budowa geologiczna Ziemi. Osoba wykształcona w tym charakterze prowadzi liczne badania terenowe, których rezultaty gromadzi i analizuje, celem wyciągnięcia zbiorowych wniosków, użytecznych w wielu dziedzinach nauki. Umiejętności i wiedza geofizyka może być także wykorzystywana w działalności przemysłowej, podczas poszukiwania złóż surowców naturalnych, przewidywania i analizowania ruchów sejsmicznych Ziemi, czy weryfikowania przydatności danych gruntów pod zabudowę mieszkalną lub użytkową. Alternatywną drogą rozwoju zawodowego jest pozostanie w murach uczelni wyższej i rozwijania wiedzy własnej i ogólnie przyjętej, w materii jaką jest geofizyka. W tym przypadku możliwości rozwoju stwarza zdobywanie kolejnych stopni naukowych, wydawanie specjalistycznych publikacji i artykułów na łamach czasopism naukowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie umożliwia wykonywanie zawodu geofizyka, jest konieczność ukończenia adekwatnego kierunku na uczelni wyższej – geologii, wraz ze specjalnością geofizyka, ewentualnie poszerzoną studiami podyplomowymi. Praktyczna wiedza i doświadczenie, oraz ewentualny dorobek naukowy, w przypadku osób pracujących w przestrzeni akademickiej, budują renomę specjalisty w tym zakresie. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze powinny posiadać zdolności analitycznego myślenia, wyciągania konstruktywnych wniosków i chęci ciągłego poszerzania swojej wiedzy.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy geofizyka może być laboratorium lub teren, w którym zbiera informacje z zakresu prowadzonych przez niego badań. Praca naukowa wiąże się także z prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia oferują przede wszystkim uczelnie wyższe, w instytutach geologii, oraz firmy i przedsiębiorstwa różnego rodzaju, prowadzące działalność związaną z obszarem badań geofizyki.


ZAROBKI

Zarobki geofizyka są ściśle związane z charakterem stanowiska, na którym zostanie on obsadzony. Przykładowo zarobki pracownika uczelni mogą rozpoczynać się od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosnąć wraz z pozyskiwaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Geofizyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?