Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

 
Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

Co daje rozpoczęcie kariery w jednej z firm Wielkiej Czwórki?


Najczęściej podkreślaną korzyścią (oczywiście poza atrakcyjnymi rynkowo zarobkami, które również przyciągają młodych ludzi) jest ogromne doświadczenie praktyczne, które zdobywa młody pracownik. To po prostu szybka i intensywna szkoła praktycznego wykorzystania zdobywanych w trakcie studiów umiejętności i wiedzy.

 

Marta Zemka, dyrektor w dziale audytu KPMG w Polsce, tak opisuje te możliwości: Praca w firmie audytorskiej to opcja na zdobycie kilkukrotnie większego doświadczenia niż praca w dziale rachunkowości czy finansów mniejszych przedsiębiorstw. Wynika to z kontaktu z wieloma firmami z różnych branż. Każda firma to inna specyfika, inne standardy, inna sytuacja. Praca w audycie, choć w największej mierze dotyczy sprawozdawczości i finansów firmy, wymaga też od audytorów pochylenia się nad innymi obszarami funkcjonowania firmy i zdobycia całościowego spojrzenia. To uczy znacznie szybciej niż praca w jednej firmie.

 

Międzynarodowa kariera – realne możliwości


Tym, czego na pewno nie można odmówić firmom z BIG4, jest możliwość prawdziwie międzynarodowej kariery, która otwarta jest dla każdej zainteresowanej osoby. W KPMG mamy program Global Mobility umożliwiający kontynuowanie kariery w nowym, międzynarodowym środowisku, w jednym ze 155 krajów, w których działa firma. Oferty publikowane są przez jednostki z różnych krajów i miast na stronie internetowej wraz z wymaganiami (np. znajomości konkretnego języka), a osoby zainteresowane wyjazdem mogą zdecydować się na dwuletni kontrakt w wybranym kraju. Nierzadko są to naprawdę egzotyczne destynacje. Zawsze podaję przykład mojej bardzo dobrej koleżanki z pracy, która dwa lata spędziła w Wietnamie – opisuje Marta Zemka z KPMG.

 

Szkoła życia


Choć mówi się o tym nieoficjalnie, to praca w BIG4 jest również prawdziwą szkołą korporacyjnego życia. To najlepsze miejsce dla tych, którzy zastanawiają się, czy korporacja jest dla nich. Taka intensywność pracy, zarówno w zakresie godzin pracy w „sezonie szczytu audytowego”, jak i w obszarze ilości zadań i ich różnorodności, jest trudna do osiągnięcia w firmie z sektora MŚP. Ci, którzy rozważają pracę w dużej instytucji finansowej, zaczynając w audycie, mogą się w kilka miesięcy przekonać, czy to była dobra decyzja.

 

Dwa oblicza pracy w audycie


Czy każda osoba, która decyduje się na pracę w audycie, pozostaje związana z tym zawodem już przez całą swoją karierę zawodową? Okazuje się, że nie. Z moich obserwacji wynika, że pracownicy w audycie dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy zaczynają, by nabyć doświadczenia i po kilku latach przechodzą do innych firm, pracując w dziale controllingu, w finansach czy sprawozdawczości, oraz tych, których audyt wciąga i którzy, nawet jeśli początkowo rozważali zmianę ścieżki kariery, zostają w audycie – wyjaśnia Marta Zemka.

 

Byłem w Big4. Mam znajomości!


Bycie pracownikiem – również byłym – jednej z firm Wielkiej Czwórki, to również korzyść związana z potencjalnym networkingiem. Wszystkie firmy wchodzące w skład BIG4 dbają o relacje z tymi, którzy już przestali pracować dla firmy, wychodząc (słusznie) z założenia, że osoby te mogą nadal pracować z firmą. W tym celu tworzone są programy dla alumnów. „Wychowankowie” firmy mogą dzięki nim nadal utrzymywać kontakt, wymieniać się doświadczeniami i podtrzymywać relacje biznesowe. W ramach programów byli pracownicy otrzymują newslettery, zaproszenia na firmowe imprezy, a niekiedy również nowe oferty pracy (co kończy się nierzadko powrotem do macierzystej firmy).

 

4 mity o rozpoczynaniu kariery w audycie (w BIG4)


1. Jeśli chcesz być audytorem, musisz zacząć budować karierę już na studiach

Każda z firm z BIG4 ma swoje programy kierowane do studentów i absolwentów, które pozwalają na zapoznanie się z pracą audytora czy spróbowanie swoich sił w różnego rodzaju konkursach. Jednak nawet jeśli przegapiłeś swój studencki czas lub dopiero po obronie dostrzegłeś te możliwości, to nic straconego. Wielka Czwórka przyjmuje również absolwentów, którzy mają doświadczenie w innych obszarach – rachunkowości czy finansach. Warto jednak pamiętać, że BIG4 to naprawdę top topów i jeśli przez pięć lat studiów nie wykazałeś się żadną inicjatywą do wykonywania jakiejkolwiek pracy czy praktyk, to szanse na pracę od razu u najlepszych masz jednak mniejsze.

2. Kariera w audycie jest jedynie dla osób po rachunkowości i finansach

Takich osób jest faktycznie w audycie najwięcej, ale nie są to jedyne kierunki studiów, jakie kończą audytorzy. W KPMG kierunek studiów nie jest warunkiem koniecznym, by zacząć swoją przygodę w audycie. Mamy osoby również po studiach prawniczych oraz ścisłych kierunkach takich jak fizyka czy chemia. W audycie duża część pracy to analiza, a w pracy audytora bada się nie tylko sprawozdawczość czy finanse, ale również inne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego takie osoby też znajdują u nas swoje miejsce – wyjaśnia Marta Zemka.

