Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

 
Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

Co daje rozpoczęcie kariery w jednej z firm Wielkiej Czwórki?


Najczęściej podkreślaną korzyścią (oczywiście poza atrakcyjnymi rynkowo zarobkami, które również przyciągają młodych ludzi) jest ogromne doświadczenie praktyczne, które zdobywa młody pracownik. To po prostu szybka i intensywna szkoła praktycznego wykorzystania zdobywanych w trakcie studiów umiejętności i wiedzy.

 

Marta Zemka, dyrektor w dziale audytu KPMG w Polsce, tak opisuje te możliwości: Praca w firmie audytorskiej to opcja na zdobycie kilkukrotnie większego doświadczenia niż praca w dziale rachunkowości czy finansów mniejszych przedsiębiorstw. Wynika to z kontaktu z wieloma firmami z różnych branż. Każda firma to inna specyfika, inne standardy, inna sytuacja. Praca w audycie, choć w największej mierze dotyczy sprawozdawczości i finansów firmy, wymaga też od audytorów pochylenia się nad innymi obszarami funkcjonowania firmy i zdobycia całościowego spojrzenia. To uczy znacznie szybciej niż praca w jednej firmie.

 

Międzynarodowa kariera – realne możliwości


Tym, czego na pewno nie można odmówić firmom z BIG4, jest możliwość prawdziwie międzynarodowej kariery, która otwarta jest dla każdej zainteresowanej osoby. W KPMG mamy program Global Mobility umożliwiający kontynuowanie kariery w nowym, międzynarodowym środowisku, w jednym ze 155 krajów, w których działa firma. Oferty publikowane są przez jednostki z różnych krajów i miast na stronie internetowej wraz z wymaganiami (np. znajomości konkretnego języka), a osoby zainteresowane wyjazdem mogą zdecydować się na dwuletni kontrakt w wybranym kraju. Nierzadko są to naprawdę egzotyczne destynacje. Zawsze podaję przykład mojej bardzo dobrej koleżanki z pracy, która dwa lata spędziła w Wietnamie – opisuje Marta Zemka z KPMG.

 

Szkoła życia


Choć mówi się o tym nieoficjalnie, to praca w BIG4 jest również prawdziwą szkołą korporacyjnego życia. To najlepsze miejsce dla tych, którzy zastanawiają się, czy korporacja jest dla nich. Taka intensywność pracy, zarówno w zakresie godzin pracy w „sezonie szczytu audytowego”, jak i w obszarze ilości zadań i ich różnorodności, jest trudna do osiągnięcia w firmie z sektora MŚP. Ci, którzy rozważają pracę w dużej instytucji finansowej, zaczynając w audycie, mogą się w kilka miesięcy przekonać, czy to była dobra decyzja.

 

Dwa oblicza pracy w audycie


Czy każda osoba, która decyduje się na pracę w audycie, pozostaje związana z tym zawodem już przez całą swoją karierę zawodową? Okazuje się, że nie. Z moich obserwacji wynika, że pracownicy w audycie dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy zaczynają, by nabyć doświadczenia i po kilku latach przechodzą do innych firm, pracując w dziale controllingu, w finansach czy sprawozdawczości, oraz tych, których audyt wciąga i którzy, nawet jeśli początkowo rozważali zmianę ścieżki kariery, zostają w audycie – wyjaśnia Marta Zemka.

 

Byłem w Big4. Mam znajomości!


Bycie pracownikiem – również byłym – jednej z firm Wielkiej Czwórki, to również korzyść związana z potencjalnym networkingiem. Wszystkie firmy wchodzące w skład BIG4 dbają o relacje z tymi, którzy już przestali pracować dla firmy, wychodząc (słusznie) z założenia, że osoby te mogą nadal pracować z firmą. W tym celu tworzone są programy dla alumnów. „Wychowankowie” firmy mogą dzięki nim nadal utrzymywać kontakt, wymieniać się doświadczeniami i podtrzymywać relacje biznesowe. W ramach programów byli pracownicy otrzymują newslettery, zaproszenia na firmowe imprezy, a niekiedy również nowe oferty pracy (co kończy się nierzadko powrotem do macierzystej firmy).

