Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

 
List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

List motywacyjny – co to jest, jak napisać

 

List motywacyjny – zaraz po CV – jest najważniejszym dokumentem, jaki wymaganym przez pracodawców w procesie rekrutacyjnym. Dzięki niemu kandydat ma szansę zdobyć przewagę nad konkurencją i zostać zaproszony na upragnione spotkanie z rekruterem. Jak więc przygotować list motywacyjny, który będzie się wyróżniał?

 

Przygotowując się do napisania listu motywacyjnego należy pamiętać, że to pierwsza okazja do nawiązania kontaktu z rekruterem, dlatego istotne, aby została jak najlepiej wykorzystana. Podstawową zasadą, której powinien przestrzegać każdy autor listu, jest zachowanie odpowiedniego formatowania treści i struktury dokumentu.

 

Estetyczny wizualnie list sprawi, że przyszły pracodawca chętniej go przeczyta i skupi się na treści, a nie na ewentualnych niedociągnięciach edytorskich. Niemniej najważniejszym elementem listu motywacyjnego jest oczywiście sama jego treść. Zatem jaka powinna być merytoryczna zawartość listu motywacyjnego?

 

Trzy ważne kwestie w liście motywacyjnym – co napisać

 

Aby rekruter mógł lepiej poznać kandydata i wyrobić sobie na jego temat jakąś opinię, w liście motywacyjnym powinny być zawarte odpowiedzi na te 3 najważniejsze pytania.

 

1. Jak zaczęła się twoja historia, czyli o pierwszej pracy słów kilka…

Podstawowe informacje dotyczące twojego wykształcenia, doświadczenia, znajomości języków czy zainteresowań powinny znaleźć się w CV. Nie musisz ich więc powielać w liście motywacyjnym. Potraktuj ten dokument, jako uzupełnienie informacji o tobie i możliwość przedstawienia innych, nieznanych faktów.

 

Wykorzystaj do tego storytelling. Przypomnij sobie swoją pierwszą pracę... Jakie emocje wówczas ci towarzyszyły? Jakie były twoje cele, pragnienia i marzenia? Czego nauczył cię ówczesny pracodawca? Zbuduj ciekawą historię, pokaż, jak interesującą osobą jesteś. Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być subtelną, ale skuteczną reklamą własnej osoby.

 

Jak mogłyby brzmieć pierwsze słowa dobrej historii? Na przykład: „Będąc jeszcze na studiach zdecydowałem się na rozpoczęcie pracy. Zgłosiłem się wówczas na staż w dziale marketingu. Gdy moi rówieśnicy korzystali z uroków studenckiego życia, ja ciężko pracowałem, odkrywając prawidła, jakimi rządzi się świat marketingu. Krok, na który zdecydowałem się w młodym wieku sprawił, że kończąc studia zajmowałem już managerskie stanowisko. Pomimo upływu lat i zmiany pozycji zawodowej, nadal mam w sobie chęć odkrywania nowych rzeczy i podejmowania kolejnych zawodowych wyzwań...”.

 

2. Co sprawia, że pracujesz?

Co cię motywuje do tego, aby codziennie rano wstać do pracy? Czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym pracownikiem? Pokaż przyszłemu pracodawcy twoje motywacje i pozwól mu lepiej cię zrozumieć. Jeśli tym, co jest dla ciebie najważniejsze w pracy, są pieniądze, zbuduj wokół tego motywatora historię. Co ci one dają? Co możesz dzięki nim zrealizować? Jak wpływają na inne aspekty twojego życia?

 

Jak to zrobić? Zainspiruj się tym przykładem. To, że jesteś programistą wcale nie musi oznaczać, że uwielbiasz pisać tysiące linijek kodu. Programowanie może być dla ciebie jedynie narzędziem do realizacji swoich marzeń z dzieciństwa – na przykład latania szybowcem. Napisz, jak dużo możliwości daje ci ten zawód i jak wiele możesz dzięki niemu osiągnąć. Opisz swoją pasję, którą realizujesz po pracy. W tym miejscu również pamiętaj o budowaniu ciekawej historii.

 

3. Jak widzisz siebie w przyszłości?

A teraz wyobraź sobie, co chcesz robić za parę lat. Jakie chcesz zajmować stanowisko? Jakimi ludźmi się otaczać? Dlaczego ważne są dla ciebie te rzeczy? Dokończ budowanie swojej historii i spraw, by twój potencjalny pracodawca chciał pomóc ci zrealizować te marzenia.

 

Pomimo tego, że coraz więcej pracodawców przestaje wymagać od kandydatów przygotowania listu motywacyjnego, nie powinno się z niego rezygnować. Daje ci on niezwykłą okazję do opisania swojej niepowtarzalnej historii. Wykorzystaj to.

 

Pomysłowo napisany list motywacyjny może się okazać ciekawszy niż CV i sprawić, że na jego podstawie rekruter zaprosi cię do następnego etapu rozmów. Pamiętaj – w życiorysie możesz umieścić jedynie suche fakty. List motywacyjny daje z kolei okazję do wzbudzenia emocji, które wpłyną na decyzję rekrutera. Wykorzystaj tę możliwość.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Sanok    praca stacjonarna
    1 godz.
    na czas określony
  • Specjalista / starszy specjalista ds. marketingu lokalnego

    PKO Bank Polski   Wrocław    praca stacjonarna
    1 godz.
    okres próbny
  • Stażysta w zespole budżetowania nieruchomości

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    https://kariera.pkobp.pl/job/Warszawa-STA%C5%BBYSTA-W-ZESPOLE-BUD%C5%BBETOWANIA-NIERUCHOMO%C5%9ACI-mazo/1090918401/
  • Doradca klienta zamożnego

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    na czas określony

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?