Lista stanowisk - Geofizyk

Geofizyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym obszarem zainteresowań geofizyka, jako pracownika naukowego, jest jak sugeruje sama nazwa stanowiska budowa geologiczna Ziemi. Osoba wykształcona w tym charakterze prowadzi liczne badania terenowe, których rezultaty gromadzi i analizuje, celem wyciągnięcia zbiorowych wniosków, użytecznych w wielu dziedzinach nauki. Umiejętności i wiedza geofizyka może być także wykorzystywana w działalności przemysłowej, podczas poszukiwania złóż surowców naturalnych, przewidywania i analizowania ruchów sejsmicznych Ziemi, czy weryfikowania przydatności danych gruntów pod zabudowę mieszkalną lub użytkową. Alternatywną drogą rozwoju zawodowego jest pozostanie w murach uczelni wyższej i rozwijania wiedzy własnej i ogólnie przyjętej, w materii jaką jest geofizyka. W tym przypadku możliwości rozwoju stwarza zdobywanie kolejnych stopni naukowych, wydawanie specjalistycznych publikacji i artykułów na łamach czasopism naukowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie umożliwia wykonywanie zawodu geofizyka, jest konieczność ukończenia adekwatnego kierunku na uczelni wyższej – geologii, wraz ze specjalnością geofizyka, ewentualnie poszerzoną studiami podyplomowymi. Praktyczna wiedza i doświadczenie, oraz ewentualny dorobek naukowy, w przypadku osób pracujących w przestrzeni akademickiej, budują renomę specjalisty w tym zakresie. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze powinny posiadać zdolności analitycznego myślenia, wyciągania konstruktywnych wniosków i chęci ciągłego poszerzania swojej wiedzy.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy geofizyka może być laboratorium lub teren, w którym zbiera informacje z zakresu prowadzonych przez niego badań. Praca naukowa wiąże się także z prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia oferują przede wszystkim uczelnie wyższe, w instytutach geologii, oraz firmy i przedsiębiorstwa różnego rodzaju, prowadzące działalność związaną z obszarem badań geofizyki.


ZAROBKI

Zarobki geofizyka są ściśle związane z charakterem stanowiska, na którym zostanie on obsadzony. Przykładowo zarobki pracownika uczelni mogą rozpoczynać się od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosnąć wraz z pozyskiwaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Geofizyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.