Inspirujące kariery przedsiębiorczych pań pokazują, że IT jest miejscem, gdzie niezależnie od płci można realizować swoje ambicje i rozwijać pasje.
Marissa Mayer, Shafrira Goldwasser i Mary Lou Jepsen stanowią tylko kilka współczesnych przykładów na to, że nie tylko mężczyźni w IT mogą odnieść sukces i się realizować. Dlaczego tak ważne jest, by kobiety były obecne w branży? Z jakich powodów dziewczyny powinny zainteresować się tym kierunkiem kariery?
Kobiety działają w IT nie od dziś Mamy początek XIX wieku. Ada Lovelace zapisuje pierwszy algorytm. W latach 60. XX wieku Grace Hopper współtworzy pierwszy język programowania. Wspomniana wcześniej Marissa w 1999 roku zostaje pierwszym pracownikiem Google. Jak widzimy, kobiety są już obecne w branży (np. stanowią 26% pracowników IT w USA), a także mają na nią pozytywny wpływ. Do IT wnoszą naprawdę unikatowe kompetencje, tj. umiejętności społeczne, empatię, dbałość o szczegóły, mocne nastawienie na rozwiązanie problemu czy umiejętność zaangażowania. Dodajmy do tego wewnętrzną siłę, jakiej czasami potrzeba, by zmierzyć się z resztkami stereotypów odnośnie kobiet w sektorze technologicznym. Najłatwiej to sprawdzić na spotkaniach grup wspierających społeczność kobiet w IT, takich jak Geek Girls Carrots czy Women in Technology, gdzie obok ciekawych prelekcji i dzielenia się doświadczeniami ma miejsce prawdziwy networking z budowaniem społeczności, w której każda entuzjastka technologii może liczyć na wsparcie.
Dlaczego warto zainteresować się IT?
Tym, co przede wszystkim cechuje IT, jest ogromna różnorodność ścieżek kariery. Możliwości, jakie daje branża, zarówno na etapie obierania kierunku działania, jak i po specjalizacji, są naprawdę imponujące. Programowanie to tylko wierzchołek góry lodowej. Stanowiska, tj.: analityk biznesowy czy architekt systemów, pozwalają na wykorzystanie zarówno wiedzy technicznej, jak i biznesowej, a praca konsultanta czy kierownika zespołu rozwija umiejętności miękkie.
Najcenniejsi pracownicy w IT nie są tylko osobami z przygotowaniem technicznym, mającymi kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z kodem. Coraz częściej poszukuje się ludzi, którzy swoje warsztatowe zdolności są w stanie uzupełnić umiejętnościami współpracy, dzielenia się wiedzą czy krytyczną analizą z punktu widzenia biznesu.
Obraz stereotypowego geeka powinien odejść do lamusa. Znacznie więcej da się osiągnąć w zróżnicowanym osobowo zespole, posiadającym uzupełniające się kompetencje. W tym kierunku rekrutacje prowadzą już najlepsi, jak Amazon czy Google, mierząc nie tylko wiedzę specjalistyczną, ale również świadomość biznesu oraz umiejętności związane z braniem odpowiedzialności nie tylko za stworzony kod, ale za projekt czy zespół.
IT to branża, w której można naprawdę mocno wykorzystać swój potencjał i dążyć do rozwoju nie tylko w jednej dziedzinie. Co ważne, ze względu na jej ciągły postęp, tylko Ty możesz ograniczyć rozmiar podejmowanych wyzwań czy swój rozwój. Specyfika branży wręcz wymusza ciągłą potrzebę uczenia się czegoś nowego. Wiadomym jest, że dalszy rozwój sektora IT nie zależy tylko od pozyskania pracowników na wolne wakaty (wg raportu Sedlak
& Sedlak niedobór specjalistów IT w Polsce wynosi obecnie aż 50 tysięcy pracowników), ale, a może przede wszystkim, od wyszukania talentów i liderów, którzy będą w stanie aktywnie wpływać na całokształt branży.
Daj sobie szansę i spróbuj się w branży IT, która nie jest tylko dla mężczyzn czy kobiet, ale przede wszystkim dla ludzi ambitnych. I pamiętaj, że wokół Ciebie jest coraz więcej innych dziewczyn, które pasję znalazły właśnie w tej branży.
Ania Pietras programistka, autorka bloga www.kobietydokodu.pl