Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Sytuacja pandemiczna w obiektywie pracodawcy: eksperci HR

Sytuacja pandemiczna w obiektywie pracodawcy: eksperci HR

 
Sytuacja pandemiczna w obiektywie pracodawcy: eksperci HR

Rozmowa Praca.pl z Moniką Cichosz z Arla GSS o sytuacji pandemicznej w obiektywie pracodawcy


Praca.pl: Jak Arla GSS odnalazła się w pandemicznej rzeczywistości jako pracodawca? Czy nowa sytuacja spowodowała zmianę długoterminowych planów?


Monika Cichosz: Arla jako firma z branży spożywczej poradziła sobie z kryzysem bardzo dobrze, w niektórych obszarach zanotowano nawet wzrosty. Pandemia nie zatrzymała także naszych planów rozwoju Centrum Usług Wspólnych w Gdańsku w obszarze IT czy finansów, w których powstały nowe zespoły, a tym samym możliwości rozwoju zawodowego dla naszych pracowników. Pozyskanie natomiast dodatkowych kandydatów z rynku, szczególnie na początku pandemii, stanowiło czasem nie lada wyzwanie. Liczne aplikacje, które do nas napływały, niestety nie były dopasowane do wymogów stanowisk, a zapraszane do procesów rekrutacyjnych osoby z zewnątrz nie chciały podejmować ryzyka zmiany pracy i wolały przeczekać ten trudny okres w swoich miejscach zatrudnienia. Sytuacja zaczyna się jednak powoli stabilizować.


Praca.pl: W kontekście IT, budownictwa i kilku innych branż przed pandemią wyraźnie mówiło się o „rynku pracownika”. Pracodawcy, chcąc mieć w zespole najlepszych pracowników, oferowali bardzo atrakcyjne warunki płacy i liczne benefity. Jak sytuacja wygląda obecnie?


Monika Cichosz: Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mamy aktualnie do czynienia z rynkiem pracodawcy, czy pracownika. Z jednej strony nadal widoczna jest duża liczba aplikacji na stanowiska juniorskie, gdzie wymagania nie są bardzo rozbudowane i teoretycznie większość kandydatów spełnia oczekiwania. Część z tych osób to kandydaci o kilkuletnim doświadczeniu zawodowym, których oczekiwaniom co do możliwości rozwoju zawodowego w ramach roli juniorskiej nie bylibyśmy w stanie sprostać i finalnie, po krótkim okresie współpracy, skutkowałoby to odejściem takiego pracownika z firmy.


Z drugiej strony mamy obszar IT, w którym po początkowych zawirowaniach na rynku i zamykaniu licznych projektów w innych firmach na początku pandemii, sytuacja już od jakiegoś czasu się stabilizuje i nadal trudno jest pozyskać wykwalifikowanych specjalistów. Na niektóre stanowiska jedyną efektywną formą na ich pozyskanie jest niezmiennie metoda Direct search. Pandemia nie ominęła również kadry managerskiej, która ze względu na wciąż zachodzące i nadchodzące zmiany tj. przenoszenie procesów biznesowych do innych krajów, poszukuje nowych wyzwań zawodowych na lokalnym rynku.


Praca.pl: Co było największym wyzwaniem w komunikacji z pracownikami? Jak w Arla GSS wyglądały początki budowania na nowo komunikacji online?

 

Monika Cichosz: Budowanie i utrzymywanie istniejących relacji między członkami zespołów ograniczyło się do formalnych spotkań online, które zazwyczaj trzeba umawiać z większym wyprzedzeniem. Mimo istniejących w organizacji rozwiązań umożliwiających komunikację, tj. MS Teams, Yammer czy Outlook, największym wyzwaniem była organizacja na nowo zasad komunikacji na poziomie zarówno całej firmy, jak i zespołów. Przed pandemią wspomniane narzędzia były wspierającymi, natomiast w trakcie pandemii stały się głównymi źródłami komunikacji i współpracy.


