Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

 
Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

List motywacyjny stanowi jeden z dokumentów, które muszą przygotować osoby poszukujące pracy. Uzupełnienia CV i ma przekonać rekruterów, że to właśnie jego autor jest najlepszym kandydatem na oferowane przez firmę stanowisko.

 

List motywacyjny – jak napisać

 

Aby powyższy cel został osiągnięty, list motywacyjny powinien posiadać odpowiednią formę i treść. Przede wszystkim należy w nim zawrzeć motywację kandydata do podjęcia danej pracy, a także opis posiadanych kompetencji i ambicji zawodowych. Najlepiej zbieżnych z celami firmy, do której się aplikuje.

 

Jeśli zastanawiasz się więc, jak napisać dobry list motywacyjny, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż zazwyczaj zajmuje to sporo czasu. Nie warto iść „na łatwiznę” i korzystać z uniwersalnego wzoru. Nie wnosi on bowiem wystarczająco dużo do całej aplikacji. Doświadczeni rekruterzy szybko rozpoznają gotowy szablon, co nie zadziała na korzyść kandydata. List powinien być za każdym razem sformułowany inaczej, by odpowiadać bezpośrednio na konkretną ofertę pracy.

 

Do jego napisania należy się więc odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie przeczytać ogłoszenie, a także dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Wówczas lepiej można zrozumieć potrzeby potencjalnego pracodawcy i podkreślić te umiejętności, które mogą odegrać kluczową rolę przy wyborze nowego pracownika.

 

Jak napisać list motywacyjny – treść

 

List zwykle rozpoczyna się od nawiązania do stanowiska, którego dotyczy rekrutacja, wraz z wyjaśnieniem powodów wysłania aplikacji. Następnie przychodzi czas na część główną, czyli zareklamowanie się kandydata.

 

W tym miejscu należy przedstawić dotychczasowe dokonania zawodowe i umiejętności. Podkreślić, że posiadane kompetencje czynią z ciebie najlepszego kandydata i pozwolą na efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków.

 

Warto także podkreślić najważniejsze cechy charakteru, które prawdopodobnie będą przydatne w nowej pracy. Można na przykład przywołać przykłady konkretnych sytuacji, w których pozwoliły one na sprawną realizację zadań czy rozwiązanie zaistniałych problemów.

 

List zwykle kończy się informacją na temat dyspozycyjności i możliwego terminu ewentualnego rozpoczęcia pracy. Wspomnieć też można o gotowości rozwinięcia zawartych w aplikacji informacji podczas ewentualnego osobistego spotkania.

 

Jak napisać list motywacyjny do pracy – forma

 

Podobnie jak w przypadku CV także forma i wygląd listu motywacyjnego mają duże znaczenie dla oceniających go rekruterów. Dobrze napisany list mieści się zwykle na jednej stronie A4 – taki rozmiar jest wystarczający, by zawrzeć najważniejsze informacje.

 

Osoby z większym doświadczeniem niekiedy stosują nieco inne rozwiązanie. Oprócz CV i listu do aplikacji dołączają listę zrealizowanych projektów. W ten sposób przekazuje się potencjalnemu pracodawcy ważne informacje na temat swojej przeszłości zawodowej, a jednocześnie dokument zachowuje zwięzłą i czytelną formę.

 

Niektórzy próbują też zaskoczyć pracodawcę i przygotowują list w innej formie niż papierowa. Do rekruterów coraz częściej spływają aplikacje w postaci prezentacji multimedialnej czy w wersji wideo.

 

W ten sposób kandydaci chcą się wyróżnić spośród konkurentów i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie przynajmniej zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w branżach kreatywnych (np. reklamowej, IT), gdzie mogą jednocześnie stanowić potwierdzenie umiejętności, np. graficznych.

 

Dlaczego list do rekrutera ma znaczenie

 

Dobry list motywacyjny może pomóc w otrzymaniu wymaganej pracy, ale sam w sobie nie stanowi gwarancji sukcesu. Trzeba mieć świadomość, że pierwszym dokumentem czytanym przez rekruterów jest zwykle CV. Gdy ono nie okaże się interesujące, list może wylądować w koszu nieprzeczytany.

 

Jednak gdy będzie odwrotnie i rekruter rozpocznie od listu motywacyjnego, to właśnie treść dokumentu może zadecydować, czy dany kandydat dostanie się do kolejnego etapu naboru.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?