Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Sytuacja pandemiczna w obiektywie pracodawcy: eksperci HR

Sytuacja pandemiczna w obiektywie pracodawcy: eksperci HR

 
Sytuacja pandemiczna w obiektywie pracodawcy: eksperci HR

Rozmowa Praca.pl z Moniką Cichosz z Arla GSS o sytuacji pandemicznej w obiektywie pracodawcy


Praca.pl: Jak Arla GSS odnalazła się w pandemicznej rzeczywistości jako pracodawca? Czy nowa sytuacja spowodowała zmianę długoterminowych planów?


Monika Cichosz: Arla jako firma z branży spożywczej poradziła sobie z kryzysem bardzo dobrze, w niektórych obszarach zanotowano nawet wzrosty. Pandemia nie zatrzymała także naszych planów rozwoju Centrum Usług Wspólnych w Gdańsku w obszarze IT czy finansów, w których powstały nowe zespoły, a tym samym możliwości rozwoju zawodowego dla naszych pracowników. Pozyskanie natomiast dodatkowych kandydatów z rynku, szczególnie na początku pandemii, stanowiło czasem nie lada wyzwanie. Liczne aplikacje, które do nas napływały, niestety nie były dopasowane do wymogów stanowisk, a zapraszane do procesów rekrutacyjnych osoby z zewnątrz nie chciały podejmować ryzyka zmiany pracy i wolały przeczekać ten trudny okres w swoich miejscach zatrudnienia. Sytuacja zaczyna się jednak powoli stabilizować.


Praca.pl: W kontekście IT, budownictwa i kilku innych branż przed pandemią wyraźnie mówiło się o „rynku pracownika”. Pracodawcy, chcąc mieć w zespole najlepszych pracowników, oferowali bardzo atrakcyjne warunki płacy i liczne benefity. Jak sytuacja wygląda obecnie?


Monika Cichosz: Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mamy aktualnie do czynienia z rynkiem pracodawcy, czy pracownika. Z jednej strony nadal widoczna jest duża liczba aplikacji na stanowiska juniorskie, gdzie wymagania nie są bardzo rozbudowane i teoretycznie większość kandydatów spełnia oczekiwania. Część z tych osób to kandydaci o kilkuletnim doświadczeniu zawodowym, których oczekiwaniom co do możliwości rozwoju zawodowego w ramach roli juniorskiej nie bylibyśmy w stanie sprostać i finalnie, po krótkim okresie współpracy, skutkowałoby to odejściem takiego pracownika z firmy.


Z drugiej strony mamy obszar IT, w którym po początkowych zawirowaniach na rynku i zamykaniu licznych projektów w innych firmach na początku pandemii, sytuacja już od jakiegoś czasu się stabilizuje i nadal trudno jest pozyskać wykwalifikowanych specjalistów. Na niektóre stanowiska jedyną efektywną formą na ich pozyskanie jest niezmiennie metoda Direct search. Pandemia nie ominęła również kadry managerskiej, która ze względu na wciąż zachodzące i nadchodzące zmiany tj. przenoszenie procesów biznesowych do innych krajów, poszukuje nowych wyzwań zawodowych na lokalnym rynku.


Praca.pl: Co było największym wyzwaniem w komunikacji z pracownikami? Jak w Arla GSS wyglądały początki budowania na nowo komunikacji online?

 

Monika Cichosz: Budowanie i utrzymywanie istniejących relacji między członkami zespołów ograniczyło się do formalnych spotkań online, które zazwyczaj trzeba umawiać z większym wyprzedzeniem. Mimo istniejących w organizacji rozwiązań umożliwiających komunikację, tj. MS Teams, Yammer czy Outlook, największym wyzwaniem była organizacja na nowo zasad komunikacji na poziomie zarówno całej firmy, jak i zespołów. Przed pandemią wspomniane narzędzia były wspierającymi, natomiast w trakcie pandemii stały się głównymi źródłami komunikacji i współpracy.


W celu wsparcia pracowników w podtrzymywaniu więzi zespołowych, w Arla powstała inicjatywa Virtual Collaboration. Jest to globalna społeczność pracowników z różnych obszarów biznesowych, która odbywa cykliczne spotkania prowadzone i facylitowane przez członków Digital Services and Infrastructure Train, zajmujących się m.in. szeroko pojętą komunikacją w organizacji. Virtual Collaboration to przede wszystkim przestrzeń do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami na organizację aktywności integracyjnych w ramach nieformalnych spotkań online, które każdy zespół może wypróbować praktycznie od zaraz. Do tej pory były to wirtualne Escape Rooms oraz wiele innych form na spędzenie wspólnego czasu.


Praca.pl: Co było największym osiągnięciem w tych „trudniejszych” czasach?

 

Monika Cichosz: Pierwsze tygodnie były stresującym okresem prób i błędów w budowaniu współpracy na nowo, natomiast jako organizacja przystosowaliśmy się w dość krótkim czasie do nowej rzeczywistości, a duża część pracowników przywykła do zdalnej formy pracy jako wiodącej i zdołała pogodzić życie prywatne z zawodowym. Od dłuższego czasu coraz częściej jednak zaczynają pojawiać się głosy o chęci powrotu do biura, przynajmniej częściowego, ponieważ każdemu z nas brakuje bezpośredniego kontaktu i możliwości nawiązania spontanicznej rozmowy na korytarzu czy wspólnej kawie w kantynie.


Praca.pl: Czy widzimy jakieś korzyści w obecnej sytuacji? Co przed nami?


Monika Cichosz: Pandemia z pewnością uzmysłowiła nam, że potrafimy szybko dostosować się do nieoczekiwanych zmian i że wiele procesów biznesowych z powodzeniem może odbywać się zdalnie. Uważam jednak, że większość z nas liczy już na powrót do normalności ze względu głównie na możliwość bezpośredniego kontaktu, którego byliśmy pozbawieni przez ostatni rok. Nie możemy doczekać się chwili, w której będziemy mogli spotkać się osobiście i porozmawiać podczas targów pracy lub innych wydarzeń branżowych – tego życzę sobie i innym.

 

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Customer Support Advisor with German

    Concentrix   Szczecin    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 7 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Provide assistance via telephone, e-mail, chat and social media regarding the platform; Listen carefully and understand customer needs; Building a good relationship with the customer; Participate in activities and meetings to improve service quality and customer satisfaction;
  • Ekspert / Ekspertka ds. Technologicznych

    POLPHARMA S.A.   Sieradz    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: Wsparcie i rozwój systemów skomputeryzowanych: utrzymanie i optymalizacja systemów wspierających procesy produkcyjne, nadzór nad integracją systemów informatycznych z urządzeniami produkcyjnym, współpraca z działami IT i produkcji w celu wdrażania nowych rozwiązań...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Łęczyca    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat;
  • Specjalista Obsługi Klienta

    GRUPA PZU   Wieluń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Realizowanie planów sprzedażowych; Obsługę klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat ubezpieczeń; Budowanie portfela klientów;
  • KOBIETA/VALENT (M/K)

    Domaine de montagne   Francja, Ventron    praca stacjonarna
    umowa o pracę  pełny etat   51,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Jako lokaj/pokojówka (M/K): Przeprowadzić renowację i uporządkowanie pustych pomieszczeń i pomieszczeń do ponownego malowania, upewniając się, że ogólny stan pomieszczenia jest utrzymany. Usuń zużytą pościel i uzupełnij pokoje czystą pościelą i produktami powitalnymi. Dbaj o...
  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?