Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak napisać list motywacyjny – wszystko, co powinieneś wiedzieć

 
Jak napisać list motywacyjny – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nie wiesz, jak napisać list motywacyjny? A może uważasz, że nie warto go w ogóle wysyłać? Sprawdź, dlaczego list motywacyjny jest ważny dla pracodawców oraz w jaki sposób go skonstruować, by przyciągnął uwagę rekrutera.

 

List motywacyjny wciąż pełni bardzo istotną rolę w procesie rekrutacyjnym. Pozwala kandydatowi w atrakcyjny sposób przedstawić posiadane przez siebie umiejętności. Wśród licznych materiałów rekrutacyjnych, dobrze napisany list motywacyjny może stać się przepustką do znalezienia pracy. Trzeba jednak pamiętać o jego starannym i przemyślanym wykonaniu.

 

Wzór listu motywacyjnego do pobrania

 

W sieci funkcjonuje wiele gotowych wzorców listów motywacyjnych do pracy. Jednak ubiegając się o wymarzoną posadę, warto pamiętać o tym, że takich szablonowych listów dostają rekruterzy bardzo wiele. Dlatego właśnie, w celu dobrze rozumianej oryginalności, lepiej poświęcić swój czas i stworzyć od podstaw atrakcyjną kreację własnej osoby. Zwiększa to szanse na zostanie zaproszonym do kolejnego etapu rekrutacji.

 

Jak powinien wyglądać list motywacyjny

 

W trakcie tworzenia listu motywacyjnego nie można zapomnieć o wymaganiach formalnych, które za sobą niesie ta forma aplikacji. Trzeba pamiętać o podaniu aktualnej daty, jak również nazwy firmy i interesującego cię stanowiska. Bardzo ważne jest podanie również numeru referencyjnego ogłoszenia oraz podpis. Użyta czcionka nie może być zbyt mała ani za duża – najczęściej stosuje się rozmiar 12. Preferowana wielkość interlinii to 1,5).

 

Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać w trakcie tworzenia listu motywacyjnego, jest niepowielanie treści, którą umieściło się w CV. Rekruter nie będzie tracił czasu na ponowne studiowanie drogi zawodowej kandydata oraz jego kwalifikacji. Dlatego warto sformułować swój list motywacyjny w taki sposób, by był on atrakcyjny dla czytającego.

 

Zastanawiając się, jak poprawnie napisać list motywacyjny, trzeba wziąć pod uwagę, że
nie jest on produktem wielokrotnego użytku – nie sprawdza się wysłany w tej samej formie do wielu pracodawców. Indywidualne podejście do każdego ogłoszenia oraz odpowiednie naświetlenie posiadanych kwalifikacji pozwolą zwiększyć szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

 

Nie można jednak przesadzać z oryginalnością. Wciąż zdarza się, że w ręce rekruterów trafiają dokumenty próbujące na siłę wyróżnić się kolorową czcionką czy kolorem papieru. Kreatywny list motywacyjny jest w cenie, warto jednak bardziej skupić się na atrakcyjnym tekstowym przedstawieniu zdobytego doświadczenia niż na zbytnim epatowaniu możliwościami programów graficznych.

 

Treść listu motywacyjnego jest najważniejsza. By zrobiła odpowiednie wrażenie, musi jednak zachowywać standardy stylistyczne i ortograficzne. Przed wysłaniem listu motywacyjnego jeszcze raz uważnie przeczytaj cały tekst. Pozwoli ci to wyeliminować przeoczone błędy i literówki oraz umożliwi nadanie listowi atrakcyjnej dla rekrutera formy.

 

Przede wszystkim nie wolno zapomnieć o formalnym stylu wypowiedzi – zbyt swobodne, potoczne zwroty mogą spowodować, że rekruter nie potraktuje kandydata poważanie. Nie należy jednak popadać w drugą skrajność – skomplikowane, specjalistyczne wyrażenia mogą utrudnić odbiór i zniechęcić do dalszego kontaktu.

 

List motywacyjny musi być treściwy i niezbyt długi (maksymalnie jedna strona A4). Powinien dotyczyć trzech, maksymalnie czterech głównych obszarów, które mogą stanowić o przewadze kandydatury. Zazwyczaj to: umiejętności i kompetencje, dzięki którym aplikujący wniesie coś do firmy, doświadczenie zawodowe, uprawomocniające kandydaturę, a także sekcja, w którym kandydat zawiera informację o swoich oczekiwaniach, preferencjach względem zatrudnienia, pomysłach czy zainteresowaniach.

