Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Rekrutacja do IT okiem specjalisty – (nie)rekrutera

Rekrutacja do IT okiem specjalisty – (nie)rekrutera

 
Rekrutacja do IT okiem specjalisty – (nie)rekrutera

„Ja z rekrutacją miałem tyle wspólnego co z mercedesami, czyli nic”*

 

Pierwsze wrażenie


Chcesz wywrzeć dobre wrażenie na początku? Nie spóźnij się. To zadziwiające jak wiele osób spóźnia się na rozmowę rekrutacyjną.

 

Ubiór – dla mnie nie ma kompletnego znaczenia, o ile mieści się w granicach… no właśnie, czego?


Kiedyś miałem dość ciekawą sytuację związaną z kandydatem, który przyszedł w koszulce z motywem superbohatera, a dokładniej z logo Batmana. Wywiązała się ciekawa dyskusja na temat świętej wojny pomiędzy wydawnictwami DC i Marvel (wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi). Dzięki takiemu początkowi pozostała część rozmowy przebiegła już w luźniejszej atmosferze.

Jednak oprócz geeka z IT na rozmowie jest jeszcze osoba z działu HR, więc należy pamiętać mimo wszystko, aby ubiór mieścił się w granicach dobrego smaku. Mimo iż biorą poprawkę na to, że rekrutują programistę, to po części zwracają również uwagę na ogólny wygląd.

 

Dlaczego HR zadaje takie dziwne pytania?


Czasami się zastanawiam, co siedzi w głowach rekruterów z działu HR. Przysłuchując się ich pytaniom, czasem odnoszę wrażenie: WTF?.  Jednak z biegiem czasu, to znaczy ilości odbytych rozmów, dochodzę do wniosku, że jednak mają sens, a przynajmniej spora ich część ma sens. Tak więc trzeba być przygotowanym na pytania, których się w ogóle nie spodziewamy. Nie mam tu na myśli klasycznych i oklepanych pytań typu: „gdzie pan/pani widzi siebie za 5 lat?” lub „jakie są pana/pani zalety i wady?”. Mam na myśli pytania skonstruowane na podstawie Twoich poprzednich odpowiedzi, czasami takie, przy których chciałem schować się ze wstydu pod stół.

 

Pytania IT


Do każdej rozmowy przygotowuję się indywidualnie. Owszem, mam standardową pulę pytań podstawowych, które jednak stanowią tylko bazę do dyskusji. Część z nich to pytania głównie sprawdzające wiedzę i wymagające konkretnej odpowiedzi. Jednak większość pytań to pytania bardziej otwarte, które sprawdzą Twój tok rozumowania.
Najważniejszymi pytaniami są jednak te przygotowane na podstawie nadesłanego CV.
Weryfikują one, czy to, co jest w CV, zgadza się faktycznie z tym, co potrafisz.
Teraz możemy już przejść do najważniejszej rzeczy.

 

Ocena umiejętności zawartych w CV


Trzeba być odpowiedzialnym za to, co się napisze w CV, za to, jaką ocenę sobie wystawisz w danej technologii/języku. Nie jestem ekspertem we wszystkich językach programowania świata, znam tylko kilka, a biegle posługuję się dwoma, mimo to łatwo jest wychwycić, czy ktoś przy swojej ocenie nie mija się z prawdą. Oczywistą oczywistością jest to, że każdego można złapać na jakimś kruczku, nikt (chyba?) nie zna dokumentacji i składni danego języka na pamięć. Jednak gdy ktoś ocenia swoją znajomość C++ na bardzo dobry, a C na dobry, a potem nie potrafi wymienić podstawowych różnic pomiędzy tymi dwoma językami, to co można o nim pomyśleć? Potem zaczyna się tłumaczenie, że to było dawno i na studiach. Dla mnie wizerunkowo taka osoba już traci. W myśl powiedzenia: „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” napiszmy prawdę, w czym się specjalizujemy. Oczywiście, można wspomnieć, że kiedyś gdzieś używało się innych technologii, to zostanie odnotowane jak najbardziej na plus. Pamiętajmy o tym, że jeśli coś się kiedyś umiało bardzo dobrze i od dłuższego czasu się tego nie używa, to nie znaczy, że teraz nadal to się umie bardzo dobrze. Programowanie to nie jest jazda na rowerze, której się nie zapomina. Czas biegnie dalej, wychodzą nowe wersje danego języka, zmieniają się standardy kodowania, architektury aplikacji, ogólne podejście do wytwarzania oprogramowania w danej technologii. Powrót po kilku latach do starego języka może okazać się lekkim szokiem.

 

Ciekawostka:


W kilku CV spotkałem się ze skalą oceny w danej dziedzinie w przedziale 0–100, zawsze zastanawiałem się, w jaki sposób kandydaci wyliczają, że umieją coś na 87 punktów, a nie na 84, do tej pory nikt nie udzielił mi na to pytanie odpowiedzi.

