Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

 
Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

Jak przygotować się do zawodu doradcy podatkowego?

 

Już w trakcie studiów warto zacząć poznawać praktyczne problemy przyszłych klientów. Pomocne w tym może być choćby śledzenie prasy gospodarczej, komentarzy podatkowych czy istotnych orzeczeń sądowych. Studenci starszych lat (IV-V rok) są mile widziani jako praktykanci w firmach doradztwa podatkowego.

 

Taki staż to dobra okazja, aby poznać praktyczne problemy klientów oraz nauczyć się podstaw „rzemiosła”, tj. interpretacji przepisów, wyszukiwania orzecznictwa, formułowania opinii dla klientów, pism procesowych etc.
- Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

 

Rekrutacja do firm doradczych

 

Zainteresowanie pracą w firmach doradztwa podatkowego jest duże. Aby pokonać konkurencję, kandydat powinien wykazać się wiedzą, która potwierdza to, że rzeczywiście interesuje się podatkami. Musi również udowodnić otwartość na ciągłe zdobywanie wiedzy. Kandydat, który przez całe studia nie odbył żadnych praktyk, a do tego nie zna aktualnego orzecznictwa, ma małe szanse na dostanie się nawet na staż. Poza bezpośrednią aplikacją do firm warto też śledzić konkursy dla studentów i absolwentów. Każdego roku w Polsce szanse na praktyki w firmach doradztwa podatkowego ma kilkaset osób. Część z nich zostaje zaproszona do kontynuacji współpracy.

 

Ścieżka kariery

 

W naszej firmie (KPMG – przyp. red.) droga przyszłego doradcy podatkowego zaczyna się na stanowisku praktykanta bądź asystenta, tj. osoby, która wspiera merytorycznie starszych pracowników. Po 2-3 latach rozwoju merytorycznego pracownik jest w stanie względnie samodzielnie sprostać pojawiającym się skomplikowanym pytaniom podatkowym. Wraz z kolejnymi doświadczeniami otwiera się droga do kariery na wyższych stanowiskach oraz możliwość kierowania zespołem młodszych pracowników.  - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

 

Specjalizacje

 

Decyzja o tym, które obszary są dla doradcy najbardziej interesujące zawodowo, przychodzi po kilku latach pracy, dlatego w początkowym okresie kariery najlepiej mieć możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie zadań i problemów. Taką opcję dają przede wszystkim duże firmy doradztwa podatkowego, posiadające klientów z różnych branż i o różnorodnej specyfice.

 

Kariera w korporacji czy praca wolnego strzelca?

 

Zawód doradcy podatkowego uważany jest za wolny zawód, jednak 50% firm doradczych na świecie to korporacje zatrudniające ponad 1000 pracowników (za: Consulting Magazine). Choć w teorii pracę doradcy można wykonywać, pracując na własny rachunek, to w praktyce coraz więcej klientów przejmują duże firmy doradztwa podatkowego.

 

Wynika to przede wszystkim z tego, że aby skutecznie podatkowo opiekować się klientem, konieczna jest ogromna wiedza związana z podatkami, prawem, specyfiką branży klienta, aktualnym orzecznictwem i nierzadko prawem międzynarodowym. Pojedyncza osoba często nie jest w stanie posiadać pełni potrzebnej wiedzy. Z tego powodu wolni strzelcy koncentrują się raczej na mniejszych klientach lub specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach (które również wymagają stałego poszerzania wiedzy).

 

Doradztwo podatkowe po deregulacji

 

Na ile deregulacja w obszarze zawodu doradcy podatkowego zmieniła rynek pracy? Jak na razie w niezauważalnym stopniu. Deregulacja najbardziej przyda się przyszłym studentom, gdyż Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego może zawierać umowy z niektórymi uczelniami, w ramach których, dzięki temu, że program nauczania będzie obejmował wiedzę i umiejętności wymagane w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, absolwent takich studiów będzie zwolniony z pisemnego egzaminu. Nadal jednak musi zdać egzamin ustny. Decydując się na karierę doradcy, warto wybrać uczelnię, która z Państwową Komisją Egzaminacyjną ma taką umowę podpisaną.

 

A jak na sytuację na rynku po deregulacji patrzą najwięksi gracze na rynku?

 

Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby formułować szczegółowe wnioski. Z naszej strony w pracy na rzecz klientów – niezależnie od przepisów – kierujemy się wewnętrznymi zasadami i najwyższymi standardami świadczenia usług, dlatego też nie zaobserwowaliśmy istotnych zmian w naszej pracy. Co do branży, wydaje się, że w przyszłości to rynek, kierując się jakością usług, zadecyduje o tym, czy rzeczywiście wzrośnie liczba podmiotów zajmujących się doradztwem podatkowym. - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Asystent / Specjalista ds. Kadr i Płac

    Stecol Corporation Sp. z o.o. Oddział w Polsce   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Ewidencja i rozliczanie czasu pracy; Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji płacowej, z uwzględnieniem rozliczania wynagrodzeń i świadczeń dla pracowników; Sporządzanie i archiwizacja dokumentacji kadrowej (umowy o pracę, wnioski, oświadczenia) Prowadzenie rekrutacji...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Specjalista ds. kontroli finansowej

    ZPC Milanówek Sp. z o.o.   Grodzisk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Aktywny udział w kontroli i optymalizacji rozliczeń produkcyjnych oraz procesów finansowych, Analiza kosztów, nadzór nad wydatkami, aktywami obrotowymi oraz strukturą kosztów, Współpraca przy rozwijaniu systemu ERP, przygotowywaniu budżetów oraz planów finansowych, Wdrażanie strategii...
  • Specjalista ds. rozliczeń (kontrakt budowlany)

    Trakcja S.A.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska Przygotowanie dokumentów rozliczeniowych pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym (PŚP) będących podstawą do wystawienia faktur sprzedażowych. Przygotowywanie dokumentów rozliczeniowych w zakresie robót realizowanych przez Podwykonawców, zleceń wewnętrznych, umowy Konsorcjum....
  • DSPL Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   7 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie ewidencji księgowej kosztowej usług transportu międzynarodowego i środków trwałych; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; prowadzenie procesu uzgadniania rozrachunków i transakcji finansowych oraz rozliczanie operacji finansowych;...
  • Specjalista / Specjalista ds. kadr i płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obsługa płacowa pracowników; Naliczanie wynagrodzeń oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne, Obliczanie zasiłków i podstaw zasiłkowych,

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?