Osoby myślące o pracy w turystyce i rekreacji mają do wyboru nie tylko zatrudnienie w hotelu bądź obsługę klientów w biurze podróży. Ciekawą opcją jest wspieranie turystów w miejscu destynacji – informowanie o ważnych kwestiach związanych z wyjazdem i zapewnienie pomocy w razie jakichkolwiek problemów. Są to obowiązki realizowane przez tzw. rezydenta turystycznego. Dla wielu osób jest to praca idealna, pozwalająca na łączenie działalności zarobkowej z poznawaniem ciekawych miejsc i podróżowaniem po całym świecie. Brzmi zachęcająco? Wyjaśniamy, kto to jest rezydent turystyczny, czym ten zawód różni się chociażby od pilota wycieczek z biura podróży oraz ile zarabia rezydent turystyczny.
Spis treści
Kto to jest rezydent turystyczny?
Rezydent turystyczny albo inaczej rezydent biura podróży to osoba, która w przeciwieństwie do pilota wycieczki wysyłanego przez biuro, stale przebywa w danej destynacji turystycznej. W zakresie obowiązków osoby na stanowisku rezydenta turystycznego leży zapewnianie wsparcia turystom, przede wszystkim w kwestiach organizacyjnych. Rezydenci koordynują przejazdy turystów, pomagają rozwiązywać problemy np. związane z dojazdem, zakwaterowaniem, bagażem, dokumentami podróżnymi, ubezpieczeniem podróżnym, korzystaniem ze sprzedanych wycieczek fakultatywnych biura turystycznego i innych usług turystycznych. Rezydent turystyczny może obsługiwać indywidualnych turystów, wycieczki, kolonie czy uczestników wyjazdów integracyjnych dla pracowników.
Co ważne, rezydenci pracują praktycznie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Opieka nad turystami zaczyna się już na lotnisku, a kończy dopiero w momencie ich odlotu. Rezydenci muszą być stale dostępni i gotowi na służenie wsparciem o każdej porze dnia i nocy.
Czytaj także: Praca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?
Jak zostać rezydentem turystycznym?
Osoby, które interesuje praca rezydenta turystycznego, powinny doskonale znać nie tylko procedury administracyjne dotyczące organizacji wycieczek, ale także realia danego kraju, przepisy związane z ruchem turystycznym, przepisy celne, a także lokalne zwyczaje. Bardzo ważne są także umiejętności interpersonalne, w tym komunikatywność, wysoka kultura osobista, umiejętność łatwego nawiązania kontaktu, prowadzenia negocjacji, rozwiązywania konfliktów. Liczy się opanowanie, odporność na stres i wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne. Przyszły rezydent powinien być osobą łatwo adaptującą się do zmiennych okoliczności i zaradną. Warto, by kandydat na rezydenta turystycznego był osobą tolerancyjną i otwartą na różne kultury.
Znajomość języka urzędowego kraju, w którym pracuje rezydent, to absolutna podstawa. Większość biur podróży wymaga też znajomości języka angielskiego. Mile widziane są również inne języki pomagające w komunikacji z turystami z różnych zakątków świata (np. hiszpański, rosyjski, francuski). Atutem będzie też międzynarodowe prawo jazdy. Szczegółowe wymagania ustalane są przez pracodawców i mogą się między sobą różnić.
Aby przygotować się do wykonywania obowiązków rezydenta, warto zainwestować w kurs przygotowujący do zawodu rezydenta turystycznego. W trakcie kursu rezydenta uczestnicy zdobywają wiedzę i szkolą umiejętności, które pomagają nie tylko w procesie rekrutacyjnym, ale także w czasie pracy, a także poznają podstawowe zagadnienia związane z turystyką. Warto także rozważyć naukę w szkole branżowej, technikum albo szkole policealnej o profilu hotelarsko-turystycznym. Zadbanie o wykształcenie kierunkowe ma ogromne znaczenie także w przypadku, gdy myślimy o rozwoju kariery w branży turystycznej. Absolwenci szkół średnich i kierunków studiów związanych z turystyką zwykle mają większe szanse na stanowiska managerskie w sektorze HoReCa.
Jak wygląda praca rezydenta turystycznego?
