Praca w księgowości – wyzwania, możliwości, zarobki
Na jakie stanowiska związane z księgowością firmy najczęściej poszukują pracowników? Z analiz ofert pracy zamieszczanych w serwisie pracy Praca.pl wynika, że najczęściej poszukiwane są osoby na stanowisko specjalisty ds. księgowości oraz asystenta działu księgowości. Co dziesiąte ogłoszenie z tej kategorii dotyczy stanowiska księgowego lub głównego księgowego. Z innych popularnych stanowisk warto wymienić specjalistę ds. rachunkowości wewnętrznej oraz specjalistę ds. sprawozdawczości finansowej.
Jakie wymagania stawiane są kandydatom?
W obszarze stanowiska głównego księgowego koniecznym wymogiem – poza przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem w obszarze prowadzenia ksiąg rachunkowych jest certyfikat Ministerstwa Finansów oraz znajomość przepisów w zakresie PIT i VAT. Dość często pojawia się również wymóg dobrej znajomości zagadnień kadrowo- płacowych. W przypadku dużych korporacji księgowy powinien mieć również doświadczenie w pracy w systemie SAP.
Nieco inaczej wygląda kwestia pracy w biurach rachunkowych – tutaj kluczowymi kompetencjami, poza certyFkatem Ministerstwa ±inansów, jest praktyczna znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości oraz prowadzenia księgowości na podstawie książki przychodów i rozchodów. Pracodawcy często podkreślają również potrzebę komunikatywności i otwartości na kontakt z klientem, który w biurach rachunkowych jest niemały.
Stereotyp pracy w księgowości
Wielu osobom praca w księgowości wydaje się nudnym i żmudnym zajęciem. Każdy miesiąc wygląda praktycznie tak samo trzeba przestrzegać urzędowych terminów rozliczenia z ZUS, odprowadzenia podatku VAT, CIT, zaliczki PIT, akcyzy, podatku leśnego, przestrzegać terminów zamykania ksiąg rachunkowych, sporządzania bilansu.
W rzeczywistości, choć księgowość rzeczywiście opiera się na określonych procedurach i zasadach, wcale nie jest zajęciem nudnym. Wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy księgowej w związku ze stale zmieniającymi się przepisami, a każda nietypowa sytuacja w prowadzonej dla podatnika księgowości staje się nie lada wyzwaniem.
Elementy CV, o których księgowy nie może zapomnieć:
• konkretne sukcesy zawodowe (np. uzyskanie wysokiego zwrotu podatku VAT lub wdrożenie nowego systemu księgowego);
• certyfikaty finansowe i uprawnienia (np. CIMA lub certyfikat Ministerstwa ±inansów wraz z numerem);
• znajomość określonego oprogramowania księgowego(po ziom doświadczenia również w kontekście lat jego obsługi);
• znajomość języków obcych (konieczna w przypadku aplikacji do międzynarodowej firmy);
• doświadczenie w określonych branżach (może być dużym atutem zarówno w przypadku starania się o pracę w biurze rachunkowym, jak i w firmie z branży, którą księgowy już obsługiwał);
• doświadczenie w prowadzeniu raportów, sprawozdań i bilansów (szczególnie przydatne dla osób z dużym doświadczeniem);
• liczba firm, dla których prowadzona była księgowość (np. podanie ilości jednocześnie obsługiwanych firm na KPiR i pełnej księgowości – szczególnie ważne w przypadku starania się o pracę w biurze rachunkowym).
Firmy consultingowe – sytuacja w branży
Doradztwo biznesowe w okresie kryzysu nieco zmieniło swoje oblicze – ceny usług doradczych na rynku spadły, a oddech konkurencji na plecach sprawiał, że doradcy nie mogli spać spokojnie. Paradoksalnie w okresie, kiedy doradztwo biznesowe powinno cieszyć się popularnością ze względu na możliwość zyskania przewagi konkurencyjnej dzięki wdrożonym przez doradców rozwiązaniom, zainteresowanie usługami spadło. Rok 2013 przyniósł pewną poprawę w branży, nadal jednak sukcesy sprzed kilku lat trudno powtórzyć. Mimo to warto się tej branży przyjrzeć, gdyż ożywienie gospodarki przyniesie wzrost zainteresowania tego typu wsparciem, a firmy, które będą chciały osiągać swoje cele biznesowe, będą coraz chętniej korzystać z usług firm konsultingowych, przynosi to bowiem wymierne efekty finansowe.