 

Zainteresowania


Temat mało związany z umiejętnościami, ale dla mnie dość istotny. Standardowy zestaw zainteresowań wpisywanych w CV to: kino, książka, gry. Może taka specyfika branży, ale większość osób posiada podobne zainteresowania, jeśli chodzi o gatunki literackie i filmowe.
Gdy pada pytanie o polecenie paru filmów/książek, kandydaci jeszcze sobie jakoś radzą z tym pytaniem, chociaż czasami też są z tym problemy. Następnie zadaję kluczowe dla mnie pytanie: „dlaczego polecasz ten film/książkę?”. Zadziwiające jest to, jak mało osób potrafi uzasadnić swój wybór.

 

Kto pyta, nie błądzi i punktuje


Najciekawsza część rozmowy rekrutacyjnej dla mnie to pytania, jednak nie te zadane przeze mnie, ale pytania skierowane do mnie. Ciekaw jestem, co siedzi w środku człowieka na przeciwko mnie, czy jest w ogóle zainteresowany tym, z czym się będzie mierzył na nowym stanowisku pracy, czy po prostu szuka pracy.
Osoby, które nie mają żadnych pytań, pozostawiają po sobie pewien niedosyt i ich generalna ocena wygląda słabiej w szerszym kontekście. Czasami poprzez pytania kandydata do mnie można więcej dowiedzieć się o wiedzy, jaką kandydat posiada niż przez bezpośrednie pytania do niego. Odpowiednio zadane pytania mówią o tym, do czego dąży, jaki kierunek rozwoju obrał, jakimi technologiami się interesuje, co chciałby robić.

 

Brak tych pytań nie pozwala mi spojrzeć na Ciebie, kandydacie, Twoimi oczami


Bywały sytuacje, że musiałem tłumaczyć, dlaczego pracuję w tej firmie ponad 5 lat. Co mnie zatrzymało tutaj przez tak długi okres. Takie pytania uświadamiają mi, że decyzja o rozpoczęciu współpracy tak naprawdę jest po obu stronach, nie tylko po mojej (naszej). Kandydat też musi usłyszeć coś, co go przekona do tego, że zdecyduje się związać z daną firmą. Chyba najbardziej zaskakującym pytaniem, które usłyszałem było: „Jakie przewidujesz ze mną problemy?”.

 

Kryteria decyzji


Do każdej osoby podchodzę indywidualnie, nie posiadam szablonu, do którego przyporządkowuję kandydatów. Każda rozmowa jest inna i przez to każdą należy oceniać innymi kryteriami. Nie będę ukrywał, że posiadana wiedza ma znaczenie, jednak to nie wszystko. Przy ocenie staram się przewidzieć, czy kandydat poradzi sobie na okresie próbnym, czy po tym czasie jest szansa, że będzie chciał pozostać w naszej firmie oraz czy wpasuje się do zespołu.

Kiedyś myślałem, że liczy się tylko wiedza, jaką posiada dana osoba, nie zwracałem uwagi na osobę – myliłem się.

*parafraza utworu Kazika „Tata dilera”

Tomasz Tomczyk

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Kierownik / Kierowniczka Zespołu IT ds. Systemów Laboratoryjnych

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków Przygotowywanie architektury dla rozwiązań IT w obszarze laboratoryjnym Wdrażanie i utrzymywanie rozwiązań laboratoryjnych Integracje instrumentów laboratoryjnych z warstwami wyższymi Standaryzacja i centralizacja rozwiązań laboratoryjnych Utrzymywanie standardu...
  • Frontend Developer

    JTI GBS Poland sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Position: This position exists within the Digital Technology Department, inside the Global Development Center, within DIGITAL and IT function in JTI. The DIGITECH department within the GDC is responsible for creating the scope and clarification of the digital technology and architecture strategy...
  • IT/OT Application Developer

    InterKadra Sp. z o.o.   Wrocław    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Key Responsibilities: design and development of interfaces between OT and IT systems, creation of custom workflows and functions tailored to operational needs, maintenance and troubleshooting of existing interfaces and developed solutions, collaborate with production and engineering teams to gather...
  • Digital, Data & IT Controller

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    About the department: DD&IT (Digital, Data, and IT) just redesigned the organization to be fit for the next major focus area and even more maturing our way of working by introducing even more best practices for financials controls, SW&Leasing process, analysis, reporting and benchmark into a...
  • Service Delivery Specialist - Analytics Capabilities

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Join our Intelligent Automation & Data Lakehouse team within IT Services - Application Services, and be part of an international community across Denmark, Poland, and the UK! Our team is dedicated to safeguarding the stability and performance of applications within the Intelligent Automation and...
  • Stażysta w zespole BI

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    15 godz.
    Głównie Twoje codzienne zadania będą opierać się na: budowaniu procesów ETL w hurtowni danych lub systemach wspierających decyzje biznesowe, rozbudowie schematów baz danych o nowe obiekty, będziesz również wspierać inne prace zespołu rozwijającego rozwiązanie.

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.