 

4 mity o rozpoczynaniu kariery w audycie (w BIG4)


1. Jeśli chcesz być audytorem, musisz zacząć budować karierę już na studiach

Każda z firm z BIG4 ma swoje programy kierowane do studentów i absolwentów, które pozwalają na zapoznanie się z pracą audytora czy spróbowanie swoich sił w różnego rodzaju konkursach. Jednak nawet jeśli przegapiłeś swój studencki czas lub dopiero po obronie dostrzegłeś te możliwości, to nic straconego. Wielka Czwórka przyjmuje również absolwentów, którzy mają doświadczenie w innych obszarach – rachunkowości czy finansach. Warto jednak pamiętać, że BIG4 to naprawdę top topów i jeśli przez pięć lat studiów nie wykazałeś się żadną inicjatywą do wykonywania jakiejkolwiek pracy czy praktyk, to szanse na pracę od razu u najlepszych masz jednak mniejsze.

2. Kariera w audycie jest jedynie dla osób po rachunkowości i finansach

Takich osób jest faktycznie w audycie najwięcej, ale nie są to jedyne kierunki studiów, jakie kończą audytorzy. W KPMG kierunek studiów nie jest warunkiem koniecznym, by zacząć swoją przygodę w audycie. Mamy osoby również po studiach prawniczych oraz ścisłych kierunkach takich jak fizyka czy chemia. W audycie duża część pracy to analiza, a w pracy audytora bada się nie tylko sprawozdawczość czy finanse, ale również inne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego takie osoby też znajdują u nas swoje miejsce – wyjaśnia Marta Zemka.

3. Rekrutacja do pracy jest wieloetapowa i bardzo trudna

I tak, i nie. Z jednej strony faktycznie w czasie rekrutacji przeprowadzane są testy językowe, numeryczne i werbalne oraz sprawdzające wiedzę z danego obszaru, które pozwalają oszacować potencjał kandydata. Pamiętajmy, że mimo dynamicznego rozwoju firm z BIG4 chętnych do pracy jest więcej niż dostępnych stanowisk. W Wielkiej Brytanii Deloitte akceptuje zaledwie 4% kandydatów. EY – 2%*. Dostać się zatem do BIG4 nie jest łatwo. Z drugiej strony, zgodnie z trendami w rekrutacji, również Wielka Czwórka upraszcza całość procesu. Brytyjski oddział Deloitte ogłosił w tym roku, że przestaje zwracać uwagę na to, którą uczelnię ukończył kandydat, a sam proces, który jeszcze kilka lat temu zajmował 2-3 miesiące zaczyna zamykać się w 3-4 tygodniach.


*(za raportem Grant Thornton LLP)

4. Jeśli chcesz się dostać do BIG4, musisz skończyć SGH

Takie tezy można znaleźć na forach poświęconych budowaniu kariery w tym obszarze. Jak jest naprawdę? Zdecydowanie obalam ten mit – mówi Marta Zemka. Sama jestem najlepszym przykładem, bo nie ukończyłam SGH, a pracuję w KPMG od kilkunastu lat, obecnie na stanowisku dyrektora w dziale audytu. Oczywiście cenimy absolwentów tej uczelni, ale mamy w naszej firmie wielu wspaniałych ludzi, którzy ukończyli również inne uczelnie. To zaangażowanie, motywacja i predyspozycje, a nie nazwa uczelni decydują o tym, kto pracuje w KPMG – dodaje Zemka.

 

Jak się dostać do Wielkiej Czwórki?


