Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Ciekawy list motywacyjny – pozwoli się wyróżnić

Ciekawy list motywacyjny – pozwoli się wyróżnić

 
Ciekawy list motywacyjny – pozwoli się wyróżnić

Postawowym dokumentem podczas rekrutacji jest życiorys zawodowy. Wielu pracodawców nie czyta listów motywacyjnych. Dlaczego tak się zdarza?

 

Wydaje się, że to zjawisko wtórne – listy motywacyjne są pomijane nie dlatego, że w ogóle nie mają wartości, ale dlatego, że są szablonowe i nużące. Odpowiedź na pytanie, jak napisać ciekawy list motywacyjny, wcale nie jest łatwa. Przede wszystkim sporządzenie takiego dokumentu wymaga odrobiny umiejętności marketingowych i tzw. lekkiego pióra. Gdy nie czujemy się w tej materii pewnie, dobrze jest na początek kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

 

Jak napisać ciekawy list motywacyjny?

 

Przede wszystkim dokument ten to nie podanie o pracę. Nie zaczynamy go więc od słów: „niniejszym zwracam się z uprzejmą prośba o zatrudnienie mnie na stanowisku...”.

 

Język, jakim się w nim posługujemy w liście motywacyjnym jest nieco mniej formalny niż ten używany w innych dokumentach aplikacyjnych. Z drugiej strony zbyt swobodny styl wypowiedzi również nie jest mile widziany. Unikajmy skrajności, zarówno kolokwializmów i neologizmów, jak i nazbyt szablonowych, formalnych wyrażeń.

 

Trzeba również pamiętać, co stanowi cel sporządzenia takiego dokumentu – przekonanie pracodawcy o naszej motywacji do podjęcia pracy na danym stanowisku. Dlatego w przypadku każdej rekrutacji konieczne jest napisanie nowego listu. Źle widziane będzie też posługiwanie się wielorazowym wzorem, w którym nazwę firmy wpisujemy w wykropkowane miejsce.

 

Należy również pamiętać o właściwym umotywowaniu naszej kandydatury. Firma to nie szkoła, więc szef raczej nie szuka kogoś, dla kogo najważniejszym celem jest „doskonalenie swoich umiejętności”, „zdobywanie nowych kompetencji” czy „poszerzanie wiedzy”. Jest to dobra postawa, niemniej w treści listu kandydat powinien przede wszystkim podać, co może zaoferować firmie – na przykład zasugerować kilka (realistycznych) pomysłów. Z drugiej strony niedopuszczalne jest pisanie, że dzięki nam firma wreszcie stanie na nogi i będzie prowadzona jak należy.

 

List motywacyjny powinien mieć miłą do czytania konstrukcję, tempo – nie nużyć. Długie, wielokrotnie złożone zdanie lepiej podzielić na kilka mniejszych. Nie należy też powtarzać tego, co już umieściliśmy w życiorysie. Niedopuszczalne jest kopiowanie zdań, jednak możemy rozwinąć to, co tylko zasygnalizowaliśmy w CV.

 

Ciekawy list motywacyjny – wzór

 

Stawiając sobie za cel stworzenie ciekawego listu motywacyjnego, trzeba pamiętać o jego właściwej formie. Musi zawierać bieżącą datę i nazwę miejscowości, a także dane osobowe – imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail.

Poniżej umieszczamy nazwę adresata. Jeśli je znamy, nazwisko osoby odpowiedzialnej za zatrudnianie pracowników. W przypadku, gdy nie posiadamy tak szczegółowych informacji, podajemy nazwę i adres firmy.


Każdy list wypada zacząć grzecznym zwrotem – „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” lub „Szanowni Państwo”. Nigdy nie rozpoczynamy od słów: „Szanowna Firmo!”.

 

W listach motywacyjnych odchodzi się od praktyki podawania, skąd kandydat dowiedział się o ogłoszeniu. Spokojnie można zatem darować sobie zwrot „Odpowiadając na Państwa ofertę umieszczoną na stronie... wyrażam swoją chęć do pracy...”.

 

Najważniejszą częścią listu jest określenie, co możemy zaoferować firmie. Prezentacja naszej osoby powinna być zatem poprowadzona w taki sposób, by potencjalny pracodawca dostał jasny komunikat o tym, jakie unikatowe i wyróżniające umiejętności przyczynią się do sukcesu firmy. Znów, wyświechtane „umiejętność pracy zespołowej” czy „dobra organizacja pracy” mogą nie wystarczyć. Bądźmy konkretni, powołujmy się na swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe i osiągnięcia.

 

List powinien zakończyć się w sposób grzeczny, ale nie nadmiernie skromny. Stwierdzenie typu „Jeśli byliby Państwo ostatecznie zainteresowani moją skromną ofertą...” zastąpmy zdaniem: „Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście...”. Na sam koniec należy dodać zwrot grzecznościowy oraz odręczny podpis.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Prowadzenie projektu zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem, Zarządzanie zespołem projektowym, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym kontrakcie.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wsparcie zespołu projektowego w zadaniach organizacyjnych, Organizacja narad i spotkań, Prowadzenie narad oraz spotkań, Przygotowywanie notatek, harmonogramów, raportów, sprawozdań, Nadzór i administracja biura budowy.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?