Coraz częściej postrzega się audytora jako doradcę firmy, który poprzez niezależne spojrzenie na zachodzące w niej procesy biznesowe oraz stosowane procedury może dostrzec zagrożenia dla rozwoju firmy i odpowiednio wcześnie je zidentyfikować. To zaś może uchronić daną spółkę przed potencjalnymi problemami, czy też pomóc jej w planowanym procesie inwestycyjnym – wyjaśnia Bożena Nabiałczyk z Działu HR KPMG.
Nuda? Wręcz przeciwnie!
Choć samo badanie sprawozdań odbywa się według takich samych procedur, stale zmieniają się firmy, w których wykonywane są audyty. Ta zmienność branż powoduje, że audytor ciągle musi uczyć się rozumienia biznesu w kontekście specyfiki określonej branży, a nawet klienta. Bardzo niewiele jest zawodów na rynku, które pozwalają tak głęboko i różnorodnie rozumieć biznes. Do tego dochodzi jeszcze praca z różnymi klientami – zatem stale poznaje się nowe osoby i w efekcie praca jest dynamiczna i wymaga sporej elastyczności.
Konieczne kompetencje
• Potrzebna wiedza w zakresie rachunkowości.
• Analityczny umysł i umiejętność wyciągania trafnych wniosków.
• Dobra organizacja pracy, umiejętność ustalania priorytetów i decyzyjność.
• Umiejętność komunikacji i nastawienie pro klienckie.
• Bardzo wysokie zdolności w zakresie przyswajania nowych informacji.
• Bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Jak zacząć pracę w audycie?
Większość młodych osób, rozważając karierę w audycie, uważa, że konieczne jest tu ukończenie studiów z zakresu finansów lub ekonomii. Tymczasem szansę mają również osoby po studiach matematycznych bądź informatycznych. Ważne, aby absolwent radził sobie z analizą danych oraz potrafił na jej podstawie wyciągać odpowiednie wnioski - mówi Bożena Nabiałczyk.
Pierwsze kroki w audycie można stawiać już na studiach, w ramach praktyk. W KPMG praktyki skierowane są do studentów III i IV roku studiów Z kierunków finansowych, ekonomicznych i technicznych. To nic, że student jeszcze niewiele wie o rachunkowości – wiedzę zdobędzie w trakcie realizowania projektów. „Udział w licznych projektach dla polskich i międzynarodowych klientów daje możliwość poszerzania wiedzy już w trakcie pracy – wyjaśnia Marta Półkoszek z Działu HR KPMG
Specjalizacje branżowe doświadczonych audytorów
A co czeka audytora z kilkuletnim doświadczeniem? Takiego, który już niejedną firmę analizował i poznał szerokie spektrum branż? Szansą na rozwój jest specjalizacja branżowa. „Każda z dużych i liczących się na rynku firm audytorskich posiada działy specjalizujące się w różnych branżach. Dokonanie wyboru branży pozwoli jasno określić ścieżkę kariery i być specjalistą w konkretnej dziedzinie”- wyjaśnia Marta Półkoszek z KPMG. Audytorzy stale uczestniczą również w szkoleniach, które uaktualniają ich wiedzę i poszerzają kompetencje. Zdobycie międzynarodowych certyfikatów finansowych to kolejny krok do rozwoju zawodowego, a także awansu finansowego
Odpowiedz szczerze na nasze pytania i zastanów się, czy jest to praca dla ciebie!
1. Czy szybko się uczę? Audytor musi nie tylko opanować spory zakres wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, ale również – pracując dla różnych klientów szybko poznawać i rozumieć zasady prowadzeni biznesu w różnych branżach. A to wymaga błyskawicznego przyswajania nowych informacji i umiejętności odnalezienia się w wielu – często różnych od siebie branżach.
2. Czy bardziej interesują mnie liczby, czy biznes jako całość? Jeśli zdecydowanie biznes, to audyt jest dobrym kierunkiem! „Praca audytora to nie tylko raporty, analizy, bilanse i sprawozdania finansowe. To przede wszystkim praca polegająca na kompleksowym spojrzeniu na przedsiębiorstwo” – mówi Marta Półkoszek z Działu HR KPMG.
3. Czy lubię słuchać ludzi i rozmawiać z nimi? Praca w audycie to wbrew pozorom nie tylko liczby i tabele danych. To również ciągła współpraca z innymi audytorami oraz – w przypadku audytorów zewnętrznych – również stały kontakt z klientem, którego trzeba słuchać i rozumieć. „Praca audytora to działanie w zespole oraz ciągłe relacje z klientami, dlatego też umiejętność komunikacji, budowania dobrych relacji, a także chęć współpracy, są tu bardzo istotne” – zwraca uwagę Bożena Nabiałczyk z Działu HR KPMG.
4. Czy chciałbym mieć pracę mobilną i związaną z częstymi wyjazdami? Audytorzy zewnętrzni przeprowadzają projekty dla polskich i międzynarodowych klientów. Wiąże się to często z koniecznością delegacji służbowych i czasowych wyjazdów. Lepiej, jeśli dla pracownika jest to ciekawy dodatek, a nie przykra konieczność.
5. Czy jestem osobą dyskretną?
Analiza danych finansowych przedsiębiorstw oznacza dostęp do wrażliwych dla firmy in formacji.
Audytor to niewątpliwie zawód, w którym liczy się poczucie etyki i poufności ze względu na dostępność do wielu poufnych danych – mówi Bożena Nabiałczyk z Działu HR KPMG