3. Rekrutacja do pracy jest wieloetapowa i bardzo trudna

I tak, i nie. Z jednej strony faktycznie w czasie rekrutacji przeprowadzane są testy językowe, numeryczne i werbalne oraz sprawdzające wiedzę z danego obszaru, które pozwalają oszacować potencjał kandydata. Pamiętajmy, że mimo dynamicznego rozwoju firm z BIG4 chętnych do pracy jest więcej niż dostępnych stanowisk. W Wielkiej Brytanii Deloitte akceptuje zaledwie 4% kandydatów. EY – 2%*. Dostać się zatem do BIG4 nie jest łatwo. Z drugiej strony, zgodnie z trendami w rekrutacji, również Wielka Czwórka upraszcza całość procesu. Brytyjski oddział Deloitte ogłosił w tym roku, że przestaje zwracać uwagę na to, którą uczelnię ukończył kandydat, a sam proces, który jeszcze kilka lat temu zajmował 2-3 miesiące zaczyna zamykać się w 3-4 tygodniach.


*(za raportem Grant Thornton LLP)

4. Jeśli chcesz się dostać do BIG4, musisz skończyć SGH

Takie tezy można znaleźć na forach poświęconych budowaniu kariery w tym obszarze. Jak jest naprawdę? Zdecydowanie obalam ten mit – mówi Marta Zemka. Sama jestem najlepszym przykładem, bo nie ukończyłam SGH, a pracuję w KPMG od kilkunastu lat, obecnie na stanowisku dyrektora w dziale audytu. Oczywiście cenimy absolwentów tej uczelni, ale mamy w naszej firmie wielu wspaniałych ludzi, którzy ukończyli również inne uczelnie. To zaangażowanie, motywacja i predyspozycje, a nie nazwa uczelni decydują o tym, kto pracuje w KPMG – dodaje Zemka.

 

Jak się dostać do Wielkiej Czwórki?


Opcji jest kilka. Poza standardowym odpowiedzeniem na ogłoszenia rekrutacyjne regularnie publikowane w serwisach pracy oraz na stronach internetowych poświęconych karierze w BIG4, każda z firm prowadzi szeroko zakrojony program referencyjny. Pozwala on pracownikom firmy polecać do pracy swoich znajomych. Warto zatem poszukać wśród własnych znajomych osób, które już pracują w jednej z firm Wielkiej Czwórki. Dla studentów prowadzone są również programy praktyk – zarówno wakacyjnych, jak i śródrocznych. Firmy prowadzą także różnego rodzaju akcje na uczelniach.

„W KPMG prowadzimy program szkoleniowy World of Audit. To cztery 3- lub 4-godzinne spotkania ze studentami III, IV lub V roku prowadzone przez trenerów KPMG, w ramach których studenci poznają od kuchni zawód audytora. Ci, którzy ukończą World of Audit, otrzymują ofertę pracy bądź praktyk” – wyjaśnia Marta Zemka.

 

Nie zacząłem w BIG4. Czy już jest za późno?


Nie każdy zaczyna pracę w Wielkiej Czwórce, ale mimo tego, iż faktycznie zatrudnia się w tych firmach dużą liczbę absolwentów, to można dostać się do audytu, posiadając również doświadczenie zawodowe z innych firm.

 

W KPMG, choć faktycznie najwięcej mamy absolwentów, pracują również osoby, które pojawiły się na rekrutacji już z doświadczeniem pracy w biurze rachunkowym czy księgowości innej firmy i nie zaczynały swojej kariery u nas. Nie zamykamy się na takich pracowników. Szukamy przede wszystkim osób zaangażowanych, otwartych na pracę w audycie, które chcą się rozwijać – podkreśla Marta Zemka z KPMG.

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Młodsza Księgowa / Młodszy Księgowy

    EwTrade Ewa Marzec   Komorów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 7 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych, księgowanie faktur sprzedaży i faktur kosztowych, księgowanie wyciągów bankowych, uzgadnianie kont księgowych z dostawcami i odbiorcami, kontrola rozrachunków, księgowanie innych dokumentów wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Księgowa / Księgowy

    Kancelaria Doradztwa Prawno Podatkowego Edyta Jaszczura   Łódź, ul. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus 91    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska księgowanie dokumentów; zamykanie okresów rozliczeniowych przedsiębiorstw rozliczanych w księgach; wprowadzanie dokumentów do rejestrów księgowych; rozliczanie sald rozrachunkowych; księgowanie wyciągów bankowych; księgowanie listy płac; ustalanie właściwych sald na...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Młodsza Księgowa / Młodszy Księgowy

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków weryfikacja oraz księgowanie faktur zakupowych w systemie finansowo-księgowym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wystawianie dokumentów sprzedażowych oraz kontrola i weryfikacja wystawianych dokumentów sprzedażowych przez oddziały, przygotowywanie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. księgowości

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: sprawdzanie poprawności wprowadzanych dokumentów źródłowych; rozliczanie płatności; prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu; księgowanie faktur zakupu i sprzedaży zgodnie z Ustawą o rachunkowości, MSSF, prawem podatkowym; uzgadnianie zapasów, w tym...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?