 

Jak zacząć list motywacyjny

 

W liście motywacyjnym należy kolejno podać:
• dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres, telefon, e-mail) – w lewym górnym rogu,
• datę i miejscowość – w prawym górnym rogu,
• dane adresata (może być to konkretna osoba bądź nazwa firmy – poniżej, od prawej,
• nagłówek – pośrodku,
• wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

 

We wstępie, który zazwyczaj jest krótki (2-3 zdania), należy odnieść się do oferty pracy i wyrazić chęć zatrudnienia się w danej firmie.

 

W dalszej kolejności następuje właściwa treść listu. Tutaj jest miejsce na to, żeby udowodnić, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. W szczególności należy podkreślić, jakie umiejętności (w tym również miękkie), doświadczenie, kwalifikacje, uprawnienia czy nagrody sprawiają, że odnajdziesz się w danej pracy.

 

Powinieneś również jasno wyrazić swoją motywację. Niemniej zamiast pisać o chęci rozwoju w branży czy innych osobistych pobudkach, warto zastanowić się tutaj, co możesz osiągnąć, pracując w tej konkretnej firmie. Zakład pracy nie jest bowiem szkołą – pracodawca chętniej przyjmie osobę, która jest nastawiona na realizację wspólnego celu firmy, a nie jedynie samorozwój.

 

Mimo że list motywacyjny nie ma tak ścisłej formy jak CV, powinieneś unikać w nim zbyt ogólnych, nic nie mówiących stwierdzeń, np. „jestem ambitny i obowiązkowy”. Rekruterowi takie stwierdzenie nic nie mówi, a tobie nie daje możliwości zaprezentowania swojej kandydatury. Zamiast uciekać w ogólniki, postaw na przemyślaną wizję własnych osiągnięć.

 

Zwróć uwagę rekrutera na zawodowe fakty i konkretne umiejętności, które mogą stanowić podstawę do nawiązania z tobą dłuższej współpracy.

 

Pod koniec tej sekcji możesz również zawrzeć informacje, dzięki którym rekruter może nieco bliżej poznać twoje zainteresowania czy priorytety.

 

Jak zakończyć list motywacyjny

 

Koniec listu również jest krótki. Tutaj powinieneś podkreślić swoją gotowość do spotkania w ramach dalszego etapu rekrutacji. Jest to również miejsce, w którym możesz określić preferowany sposób kontaktu – na przykład zaznaczyć, by wysłano ci e-mail lub dzwoniono w o określonej porze (ta musi mieścić się jednak w czasie funkcjonowania biura firmy, w której chcesz pracować).

 

List motywacyjny – załączniki

 

Zastanawiasz się, gdzie w twoim liście motywacyjnym jest miejsce na referencje? Przede wszystkim zanim cokolwiek dodasz, zastanów się, czy te posiadane przez ciebie będą atrakcyjne dla rekrutera. Niefortunnie dobrana osoba mogąca wystawić referencje to duże ryzyko dla powodzenia dalszej rekrutacji. Dodatkowo, niektórzy specjaliści są zdania, że referencje to element procesu rekrutacyjnego, który powinien pojawić się dopiero w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak decydujesz się na umieszczenie referencji, zrób to pod listem motywacyjnym bądź w załączniku.

 

Dlaczego warto wysłać list motywacyjny?

 

Skoro najważniejsze informacje zostały już zawarte w CV, wielu kandydatów zastanawia się nad sensownością wysyłania listu motywacyjnego. Tyle, że CV nie pozwala poznać kompetencji miękkich kandydata, jego charakteru i zawodowych priorytetów. List motywacyjny to szansa na poznanie aspektów, które trudno wymienić w życiorysie takich jak umiejętność i chęć do pracy w danym zespole czy preferowane warunki zatrudnienia.

 

Dodatkowym atutem listu motywacyjnego jest możliwość sprawdzenia na bieżąco niektórych kompetencji, ważnych zwłaszcza w zawodach wymagających sprawnego posługiwania się językiem, takich jak copywriter, dziennikarz czy PR-owiec. Forma listu motywacyjnego, używane w nim słownictwo, styl pisemnej wypowiedzi mogą być bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego kandydata.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Planowanie oraz koordynacja robót elektrycznych zgodnie z dokumentacją oraz przepisami prawa budowlanego i BHP, Weryfikacja dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązań, Prowadzenie dokumentacji w zakresie robót elektrycznych oraz sporządzanie dokumentacji powykonawczej, Prowadzenie kontroli...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?