Jak przygotować się do zawodu doradcy podatkowego?
Już w trakcie studiów warto zacząć poznawać praktyczne problemy przyszłych klientów. Pomocne w tym może być choćby śledzenie prasy gospodarczej, komentarzy podatkowych czy istotnych orzeczeń sądowych. Studenci starszych lat (IV-V rok) są mile widziani jako praktykanci w firmach doradztwa podatkowego.
Taki staż to dobra okazja, aby poznać praktyczne problemy klientów oraz nauczyć się podstaw „rzemiosła”, tj. interpretacji przepisów, wyszukiwania orzecznictwa, formułowania opinii dla klientów, pism procesowych etc.
- Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG
Rekrutacja do firm doradczych
Zainteresowanie pracą w firmach doradztwa podatkowego jest duże. Aby pokonać konkurencję, kandydat powinien wykazać się wiedzą, która potwierdza to, że rzeczywiście interesuje się podatkami. Musi również udowodnić otwartość na ciągłe zdobywanie wiedzy. Kandydat, który przez całe studia nie odbył żadnych praktyk, a do tego nie zna aktualnego orzecznictwa, ma małe szanse na dostanie się nawet na staż. Poza bezpośrednią aplikacją do firm warto też śledzić konkursy dla studentów i absolwentów. Każdego roku w Polsce szanse na praktyki w firmach doradztwa podatkowego ma kilkaset osób. Część z nich zostaje zaproszona do kontynuacji współpracy.
Ścieżka kariery
W naszej firmie (KPMG – przyp. red.) droga przyszłego doradcy podatkowego zaczyna się na stanowisku praktykanta bądź asystenta, tj. osoby, która wspiera merytorycznie starszych pracowników. Po 2-3 latach rozwoju merytorycznego pracownik jest w stanie względnie samodzielnie sprostać pojawiającym się skomplikowanym pytaniom podatkowym. Wraz z kolejnymi doświadczeniami otwiera się droga do kariery na wyższych stanowiskach oraz możliwość kierowania zespołem młodszych pracowników. - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG
Specjalizacje
Decyzja o tym, które obszary są dla doradcy najbardziej interesujące zawodowo, przychodzi po kilku latach pracy, dlatego w początkowym okresie kariery najlepiej mieć możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie zadań i problemów. Taką opcję dają przede wszystkim duże firmy doradztwa podatkowego, posiadające klientów z różnych branż i o różnorodnej specyfice.
Kariera w korporacji czy praca wolnego strzelca?
Zawód doradcy podatkowego uważany jest za wolny zawód, jednak 50% firm doradczych na świecie to korporacje zatrudniające ponad 1000 pracowników (za: Consulting Magazine). Choć w teorii pracę doradcy można wykonywać, pracując na własny rachunek, to w praktyce coraz więcej klientów przejmują duże firmy doradztwa podatkowego.
Wynika to przede wszystkim z tego, że aby skutecznie podatkowo opiekować się klientem, konieczna jest ogromna wiedza związana z podatkami, prawem, specyfiką branży klienta, aktualnym orzecznictwem i nierzadko prawem międzynarodowym. Pojedyncza osoba często nie jest w stanie posiadać pełni potrzebnej wiedzy. Z tego powodu wolni strzelcy koncentrują się raczej na mniejszych klientach lub specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach (które również wymagają stałego poszerzania wiedzy).
Doradztwo podatkowe po deregulacji
Na ile deregulacja w obszarze zawodu doradcy podatkowego zmieniła rynek pracy? Jak na razie w niezauważalnym stopniu. Deregulacja najbardziej przyda się przyszłym studentom, gdyż Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego może zawierać umowy z niektórymi uczelniami, w ramach których, dzięki temu, że program nauczania będzie obejmował wiedzę i umiejętności wymagane w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, absolwent takich studiów będzie zwolniony z pisemnego egzaminu. Nadal jednak musi zdać egzamin ustny. Decydując się na karierę doradcy, warto wybrać uczelnię, która z Państwową Komisją Egzaminacyjną ma taką umowę podpisaną.
A jak na sytuację na rynku po deregulacji patrzą najwięksi gracze na rynku?
Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby formułować szczegółowe wnioski. Z naszej strony w pracy na rzecz klientów – niezależnie od przepisów – kierujemy się wewnętrznymi zasadami i najwyższymi standardami świadczenia usług, dlatego też nie zaobserwowaliśmy istotnych zmian w naszej pracy. Co do branży, wydaje się, że w przyszłości to rynek, kierując się jakością usług, zadecyduje o tym, czy rzeczywiście wzrośnie liczba podmiotów zajmujących się doradztwem podatkowym. - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG