Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Pierwsze kroki w branży IT

Pierwsze kroki w branży IT

 
Pierwsze kroki w branży IT

 Jednej i drugiej grupie osób krążą po głowie setki pytań i wątpliwości odnośnie ich przyszłości i kroków, które powinny podjąć, aby osiągnąć wymarzony cel. Te wątpliwości spróbuje rozwiać Grzegorz Piwowarek – prelegent na międzynarodowych konferencjach, członek zespołu tworzącego portal Baeldung oraz Senior Software Developer w firmie TouK.

 

Początki


Początki kariery w żadnej branży nie wyglądają kolorowo. Celem przeważnie jest zdobycie pierwszego doświadczenia, a nie wysoka pensja czy bogaty zestaw benefitów. Ale czy to znaczy, że nie powinno się w ogóle wybrzydzać przy wyborze pierwszej pracy? Absolutnie nie. Wybór odpowiedniego pracodawcy może poważnie rzutować na dalszy przebieg kariery. Na rynku można spotkać zarówno firmy, które próbują „wychować” sobie pracownika, oraz takie, które poszukują „taniej siły roboczej”. Różnica jest drastyczna, bo trzy miesiące spędzone w nieodpowiedniej firmie mogą zaowocować trzema miesiącami doświadczenia w wykonywaniu żmudnych testów manualnych, a mogą zaowocować trzema miesiącami pracy jako pełnoprawny członek zespołu programistycznego.

 

Atmosfera w pracy również odgrywa olbrzymią rolę i może drastycznie kształtować karierę młodego adepta. Można pracować w środowisku energicznych, pełnych pasji ludzi albo wśród ludzi, którzy od czasu porannej kawy odliczają minuty do wyjścia i pracę traktują jako nieprzyjemny obowiązek. Jak to wpływa na motywację, nie trzeba chyba tłumaczyć. Prawdopodobnie najlepszym źródłem informacji jest społeczność. To właśnie na rozmowach w barze po różnorakich konferencjach i spotkaniach programistycznych można zasięgnąć najciekawszych informacji często nawet z pierwszej ręki.

 

Rekrutacja


Pierwsza praca i pierwsze rozmowy o pracę budzą zawsze dużo emocji wśród młodych adeptów sztuki programowania. Młode osoby często nie znają swojej wartości na rynku pracy i to jest ich pierwsza możliwość weryfikacji posiadanych umiejętności.

 

Obecnie rozmowy o pracy są w coraz mniejszym stopniu egzaminami z umiejętności kandydata a coraz częściej sprawdzianem dopasowania pracodawcy do pracownika i vice versa, dlatego też negatywnymi wynikami rekrutacji nie powinno się specjalnie przejmować, zwłaszcza jeśli techniczna część rozmowy wypadła dobrze. Oczywiście nie można całkowicie zrzucać z siebie winy na rzecz niedopasowania z potencjalnym pracodawcą, dlatego zawsze w przypadku niepowodzenia warto poprosić o informację zwrotną, dlaczego zapadła taka, a nie inna decyzja. Nagle okazuje się, że powody odrzucenia kandydatury mogą być wszelakie, paradoksalnie wliczając w to nawet zbyt wysokie umiejętności kandydata, jeśli firma poszukiwała „taniego” pracownika na stanowisko typowo juniorskie.

Rekrutacja osoby bez doświadczenia jest kłopotliwa, gdyż z oczywistych względów nie można wymagać obycia ze stosem technologicznym używanym w pracy komercyjnej. Dlatego najczęściej podczas takich rozmów sprawdza się ogólną wiedzę ze studiów i potencjał do rozwoju danej osoby. Tutaj jest duże pole do popisu i można wysunąć się przed szereg, wykazując się „czymś więcej”. Można to zrobić między innymi poprzez pochwalenie się własnym projektem open source czy zaangażowaniem w community.

Bardzo ważnym elementem rozmowy rekrutacyjnej (często ignorowanym) jest możliwość zadawania pytań potencjalnemu pracodawcy. Nie zadając żadnych pytań, wysyłamy sygnał, że prawdopodobnie nie zależy nam specjalnie na pracy w danym miejscu, co może nawet zaważyć na wyniku rekrutacji. O co warto pytać? O absolutne podstawy, takie jak kwestie formy zatrudnienia, elastyczność czasu pracy, premie, nadgodziny, możliwość pracy zdalnej, kwestie urlopów, chorobowych.