Jak rozpoczyna się kariera w doradztwie biznesowym?
Podstawowym stanowiskiem jest tu pozycja analityka biznesowego . Pozwala ona nabyć doświadczenia w pracy z klientem i rozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi obszarami funkcjonowania firmy. Analityk musi mieć nie tylko zamiłowanie do liczb, ale przede wszystkim potrafić zadawać trafne pytania i stawiać dobre hipotezy. Dopiero wtedy analiza danych może doprowadzić do sformułowania właściwych wniosków, które pozwolą zaprojektować działania służące celom biznesowym klienta. Analitycy rekrutują się zarówno z osób związanych z ekonomią i Fnansami, jak i z osób zainteresowanych statystyką matematyczną, matematyką czy innymi kierunkami ścisłymi.
Kolejnym krokiem w karierze, który sprawuje pieczę nad całością projektu i kieruje pracami analitycznymi. Musi mieć za sobą doświadczenie, które pozwala mu trafnie wyciągać wnioski i odrzucać błędne hi-potezy. W pracy konsultanta, nawet specjalizującego się w określonym obszarze (np. HR lub ryzyko finansowe), ważne są elastyczność i otwarty umysł, który pozwa-la szybko odnaleźć się w specyFce działań klienta i jego biznesu.
Konsultant z doświadczeniem może zostać menedżerem, który zarządza kilkoma pro-jektami i służy swoją wiedzą konsultantom.W zależności od Frmy doradczej zakres kom-petencji menedżera może być bardzo szerokii trudno tu określić jedną ścieżkę rozwoju.
Doradztwo podatkowe – deregulacja zawodu
Obecnie w Polsce działa około 470 podmiotów uprawnionych do prowadzenia doradztwa podatkowego. Poza certy Fkowanymi doradcami podatkowymi do prowadzenia tej działalności uprawnieni są również adwokaci i radcy prawni oraz biegli rewidenci. W ramach II transzy deregulacji zawodów zmianie ulegnie również stanowisko doradcy podatkowego. Jak wpłynie to na rynek doradztwa w tym zakresie?
W ramach deregulacji zawodu doradcy podatkowego nie będzie potrzeby posiadania certyfikatu doradcy (i w związku z tym zdawania egzaminu państwowego) do udzielania podatnikom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych, prowadzenia ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych.
Nie oznacza to jednak, że pełnię dostępu do zawodu uzyska każdy. Nadal, aby móc reprezentować podatników w postępowaniu przed organami administracji publicznej i sądem, będzie wymagany status doradcy podatkowego. Zdania specjalistów na temat tego, jak deregulacja zawodu wpłynie na branżę, są podzielone. Część uważa, że jakość usług ulegnie obniżeniu, a ceny za usługi doradcze spadną. Inni są zdania, że deregulacja wpłynie na branżę korzystnie – zwiększy się konkurencja, a co za tym idzie, jakość usług będzie musiała wzrosnąć.
Podatnicy, mając dostęp do wielu specjalistów, sami zweryfikują kompetencje doradców i podmioty nieprawidłowo realizujące usługi po prostu się na rynku nie utrzymają.
Uwolnienie dostępu do zawodu wiąże się w dużej mierze z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi doradców podatkowych, z których korzystają nie tylko duże firmy, ale również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Prawo podatkowe w Polsce jest skomplikowane i do tego często się zmienia, to zaś wymaga stałego bycia na bieżąco z przepisami. Dobrze przeprowadzona optymalizacja podatkowa może pozwolić na spore oszczędności, z czego firmy coraz częściej zdają sobie sprawę i dlatego chętniej korzystają z pomocy zewnętrznych doradców.
Jakie kompetencje są potrzebne w doradztwie podatkowym?
Przede wszystkim konieczna jest tu perfekcyjna znajomość prawa podatkowego i księgowości. Trzeba też być stale na bieżąco z wprowadzanymi i przewidywanymi zmianami w prawie podatkowym, by nie tylko móc wykonać optymalizację podatkową, ale również zaprojektować przyszłe działania dla klienta w zakresie zakupów, zatrudnienia czy innych czynności mogących mieć wpływ na kwestie podatkowe.
Doradcy podatkowi żartują, mówiąc o swojej karierze, że jest to jedna z najbardziej stabilnych możliwości rozwoju, bo podatki były, są i będą – niezależnie od największego nawet kryzysu. A jak mówi Tery Pratchett: „Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniejnie trafia się człowiekowi co roku”.