Lista stanowisk - Inspektor ds. Obrony Cywilnej

Inspektor ds. Obrony Cywilnej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Inspektor do spraw obrony cywilnej jest osobą zaangażowaną w opracowywanie planów postępowania kryzysowego w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa obywateli kraju. W momencie faktycznego zagrożenia, stanu wojny lub stanu kryzysowego inspektor ds. obrony cywilnej wykonuje założenia wcześniej przygotowanych planów obrony cywilnej w ścisłej współpracy ze służbami porządkowymi i obronnymi. Stanowisko inspektora OC jest tworem współczesnym, powstałym w wyniku wzmożonej aktywności terrorystycznej na całym świecie. Osoby zatrudniane w tym charakterze prowadzą na co dzień działania przygotowawcze, szkoleniowe i organizacyjne, mające możliwie zminimalizować skutki ewentualnych klęsk żywiołowych, ataków terrorystycznych, działań wojennych, itd., w odniesieniu do ludności cywilnej.


WYMAGANIA

Wśród wymagań, jakich spodziewać się mogą osoby zainteresowane pracą w charakterze inspektora do spraw obrony cywilnej należy wyszczególnić konieczność posiadania wykształcenia średniego, oraz cech personalnych, pozwalających na efektywne działanie w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa własnego i innych obywateli, zamieszkujących obszar im podległy. Równie świeżym jak samo stanowisko jest nowopowstały kierunek studiów – bezpieczeństwo narodowe, funkcjonujący najczęściej w ramach uniwersyteckich wydziałów nauk politycznych, i przygotowujący między innymi do objęcia stanowiska inspektora do spraw OC. Wymogiem nieformalnym może być także konieczność posiadania odpowiednich warunków fizycznych oraz przejścia testów psychologicznych, sprawdzających odporność na stres i warunki wyjatkowe.


WARUNKI PRACY

Obecnie inspektorzy do spraw obrony cywilnej zajmują się analizowaniem hipotetycznych sytuacji zagrożeń dla bezpieczeństwa ludności cywilnej i opracowywaniem potencjalnych metod ich przeciwdziałania. W stanie wojny lub stanu wyjątkowego osoby zatrudnione w tym charakterze biorą czynny udział we wdrażaniu opracowanych w ten sposób procedur.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Szefem Obrony Cywilnej Kraju są w obecnym momencie przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są niezwykle trudne do sklasyfikowania i uśrednienia. Są zależne od zakresu obowiązków danego pracownika i miejsca jego zatrudnienia.

Praca Inspektor ds. Obrony Cywilnej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?