Lista stanowisk - Inspektor ds. Obrony Cywilnej

Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

Inspektor ds. Obrony Cywilnej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Inspektor do spraw obrony cywilnej jest osobą zaangażowaną w opracowywanie planów postępowania kryzysowego w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa obywateli kraju. W momencie faktycznego zagrożenia, stanu wojny lub stanu kryzysowego inspektor ds. obrony cywilnej wykonuje założenia wcześniej przygotowanych planów obrony cywilnej w ścisłej współpracy ze służbami porządkowymi i obronnymi. Stanowisko inspektora OC jest tworem współczesnym, powstałym w wyniku wzmożonej aktywności terrorystycznej na całym świecie. Osoby zatrudniane w tym charakterze prowadzą na co dzień działania przygotowawcze, szkoleniowe i organizacyjne, mające możliwie zminimalizować skutki ewentualnych klęsk żywiołowych, ataków terrorystycznych, działań wojennych, itd., w odniesieniu do ludności cywilnej.


WYMAGANIA

Wśród wymagań, jakich spodziewać się mogą osoby zainteresowane pracą w charakterze inspektora do spraw obrony cywilnej należy wyszczególnić konieczność posiadania wykształcenia średniego, oraz cech personalnych, pozwalających na efektywne działanie w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa własnego i innych obywateli, zamieszkujących obszar im podległy. Równie świeżym jak samo stanowisko jest nowopowstały kierunek studiów – bezpieczeństwo narodowe, funkcjonujący najczęściej w ramach uniwersyteckich wydziałów nauk politycznych, i przygotowujący między innymi do objęcia stanowiska inspektora do spraw OC. Wymogiem nieformalnym może być także konieczność posiadania odpowiednich warunków fizycznych oraz przejścia testów psychologicznych, sprawdzających odporność na stres i warunki wyjatkowe.


WARUNKI PRACY

Obecnie inspektorzy do spraw obrony cywilnej zajmują się analizowaniem hipotetycznych sytuacji zagrożeń dla bezpieczeństwa ludności cywilnej i opracowywaniem potencjalnych metod ich przeciwdziałania. W stanie wojny lub stanu wyjątkowego osoby zatrudnione w tym charakterze biorą czynny udział we wdrażaniu opracowanych w ten sposób procedur.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Szefem Obrony Cywilnej Kraju są w obecnym momencie przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są niezwykle trudne do sklasyfikowania i uśrednienia. Są zależne od zakresu obowiązków danego pracownika i miejsca jego zatrudnienia.

Praca Inspektor ds. Obrony Cywilnej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?