Opcji jest kilka. Poza standardowym odpowiedzeniem na ogłoszenia rekrutacyjne regularnie publikowane w serwisach pracy oraz na stronach internetowych poświęconych karierze w BIG4, każda z firm prowadzi szeroko zakrojony program referencyjny. Pozwala on pracownikom firmy polecać do pracy swoich znajomych. Warto zatem poszukać wśród własnych znajomych osób, które już pracują w jednej z firm Wielkiej Czwórki. Dla studentów prowadzone są również programy praktyk – zarówno wakacyjnych, jak i śródrocznych. Firmy prowadzą także różnego rodzaju akcje na uczelniach.

„W KPMG prowadzimy program szkoleniowy World of Audit. To cztery 3- lub 4-godzinne spotkania ze studentami III, IV lub V roku prowadzone przez trenerów KPMG, w ramach których studenci poznają od kuchni zawód audytora. Ci, którzy ukończą World of Audit, otrzymują ofertę pracy bądź praktyk” – wyjaśnia Marta Zemka.

 

Nie zacząłem w BIG4. Czy już jest za późno?


Nie każdy zaczyna pracę w Wielkiej Czwórce, ale mimo tego, iż faktycznie zatrudnia się w tych firmach dużą liczbę absolwentów, to można dostać się do audytu, posiadając również doświadczenie zawodowe z innych firm.

 

W KPMG, choć faktycznie najwięcej mamy absolwentów, pracują również osoby, które pojawiły się na rekrutacji już z doświadczeniem pracy w biurze rachunkowym czy księgowości innej firmy i nie zaczynały swojej kariery u nas. Nie zamykamy się na takich pracowników. Szukamy przede wszystkim osób zaangażowanych, otwartych na pracę w audycie, które chcą się rozwijać – podkreśla Marta Zemka z KPMG.

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Kontrola, dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych; Przygotowywanie ewidencji dokumentów do deklaracji podatkowych; Prowadzenie ewidencji księgowej; Przygotowywanie płatności dla dostawców; Księgowanie wyciągów bankowych; Przygotowywanie rozliczeń...
  • Młodszy Specjalista ds. finansowych

    STRABAG BMTI Sp. z o.o.   Pruszków    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zadania księgowanie faktur, wystawianie not korygujących; formalna kontrola zgodności faktur z zamówieniami, umowami, itp. rozliczanie pozycji otwartych z kontrahentami;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. monitoringu płatności i windykacji

    Ligentia Poland Sp. z o.o.   Gdynia, Orłowo    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków Monitoring należności oraz kontakt z klientami w celu wyjaśnienia przyczyn opóźnienia w płatnościach, Uzgadnianie i potwierdzanie sald, wyjaśnienie niezgodności w rozrachunkach, Wyjaśnienie kwestii spornych we współpracy z klientem oraz pozostałymi zespołami...
  • BEST S.A.
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    10 godz.
    windykacja należności poprzez aktywne poszukiwanie i utrzymywanie kontaktu z Klientami, analiza sytuacji zadłużenia, dobór najlepszych produktów i rozwiązań prowadzących do spłaty, wsparcie sprzedaży zabezpieczenia wierzytelności, raportowanie dotyczące wykonanej pracy.
  • Specjalista ds. księgowości

    Warszawski Uniwersytet Medyczny   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo
    11 godz.
    Główne zadania: sprawdzanie poprawności, dekretowanie wraz z zatwierdzaniem w systemie ERP Simple operacji bankowych w PLN i w walucie obcej; naliczanie i księgowanie różnic kursowych dla kont walutowych w ciągu roku oraz różnic kursowych niezapadłych na koniec roku bilansowego;...
  • Główny Księgowy

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie księgowości. Robienie sprawozdań finansowych, współpraca przy audytach. Nadzór nad księgowością i płacami. Raporty dla zarządu i wspólników. Przestrzeganie przepisów księgowych i podatkowych w Polsce. Kontrola kont księgowych. Obliczanie podatków...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.