W celu wsparcia pracowników w podtrzymywaniu więzi zespołowych, w Arla powstała inicjatywa Virtual Collaboration. Jest to globalna społeczność pracowników z różnych obszarów biznesowych, która odbywa cykliczne spotkania prowadzone i facylitowane przez członków Digital Services and Infrastructure Train, zajmujących się m.in. szeroko pojętą komunikacją w organizacji. Virtual Collaboration to przede wszystkim przestrzeń do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami na organizację aktywności integracyjnych w ramach nieformalnych spotkań online, które każdy zespół może wypróbować praktycznie od zaraz. Do tej pory były to wirtualne Escape Rooms oraz wiele innych form na spędzenie wspólnego czasu.


Praca.pl: Co było największym osiągnięciem w tych „trudniejszych” czasach?

 

Monika Cichosz: Pierwsze tygodnie były stresującym okresem prób i błędów w budowaniu współpracy na nowo, natomiast jako organizacja przystosowaliśmy się w dość krótkim czasie do nowej rzeczywistości, a duża część pracowników przywykła do zdalnej formy pracy jako wiodącej i zdołała pogodzić życie prywatne z zawodowym. Od dłuższego czasu coraz częściej jednak zaczynają pojawiać się głosy o chęci powrotu do biura, przynajmniej częściowego, ponieważ każdemu z nas brakuje bezpośredniego kontaktu i możliwości nawiązania spontanicznej rozmowy na korytarzu czy wspólnej kawie w kantynie.


Praca.pl: Czy widzimy jakieś korzyści w obecnej sytuacji? Co przed nami?


Monika Cichosz: Pandemia z pewnością uzmysłowiła nam, że potrafimy szybko dostosować się do nieoczekiwanych zmian i że wiele procesów biznesowych z powodzeniem może odbywać się zdalnie. Uważam jednak, że większość z nas liczy już na powrót do normalności ze względu głównie na możliwość bezpośredniego kontaktu, którego byliśmy pozbawieni przez ostatni rok. Nie możemy doczekać się chwili, w której będziemy mogli spotkać się osobiście i porozmawiać podczas targów pracy lub innych wydarzeń branżowych – tego życzę sobie i innym.

 

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Recepcjonista (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoja misja W swojej pracy połączysz zaangażowanie, otwartość na innych oraz swoje doświadczenie, aby goście mogli cieszyć się miłą atmosferą, profesjonalną obsługą oraz indywidualnym, zorientowanym na ich potrzeby podejściem.
  • Specjalista ds. satysfakcji gości (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoja misja Bycie ambasadorem hotelu. Towarzyszenie gościom hotelowym w aktywny i bezpośredni sposób podczas ich pobytu w hotelu. Tworzenie doświadczenia wyjątkowej obsługi i spersonalizowanych usług będących dla gości źródłem satysfakcji. Nawiązanie trwałych relacji, animowanie czasu...
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Mława, Centrum Uśmiechu, ul. Sienkiewicza 29    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    2 godz.
    Poszukujemy właśnie Ciebie, jeżeli: posiadasz aktualne PWZ, masz plan na siebie i chcesz pracować w dużym, wielospecjalistycznym zespole, są za Tobą pierwsze doświadczenia w cyfrowym środowisku pracy, potrafisz pracować zespołowo i jesteś gotowy/gotowa na czerpanie wiedzy garściami.
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Gdańsk, Centrum Stomatologiczne VIVADENTAL, al. Zwycięstwa 48    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    2 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów, którzy: posiadają aktualne PWZ, mają ok. 3-letnie doświadczenie w leczeniu endodontycznym oraz prostych zabiegach protetycznych, pragną rozwijać swoje umiejętności i pogłębiać wiedzę, wyróżniają się zdolnością słuchania i rozumienia...
  • Specjalista ds. Obsługi Szkód Zagranicznych

    GRUPA PZU   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Profesjonalna obsługa i aktywne wsparcie klienta w trakcie obsługi spraw; Opracowanie szkody, wydanie decyzji zgodnej z regulacjami prawnymi i standardami wewnętrznymi; Praca z dokumentacją zagraniczną, prowadzenie korespondencji i rozmów, również w języku obcym; Współpraca i kontakty z...
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Łódź    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?