 

Ale również o kwestie bardziej techniczne: Czy piszecie test? Czy używacie serwerów ciągłej integracji? Kto jest odpowiedzialny za wybór technologii? Czy programujecie w parach? Warto również zadać pytania o to, czy bezpośredni przełożony (albo prezes) sam kiedyś programował, albo o to, dlaczego poprzedni pracownik odszedł.

 

Rozwój


Ciągły rozwój w branży IT jest koniecznością ze względu na niesamowite tempo postępu technicznego. Jeśli zapomnimy o tym aspekcie, to nasza wartość rynkowa może zacząć maleć wraz z kolejnymi latami stażu pracy. Do pogłębiania swojej wiedzy można wykorzystywać artykuły, książki, konferencje czy szkolenia. Świetnym narzędziem pomocniczym może tutaj okazać się… Twitter. Śledzenie ludzi ze społeczności oraz rozpoznawalnych nazwisk z branży może być świetnym źródłem nowinek, które warto zgłębić.


Dobry pracodawca powinien dbać o rozwój pracownika, więc często można spotkać się w firmach z licznymi szkoleniami wewnętrznymi, warsztatami czy obfitymi biblioteczkami. U nas w firmie nie organizujemy szkoleń, ale wytworzyliśmy kulturę Piątkowych Warsztatów. Polega to na tym, że w piątki zbieramy się w jednej z salek i chętne osoby organizują wykłady/warsztaty na wybrany temat. Wszystko oczywiście w czasie pracy.

 

Nowo odkryte technologie można przetestować w boju poprzez angaż w projekty open source, co często również pozwala otrzymać feedback od osób bardziej doświadczonych, który jest niesamowicie cennym źródłem informacji.

 

Jeszcze innym sposobem jest bycie aktywnym użytkownikiem portalu StackOverflow.

 

Społeczność


Społeczność, która wytworzyła się wokół programowania, różni się drastycznie od społeczności, które tworzą się w ramach innych grup zawodowych. Ze względu na duży odsetek pasjonatów taka społeczność przypomina bardziej inne grupy zorientowane wokół pewnych pasji. Zatem taka grupa programistów przypomina bardziej grupę deskorolkarzy, penspinningowców, ludzi układających kostkę Rubika, yoyarzy, parkourowców niż grupę lekarzy, prawników czy ekonomistów.

 

Ludzie w grupach spotykają się w wolnym czasie, aby porobić coś razem lub powymieniać się doświadczeniami bezinteresownie. Organizują też często wydarzenia, gdzie można (często za darmo) czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych osób lub po prostu spędzać czas wolny z osobami o podobnych zainteresowaniach i często specyficznym poczuciem humoru.

 

„Poważne” konferencje programistyczne przypominają czasem konwenty fantasy. Przykładowo, podczas JavaDay2016 w Kijowie wszechobecni byli ludzie poprzebierani za postacie z „Gry o tron”. Pomijając aspekt społeczny, społeczność jest świetnym źródłem informacji o rynku pracy, warunkach panujących w konkretnych firmach, a czasem nawet i ofert pracy.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

    Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....
  • Informatyk / Specjalista IT

    SANO - Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o.   Sękowo, ul. Lipowa 10    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Technologie, których używamy Microsoft SQL Server; Windows Server; VMware; Twój zakres obowiązków zarządzenie danymi, wykonywanie backupów danych i aktualizacji oprogramowań, w tym SAP, czynny udział w procesie migracji SAP do wyższej wersji, administracja i zarządzanie infrastrukturą...
  • Administrator Systemów IT

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Branickiego 17​    praca zdalna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Rodzaj pracy: hybrydowy (pierwsze 3 miesiące w biurze, po czasie adaptacji możliwa praca zdalna) Rekrutacja: 100% zdalna; Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracy; Zakres obowiązków: bieżąca administracja, utrzymanie i rozwój środowiska VMware; tworzenie maszyn wirtualnych z wykorzystaniem...
  • Asseco Data Systems S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Zadania: przyjmowanie i obsługa zgłoszeń wsparcia (1-wsza i 2-ga linia) od klientów wewnętrznych (pracowników ADS), administracja systemami IT, pisanie raportów SQL, analiza i rozwiązywanie zgłoszeń użytkowników, proponowanie optymalnych rozwiązań dla klientów, udział w testach...
  • PGE Systemy
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój Projekt oraz zadania: Administracja systemami cyberbezpieczeństwa na platformie Microsoft Azure. Ścisła współpraca z zespołem PGE-CERT przy analizie incydentów bezpieczeństwa IT. Udział w codziennych działaniach operacyjnych Departamentu Cyberbezpieczeństwa. Udział w działaniach...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?