Lista stanowisk - Geofizyk

Geofizyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym obszarem zainteresowań geofizyka, jako pracownika naukowego, jest jak sugeruje sama nazwa stanowiska budowa geologiczna Ziemi. Osoba wykształcona w tym charakterze prowadzi liczne badania terenowe, których rezultaty gromadzi i analizuje, celem wyciągnięcia zbiorowych wniosków, użytecznych w wielu dziedzinach nauki. Umiejętności i wiedza geofizyka może być także wykorzystywana w działalności przemysłowej, podczas poszukiwania złóż surowców naturalnych, przewidywania i analizowania ruchów sejsmicznych Ziemi, czy weryfikowania przydatności danych gruntów pod zabudowę mieszkalną lub użytkową. Alternatywną drogą rozwoju zawodowego jest pozostanie w murach uczelni wyższej i rozwijania wiedzy własnej i ogólnie przyjętej, w materii jaką jest geofizyka. W tym przypadku możliwości rozwoju stwarza zdobywanie kolejnych stopni naukowych, wydawanie specjalistycznych publikacji i artykułów na łamach czasopism naukowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie umożliwia wykonywanie zawodu geofizyka, jest konieczność ukończenia adekwatnego kierunku na uczelni wyższej – geologii, wraz ze specjalnością geofizyka, ewentualnie poszerzoną studiami podyplomowymi. Praktyczna wiedza i doświadczenie, oraz ewentualny dorobek naukowy, w przypadku osób pracujących w przestrzeni akademickiej, budują renomę specjalisty w tym zakresie. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze powinny posiadać zdolności analitycznego myślenia, wyciągania konstruktywnych wniosków i chęci ciągłego poszerzania swojej wiedzy.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy geofizyka może być laboratorium lub teren, w którym zbiera informacje z zakresu prowadzonych przez niego badań. Praca naukowa wiąże się także z prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia oferują przede wszystkim uczelnie wyższe, w instytutach geologii, oraz firmy i przedsiębiorstwa różnego rodzaju, prowadzące działalność związaną z obszarem badań geofizyki.


ZAROBKI

Zarobki geofizyka są ściśle związane z charakterem stanowiska, na którym zostanie on obsadzony. Przykładowo zarobki pracownika uczelni mogą rozpoczynać się od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosnąć wraz z pozyskiwaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Geofizyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?