Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny - elementy na które zwracamy uwagę

List motywacyjny - elementy na które zwracamy uwagę

 
List motywacyjny - elementy na które zwracamy uwagę

Wstęp

Chociaż wstępna selekcja aplikacji odbywa się na podstawie danych z życiorysu zawodowego, list motywacyjny również odgrywa, ważną rolę. Można by powiedzieć, że jest to wstępne przedstawienie cech osobowościowych i profesjonalnych kompetencji kandydata lub inaczej zwarte opowiedzenie tego z kim mamy do czynienia. List motywacyjny podobnie jak życiorys, jest elementem pierwszego wrażenia. Warto więc opracować go w taki sposób by zapadał w pamięć i wyróżniał naszą kandydaturę, spośród setek innych.

By osiągnąć swój cel - zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną - warto wykorzystać przynajmniej część poniższych porad.

Do kogo piszemy?

Standardowymi tytułami w liście motywacyjnym są określenia: Szanowna Pani, Szanowny Pan, lub Szanowni Państwo. Używamy tego typu bezosobowych wstępów, ponieważ z reguły nie znamy nazwiska osoby, do której trafi nasza aplikacja.

Dookreślenie tego, z kim będziemy rozmawiać jest bardzo trudne. Mimo wszystko warto podjąć wyzwanie i spróbować odkryć nazwisko osoby, z którą będziemy rozmawiać. Dla rekrutera będzie to oznaczało, że wykazaliśmy się ponadprzeciętnym zainteresowaniem a to z kolei świadczy pośrednio o naszej motywacji.

Informacje o firmie

Przy pisaniu list motywacyjnego i życiorysu zawodowego warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

1. Jaka jest firma, do której piszemy?
2. Jacy ludzie w niej pracują?
3. Jakie wartości są ważne?
4. Jaki jest cel organizacji?

Odpowiedzi na postawione kwestie znajdziemy przeglądając na przykład stronę internetową firmy, dokładnie czytając ogłoszenie lub nawet składając osobistą wizytę w jej siedzibie, o ile oczywiście profil działalności dopuszcza taką możliwość.

Dane z Internetu przydadzą się nam przy pisaniu, bo czasem organizacje już w swojej misji wpisują rzeczy, które są dla nich ważne. Można to wykorzystać pisząc w liście o cechach wpisanych w misji firmy lub celach organizacji jako o swoich własnych.

Jakie informacje zamieszczamy w liście motywacyjnym?

Przede wszystkim należy tutaj pamiętać by list nie był rozwlekły i przegadany. Skupiamy się na rzeczach najistotniejszych. Nie należy w dokładnie taki sam sposób, powtarzać informacji, które znajdują się w naszym życiorysie. Zamiast tego warto przedstawić, krótkie podsumowanie dotyczące zalet naszej osoby z odniesieniem, że dokładne informacje znajdują się w naszym cv. Jeśli to możliwe można pochwalić się jakimiś osiągnięciami, o których w ogóle nie mieliśmy możliwości wspomnieć w naszym życiorysie.

Drugą ważną kwestią, jest zwrócenie uwagi, że mamy konkretny cel, dla którego piszemy list motywacyjny. Celem tym jest odpowiedź na ofertę, która zaowocuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Celem nie jest natomiast prezentacja naszej osoby jako takiej, dlatego też należy ściśle trzymać się odniesienia do wymagań przedstawionych w ogłoszeniu oraz innych danych, które już zebraliśmy o firmie i jej potrzebach.

Literówki, błędy ortograficzne, styl

Literówki są niedopuszczalne dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzić list przed wysłaniem. Obecnie kiedy edytory tekstów zawierają moduły sprawdzania pisowni, wytropienie błędów nie stanowi aż takiego wyzwania, dlatego tym bardziej są one piętnowane przez rekruterów. Jeśli mamy wątpliwości co do stylu i gramatyki, możemy poprosić kogoś by zweryfikował treść naszego listu.

Dość popularnym błędem, o którym warto w tym miejscu wspomnieć, jest wysyłanie listu motywacyjnego bez zmiany nazwy stanowiska oraz adresu pracodawcy. Zwykle dzieje się tak, kiedy korzystamy z jednego szablonu, a na raz chcemy przesłać kilka lub kilkanaście ogłoszeń. Łatwo jest wtedy pomylić adresatów, a to niestety najlepiej o nas nie świadczy. Dobrą metodą jest wykonanie ostatniego sprawdzenia po załączeniu pliku w e-mailu i jeśli są jakieś błędy skasowanie załącznika, poprawienie ich i ponowne załączenie.

Warto przy tym wspomnieć o niedopatrzeniu, które chyba zdarzyło się każdemu, kto wysyłał e-mail z załącznikiem czyli nie dołączenie plików. W takiej sytuacji najlepiej jest się nie tłumaczyć i wysłać swoje dane ponownie, tym razem z plikami.

Efektywność listu

Celem sprawdzenia czy nasz list wywiera odpowiednie wrażenie lub czy jest tak dobry jak sobie wyobrażamy, warto wysłać go do kilku bliskich nam osób z prośbą o opinię. Wadą takiej metody jest ryzyko, że nasi znajomi, by nie robić nam przykrości nie powiedzą nam prawdy. By tego uniknąć, możemy na przykład poprosić znajomego, by anonimowo rozesłał nasz list do kilku swoich znajomych, którzy nas nie znają z prośbą o opinię w rodzaju:

Znajomy prosił by ktoś ocenił jego list motywacyjny. Napiszcie szczerze co o nim myślicie.

Krytyka może być bolesna, lecz nie należy się od niej odwracać. Jeśli coś jest nie tak i nasi znajomi to zauważyli, na pewno zauważy to też rekruter.

Zakończenie

Napisanie dobrego listu motywacyjnego jest zadaniem trudnym, bo przecież inżynier, mechanik, kierowca, czy informatyk raczej dość rzadko używają literackiej polszczyzny. Jednak sposób komunikacji z potencjalnym pracodawcą faworyzuje tych, którzy z pisaniem radzą sobie bardzo dobrze. By mieć pewność, że nasz list nie jest nieporadny, lub śmieszny warto czasami skorzystać z rad doradcy zawodowego albo po prostu polonisty, który może pomóc nam w zredagowaniu profesjonalnych dokumentów. Jeśli więc czujemy, że sobie nie radzimy, albo efekt naszych aplikacji jest nie taki jakiego byśmy sobie życzyli, zwróćmy się o pomoc do kogoś, kto być może lepiej niż my poradzi sobie z tym zadaniem.

 

 

24.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie dokumentacji projektowej dla inwestycji przemysłowych w zakresie instalacji sanitarnych, Realizacja zadań branżowych na wszystkich etapach procesu projektowego, Pełnienie nadzoru autorskiego podczas realizacji inwestycji, Dobór optymalnych rozwiązań technicznych w oparciu o...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?