Praca.pl Poradniki HoReCa i turystyka
Rezydent turystyczny – jak zostać, kurs, wymagania, zarobki

Rezydent turystyczny – jak zostać, kurs, wymagania, zarobki

 
Rezydent turystyczny – jak zostać, kurs, wymagania, zarobki

Osoby myślące o pracy w turystyce i rekreacji mają do wyboru nie tylko zatrudnienie w hotelu bądź obsługę klientów w biurze podróży. Ciekawą opcją jest wspieranie turystów w miejscu destynacji – informowanie o ważnych kwestiach związanych z wyjazdem i zapewnienie pomocy w razie jakichkolwiek problemów. Są to obowiązki realizowane przez tzw. rezydenta turystycznego. Dla wielu osób jest to praca idealna, pozwalająca na łączenie działalności zarobkowej z poznawaniem ciekawych miejsc i podróżowaniem po całym świecie. Brzmi zachęcająco? Wyjaśniamy, kto to jest rezydent turystyczny, czym ten zawód różni się chociażby od pilota wycieczek z biura podróży oraz ile zarabia rezydent turystyczny.

 

Spis treści

Kto to jest rezydent turystyczny?

 

Rezydent turystyczny albo inaczej rezydent biura podróży to osoba, która w przeciwieństwie do pilota wycieczki wysyłanego przez biuro, stale przebywa w danej destynacji turystycznej. W zakresie obowiązków osoby na stanowisku rezydenta turystycznego leży zapewnianie wsparcia turystom, przede wszystkim w kwestiach organizacyjnych. Rezydenci koordynują przejazdy turystów, pomagają rozwiązywać problemy np. związane z dojazdem, zakwaterowaniem, bagażem, dokumentami podróżnymi, ubezpieczeniem podróżnym, korzystaniem ze sprzedanych wycieczek fakultatywnych biura turystycznego i innych usług turystycznych. Rezydent turystyczny może obsługiwać indywidualnych turystów, wycieczki, kolonie czy uczestników wyjazdów integracyjnych dla pracowników.

 

Co ważne, rezydenci pracują praktycznie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Opieka nad turystami zaczyna się już na lotnisku, a kończy dopiero w momencie ich odlotu. Rezydenci muszą być stale dostępni i gotowi na służenie wsparciem o każdej porze dnia i nocy. 

 

Czytaj takżePraca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?

 

Jak zostać rezydentem turystycznym?

 

Osoby, które interesuje praca rezydenta turystycznego, powinny doskonale znać nie tylko procedury administracyjne dotyczące organizacji wycieczek, ale także realia danego kraju, przepisy związane z ruchem turystycznym, przepisy celne, a także lokalne zwyczaje. Bardzo ważne są także umiejętności interpersonalne, w tym komunikatywność, wysoka kultura osobista, umiejętność łatwego nawiązania kontaktu, prowadzenia negocjacji, rozwiązywania konfliktów. Liczy się opanowanie, odporność na stres i wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne. Przyszły rezydent powinien być osobą łatwo adaptującą się do zmiennych okoliczności i zaradną. Warto, by kandydat na rezydenta turystycznego był osobą tolerancyjną i otwartą na różne kultury.

 

Znajomość języka urzędowego kraju, w którym pracuje rezydent, to absolutna podstawa. Większość biur podróży wymaga też znajomości języka angielskiego. Mile widziane są również inne języki pomagające w komunikacji z turystami z różnych zakątków świata (np. hiszpański, rosyjski, francuski). Atutem będzie też międzynarodowe prawo jazdy. Szczegółowe wymagania ustalane są przez pracodawców i mogą się między sobą różnić.

 

Aby przygotować się do wykonywania obowiązków rezydenta, warto zainwestować w kurs przygotowujący do zawodu rezydenta turystycznego. W trakcie kursu rezydenta uczestnicy zdobywają wiedzę i szkolą umiejętności, które pomagają nie tylko w procesie rekrutacyjnym, ale także w czasie pracy, a także poznają podstawowe zagadnienia związane z turystyką. Warto także rozważyć naukę w szkole branżowej, technikum albo szkole policealnej o profilu hotelarsko-turystycznym. Zadbanie o wykształcenie kierunkowe ma ogromne znaczenie także w przypadku, gdy myślimy o rozwoju kariery w branży turystycznej. Absolwenci szkół średnich i kierunków studiów związanych z turystyką zwykle mają większe szanse na stanowiska managerskie w sektorze HoReCa.

 

 

Jak wygląda praca rezydenta turystycznego?

 

Rezydent turystyczny – praca marzeń czy niezwykle wymagające i stresujące stanowisko? Bez wątpienia wiele zależy od umiejętności samego pracownika, jego znajomości warunków w danym miejscu, umiejętności nawiązywania kontaktu i zdolności organizacyjnych. Nie bez znaczenia są także warunki pracy w biurze podróży, wyznaczony zakres odpowiedzialności, to, czy rezydent zajmuje się grupami, indywidualnymi turystami itp., stabilność zatrudnienia, dodatki.