Rezydent turystyczny – praca marzeń czy niezwykle wymagające i stresujące stanowisko? Bez wątpienia wiele zależy od umiejętności samego pracownika, jego znajomości warunków w danym miejscu, umiejętności nawiązywania kontaktu i zdolności organizacyjnych. Nie bez znaczenia są także warunki pracy w biurze podróży, wyznaczony zakres odpowiedzialności, to, czy rezydent zajmuje się grupami, indywidualnymi turystami itp., stabilność zatrudnienia, dodatki.
Do podstawowych obowiązków rezydent należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyjazdu turystycznego klienta biura podróży. Odpowiada za prawidłowy przebieg wycieczki, zrealizowanie wszystkich świadczeń, za które zapłacili turyści. W zakresie obowiązków rezydenta leży m.in.:
-
przygotowanie przylotu (wydruk listy pasażerów, pakiety powitalne itp.);
-
serwis lotniskowy (powitanie uczestników wycieczki, udzielenie informacji odnośnie transferu i zakwaterowania, udzielenie pomocy w przypadku zaginięcia bagażu czy w razie innych trudności),
-
serwis hotelowy (spotkanie informacyjne, dyżury w miejscu pobytu, oferowanie fakultatywnych wycieczek lokalnych);
-
opieka nad turystami (przekazywanie ważnych informacji, wskazówek co do zwiedzania, dzielenie się wiedzą na temat lokalnych atrakcji, kuchni, miejsc zakupu pamiątek, a także wsparcie w nagłych i nietypowych sytuacjach związanych z pobytem);
- przygotowanie turystów do wylotu (poinformowanie o dacie i miejscu wylotu, godzinie wymeldowania z hotelu i dacie zbiórki, środku transportu na lotnisko).
Czytaj także: Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?
Rezydent turystyczny – zarobki
W 2023 roku praca jako rezydent turystyczny oznaczała średnie wynagrodzenie wahające się od 3450 do 5860 złotych brutto. Według danych opublikowanych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń roku mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 4190 złotych brutto.
Co wpływa na wysokość pensji? Zarobki rezydenta zależą od wielu czynników, w tym od kraju, w jakim przebywa rezydent turystyczny. Ponadto zazwyczaj im wyższy standard hotelu, tym wyższe jest wynagrodzenie rezydenta. Znaczenie mają też wycieczki fakultatywne – im więcej wycieczek sprzeda rezydent, tym wyższą prowizję otrzyma.
Ważnym czynnikiem wpływającym na zarobki netto jest też biuro podróży, w którym zatrudniony jest rezydent. Dobra opinia, prestiż i stabilność na rynku to gwarancja lepszych zarobków. Pracodawcy biorą pod uwagę również staż pracy i znajomość języków obcych pracownika – każdy dodatkowy poza językiem angielskim może wpływać na wysokość wynagrodzenia. Kolejnym czynnikiem podwyższającym pensję może być doświadczenie w branży turystycznej i w pracy za granicą.
Rezydent turystyczny – gdzie szukać ofert pracy?
Nabory pracowników prowadzone są każdego roku – rekrutacje standardowo rozpoczynają się na przełomie października i listopada, a kończą wraz z początkiem kwietnia. Osoba zatrudniona jako rezydent turystyczny zazwyczaj wyjeżdża do pracy jeszcze w kwietniu, tak aby móc powitać turystów, którzy zdecydowali się wyjechać na czas weekendu majowego.
Oferty pracy dla rezydentów turystycznych dostępne są na oficjalnych stronach biur podróży. Touroperatorzy publikują ogłoszenia także w serwisach internetowych takich jak Praca.pl i w social mediach.
Rezydent turystyczny – najczęściej zadawane pytania:
-
Kto sprawdzi się w pracy jako rezydent turystyczny?
Idealny kandydat jest dyspozycyjny w okresie wiosenno-letnim, kiedy na stałe przebywa w miejscu destynacji wycieczek. Powinien znać kulturę i realia kraju, procedury administracyjne oraz języki obce.
-
Gdzie mieszka rezydent turystyczny?
Rezydent turystyczny przez cały sezon stacjonuje w hotelu, w którym zakwaterowani są turyści. Koszty pobytu, w tym wyżywienie, pokrywa biuro podróży.