Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

 
Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

Jak przygotować się do zawodu doradcy podatkowego?

 

Już w trakcie studiów warto zacząć poznawać praktyczne problemy przyszłych klientów. Pomocne w tym może być choćby śledzenie prasy gospodarczej, komentarzy podatkowych czy istotnych orzeczeń sądowych. Studenci starszych lat (IV-V rok) są mile widziani jako praktykanci w firmach doradztwa podatkowego.

 

Taki staż to dobra okazja, aby poznać praktyczne problemy klientów oraz nauczyć się podstaw „rzemiosła”, tj. interpretacji przepisów, wyszukiwania orzecznictwa, formułowania opinii dla klientów, pism procesowych etc.
- Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

 

Rekrutacja do firm doradczych

 

Zainteresowanie pracą w firmach doradztwa podatkowego jest duże. Aby pokonać konkurencję, kandydat powinien wykazać się wiedzą, która potwierdza to, że rzeczywiście interesuje się podatkami. Musi również udowodnić otwartość na ciągłe zdobywanie wiedzy. Kandydat, który przez całe studia nie odbył żadnych praktyk, a do tego nie zna aktualnego orzecznictwa, ma małe szanse na dostanie się nawet na staż. Poza bezpośrednią aplikacją do firm warto też śledzić konkursy dla studentów i absolwentów. Każdego roku w Polsce szanse na praktyki w firmach doradztwa podatkowego ma kilkaset osób. Część z nich zostaje zaproszona do kontynuacji współpracy.

 

Ścieżka kariery

 

W naszej firmie (KPMG – przyp. red.) droga przyszłego doradcy podatkowego zaczyna się na stanowisku praktykanta bądź asystenta, tj. osoby, która wspiera merytorycznie starszych pracowników. Po 2-3 latach rozwoju merytorycznego pracownik jest w stanie względnie samodzielnie sprostać pojawiającym się skomplikowanym pytaniom podatkowym. Wraz z kolejnymi doświadczeniami otwiera się droga do kariery na wyższych stanowiskach oraz możliwość kierowania zespołem młodszych pracowników.  - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

 

Specjalizacje

 

Decyzja o tym, które obszary są dla doradcy najbardziej interesujące zawodowo, przychodzi po kilku latach pracy, dlatego w początkowym okresie kariery najlepiej mieć możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie zadań i problemów. Taką opcję dają przede wszystkim duże firmy doradztwa podatkowego, posiadające klientów z różnych branż i o różnorodnej specyfice.

 

Kariera w korporacji czy praca wolnego strzelca?

 

Zawód doradcy podatkowego uważany jest za wolny zawód, jednak 50% firm doradczych na świecie to korporacje zatrudniające ponad 1000 pracowników (za: Consulting Magazine). Choć w teorii pracę doradcy można wykonywać, pracując na własny rachunek, to w praktyce coraz więcej klientów przejmują duże firmy doradztwa podatkowego.

 

Wynika to przede wszystkim z tego, że aby skutecznie podatkowo opiekować się klientem, konieczna jest ogromna wiedza związana z podatkami, prawem, specyfiką branży klienta, aktualnym orzecznictwem i nierzadko prawem międzynarodowym. Pojedyncza osoba często nie jest w stanie posiadać pełni potrzebnej wiedzy. Z tego powodu wolni strzelcy koncentrują się raczej na mniejszych klientach lub specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach (które również wymagają stałego poszerzania wiedzy).

 

Doradztwo podatkowe po deregulacji

 

Na ile deregulacja w obszarze zawodu doradcy podatkowego zmieniła rynek pracy? Jak na razie w niezauważalnym stopniu. Deregulacja najbardziej przyda się przyszłym studentom, gdyż Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego może zawierać umowy z niektórymi uczelniami, w ramach których, dzięki temu, że program nauczania będzie obejmował wiedzę i umiejętności wymagane w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, absolwent takich studiów będzie zwolniony z pisemnego egzaminu. Nadal jednak musi zdać egzamin ustny. Decydując się na karierę doradcy, warto wybrać uczelnię, która z Państwową Komisją Egzaminacyjną ma taką umowę podpisaną.

 

A jak na sytuację na rynku po deregulacji patrzą najwięksi gracze na rynku?

 

Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby formułować szczegółowe wnioski. Z naszej strony w pracy na rzecz klientów – niezależnie od przepisów – kierujemy się wewnętrznymi zasadami i najwyższymi standardami świadczenia usług, dlatego też nie zaobserwowaliśmy istotnych zmian w naszej pracy. Co do branży, wydaje się, że w przyszłości to rynek, kierując się jakością usług, zadecyduje o tym, czy rzeczywiście wzrośnie liczba podmiotów zajmujących się doradztwem podatkowym. - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Młodsza Księgowa / Młodszy Księgowy

    EwTrade Ewa Marzec   Komorów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 7 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych, księgowanie faktur sprzedaży i faktur kosztowych, księgowanie wyciągów bankowych, uzgadnianie kont księgowych z dostawcami i odbiorcami, kontrola rozrachunków, księgowanie innych dokumentów wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. księgowości

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: sprawdzanie poprawności wprowadzanych dokumentów źródłowych; rozliczanie płatności; prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu; księgowanie faktur zakupu i sprzedaży zgodnie z Ustawą o rachunkowości, MSSF, prawem podatkowym; uzgadnianie zapasów, w tym...
  • Księgowa / Księgowy

    Kancelaria Doradztwa Prawno Podatkowego Edyta Jaszczura   Łódź, ul. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus 91    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska księgowanie dokumentów; zamykanie okresów rozliczeniowych przedsiębiorstw rozliczanych w księgach; wprowadzanie dokumentów do rejestrów księgowych; rozliczanie sald rozrachunkowych; księgowanie wyciągów bankowych; księgowanie listy płac; ustalanie właściwych sald na...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • HC Controlling & Digital Specialist

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoja przyszła rola: aktywny udział w procesie budżetowania i forecastowania kosztów ludzkich, monitorowanie realizacji budżetu – pełnienie funkcji kontrolingowej w tym zakresie, budowa wskaźników pozwalających na monitorowanie procesów oraz ich raportowanie, przygotowywanie raportów,...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?