 

Do podstawowych obowiązków rezydent należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyjazdu turystycznego klienta biura podróży. Odpowiada za prawidłowy przebieg wycieczki, zrealizowanie wszystkich świadczeń, za które zapłacili turyści. W zakresie obowiązków rezydenta leży m.in.:

 

  • przygotowanie przylotu (wydruk listy pasażerów, pakiety powitalne itp.);

  • serwis lotniskowy (powitanie uczestników wycieczki, udzielenie informacji odnośnie transferu i zakwaterowania, udzielenie pomocy w przypadku zaginięcia bagażu czy w razie innych trudności),

  • serwis hotelowy (spotkanie informacyjne, dyżury w miejscu pobytu, oferowanie fakultatywnych wycieczek lokalnych);

  • opieka nad turystami (przekazywanie ważnych informacji, wskazówek co do zwiedzania, dzielenie się wiedzą na temat lokalnych atrakcji, kuchni, miejsc zakupu pamiątek, a także wsparcie w nagłych i nietypowych sytuacjach związanych z pobytem);

  • przygotowanie turystów do wylotu (poinformowanie o dacie i miejscu wylotu, godzinie wymeldowania z hotelu i dacie zbiórki, środku transportu na lotnisko).

 

Czytaj takżeJak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

 

 

Rezydent turystyczny – zarobki

 

W 2023 roku praca jako rezydent turystyczny oznaczała średnie wynagrodzenie wahające się od 3450 do 5860 złotych brutto. Według danych opublikowanych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń roku mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 4190 złotych brutto.

Co wpływa na wysokość pensji? Zarobki rezydenta zależą od wielu czynników, w tym od kraju, w jakim przebywa rezydent turystyczny. Ponadto zazwyczaj im wyższy standard hotelu, tym wyższe jest wynagrodzenie rezydenta. Znaczenie mają też wycieczki fakultatywne – im więcej wycieczek sprzeda rezydent, tym wyższą prowizję otrzyma.

 

Ważnym czynnikiem wpływającym na zarobki netto jest też biuro podróży, w którym zatrudniony jest rezydent. Dobra opinia, prestiż i stabilność na rynku to gwarancja lepszych zarobków. Pracodawcy biorą pod uwagę również staż pracy i znajomość języków obcych pracownika – każdy dodatkowy poza językiem angielskim może wpływać na wysokość wynagrodzenia. Kolejnym czynnikiem podwyższającym pensję może być doświadczenie w branży turystycznej i w pracy za granicą.

 

 

Rezydent turystyczny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Nabory pracowników prowadzone są każdego roku – rekrutacje standardowo rozpoczynają się na przełomie października i listopada, a kończą wraz z początkiem kwietnia. Osoba zatrudniona jako rezydent turystyczny zazwyczaj wyjeżdża do pracy jeszcze w kwietniu, tak aby móc powitać turystów, którzy zdecydowali się wyjechać na czas weekendu majowego.

 

Oferty pracy dla rezydentów turystycznych dostępne są na oficjalnych stronach biur podróży. Touroperatorzy publikują ogłoszenia także w serwisach internetowych takich jak Praca.pl i w social mediach.

 

Rezydent turystyczny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kto sprawdzi się w pracy jako rezydent turystyczny?

 

Idealny kandydat jest dyspozycyjny w okresie wiosenno-letnim, kiedy na stałe przebywa w miejscu destynacji wycieczek. Powinien znać kulturę i realia kraju, procedury administracyjne oraz języki obce.

 

  • Gdzie mieszka rezydent turystyczny?

 

Rezydent turystyczny przez cały sezon stacjonuje w hotelu, w którym zakwaterowani są turyści. Koszty pobytu, w tym wyżywienie, pokrywa biuro podróży.

Więcej artykułów "HoReCa i turystyka"

Polecane oferty

  • Recepcjonistka / Recepcjonista – Dział Domów Studenckich / Pion Kanclerza

    Uniwersytet Morski w Gdyni   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: profesjonalna obsługa gości hotelowych, kompleksowe informowanie o warunkach pobytu, prowadzenie rozliczenia finansowego pobytu gościa, współpraca z innymi działami. Wymagania: wykształcenie min. średnie (mile widziane: hotelarsko - turystyczne), bardzo dobra znajomość j....
  • Zastępca Managera Restauracji

    Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ   Siedlce, ul. Armii Krajowej 5    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje główne zadania: efektywne zarządzanie restauracją oraz podległym personelem we współpracy z Managerem Restauracji; zapewnienie pełnej satysfakcji obsługiwanych Gości poprzez dostarczanie produktów i usług najwyższej jakości; prowadzenie cyklicznych szkoleń z zakresu obsługi...
  • Kierownik produkcji w piekarni

    Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ   Sokołów Podlaski    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twoje główne zadania: dbałość o maksymalizację obrotów i zapewnienie właściwej jakości produkowanych wyrobów piekarniczo-cukierniczych. koordynowanie ustawień technologicznych dotyczących procesu produkcji; planowanie produkcji i kontrola nad przebiegiem procesu produkcyjnego;...
  • Kelner (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoja misja W swojej pracy połączysz zaangażowanie, otwartość na innych oraz swoje doświadczenie, aby goście mogli doświadczać atmosfery gościnności w naszej restauracji, czuli się zaopiekowani i cieszyli się z pobytu u nas! Będziesz współpracować z działem kuchni, aby móc...
  • Rzeźnik

    JKS A/S   Dania, Jutlandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / agencyjna  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w cięciu i obróbce mięsa (świnie) Znajomość technik uboju; Umiejętność posługiwania się jednym z poniższych języków: angielski, niemiecki, polski, duński; Zdolność do pracy w zespole, przestrzegając wszystkich protokołów i procedur bezpieczeństwa; Jako...
  • Konsultant ds. podróży z językiem norweskim

    Concentrix   Warszawa, Aleja Solidarności 171    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 550 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Pierwszy punkt kontaktu dla zapytań klientów dotyczących podróży premium. Doradztwo w zakresie lotów, produktów, usług online, metod płatności i programów członkowskich. Pomoc w zakupie biletów lotniczych i obsługa różnych metod płatności. Wsparcie klientów w...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.