Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Po co komu list motywacyjny?

Po co komu list motywacyjny?

 
Po co komu list motywacyjny?

List motywacyjny bywa utrapieniem dla osób, które poszukują pracy. Po co go pisać? Jak ma wyglądać i czy w ogóle ułatwia ubieganie się o pracę?

 

Dobre CV i list motywacyjny – czemu są ważne


O ile CV może być dość uniwersalne i zawierać wiele informacji na temat naszej kariery zawodowej, o tyle list motywacyjny powinien być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Statystyczny rekruter poświęca tylko kilka sekund na lekturę dokumentów aplikacyjnych. Zwraca uwagę na następujące elementy: imię i nazwisko kandydata, ostatnie stanowisko, poprzedni pracodawcy wraz z datami zatrudnienia. Rzuca również okiem na wykształcenie. I kilka sekund wystarczy, aby odrzucić aplikację. Rekruterzy zwracają uwagę tylko na kilka aspektów przy pierwszej selekcji. Niekompletne dokumenty nie pomogą nam w znalezieniu zatrudnienia. Lepiej przygotować krótki list motywacyjny niż kopiować wymyślny szablon, w którym zmienia się tylko nazwę firmy i dane osobowe kandydata.

Wyobraźmy sobie, że na popularnym portalu rekrutacyjnym pojawia się wymarzone ogłoszenie o pracę. Spełniamy wszystkie wymagania. Co bardziej istotne, firma, która poszukuje pracownika również idealnie wpisuje się w nasz zawodowy cel. Jedyne co musimy zrobić, to przygotować CV i list motywacyjny. Miejmy świadomość, że nie tylko nam spodoba się oferta wyśnionej pracy! Mamy więc konkurencję i właśnie stoimy w blokach startowych.

Jak zdobyć przewagę i wygrać ten wyścig? Przede wszystkim prześlijmy komplet dokumentów, o które prosi pracodawca. Jeśli w ogłoszeniu jest zaznaczone, by przesłać list, nie pomijajmy tego punktu. Już to może dać nam lepszą pozycję na starcie. Część osób zrezygnuje z aplikowania, część wyśle sam życiorys. Dopracowany i oryginalny list motywacyjny to naprawdę duży atut.

 

Treść listu motywacyjnego


Jakie elementy powinien zawierać list motywacyjny? Pamiętajmy, że jest on dopełnieniem CV, więc oba dokumenty muszą być spójne. Poinformujmy przyszłego pracodawcę o tym, co wiemy o jego firmie i co nas motywuje do pracy właśnie tutaj. Opiszmy, jak realizujemy zawodowe cele, wspomnijmy o zdobywanym przez lata doświadczeniu, które może zaprocentować w przyszłej pracy.

Warto też wyraźnie podkreślić zawodowe sukcesy i poprzeć je konkretnymi przykładami. Procenty, liczby, nazwy własne – wszystko, co pokaże, że jesteśmy specjalistami w swoim fachu, będzie jak najbardziej na miejscu. Zaprezentujmy się tak, aby pracodawca pomyślał: „Tak, to właśnie ktoś, kogo szukam!”.

 

Ciekawy list motywacyjny – co można zyskać


Często listy motywacyjne są traktowane po macoszemu, kopiowane, plagiatowane. Prawie wszyscy zapewniają o tym samym. Podkreślają, że są odpowiedzialni, kreatywni i z przyjemnością przedstawią bliżej swoją kandydaturę na spotkaniu. Tymczasem to właśnie ten dokument może okazać się asem w rękawie w zaciętej grze o zdobycie upragnionego stanowiska pracy. Osoby, które przeprowadzają rekrutacje szybko rozpoznają, czy przygotowany przez kandydatów tekst jest tylko kopią ogólnie dostępnych wzorów. Raz jeszcze trzeba zaznaczyć – dobry list motywacyjny musi być oryginalny i konkretny.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie dokumentacji projektowej dla inwestycji przemysłowych w zakresie instalacji sanitarnych, Realizacja zadań branżowych na wszystkich etapach procesu projektowego, Pełnienie nadzoru autorskiego podczas realizacji inwestycji, Dobór optymalnych rozwiązań technicznych w oparciu o...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?