Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Program praktyk i staży wpisany w strategię EB - rozmowa z ekspertem

Program praktyk i staży wpisany w strategię EB - rozmowa z ekspertem

 
Program praktyk i staży wpisany w strategię EB - rozmowa z ekspertem

O organizacji staży i praktyk rozmawiamy z Pawłem Lasotą ze STRABAG.


Praca.pl: Zacznijmy od Employer Brandingu – jak w odniesieniu do niego wygląda kwestia praktyk w STRABAG?


Nasz Program Praktyk jest na stałe wpisany w naszą strategię employerbrandingową. Zależy nam, aby studenci mi

eli możliwość „przetestowania” się w praktyce i by po praktykach dołączyli do nas. Proces decyzji należy do każdego Kierownika czy Dyrektora danego obszaru - chcemy, aby po stronie biznesu była realna potrzeba, a nie „narzucenie” przez HR przyjęcia praktykantów. Dzięki temu u nas na praktykach nie zdarzają się takie dni, że nie ma co robić, a praktykanci parzą kawę.


Praca.pl: Czy fakt, że na praktyki zaprasza duża, znana marka pomaga czy przeszkadza?


Znana marka pracodawcy może zarówno pomóc jak i zaszkodzić. Oczywiste jest, że znajomość firmy wpływa na lepszą rozpoznawalność i dzięki temu mamy większe szanse dotrzeć do studentów. Z drugiej strony, studenci czasami obawiają się pracy dla dużych firm. Dlatego podczas różnych rozmów z młodych pokoleniem podkreślamy plusy odbywania praktyk dla tak dużego gracza na rynku budowlanym jak STRABAG. Wspominamy także o atmosferze, którą tworzą każda indywidualna budowa czy też oddział. Opowiadamy, jak w praktyce wygląda nasz TEAMSWORK.


Dla młodego pokolenia sam wpis w CV to sprawa mniej istotna. Młodzi ludzie stawiają na to, by praktyka była płatna, mogli się czegoś nauczyć i mieć perspektywę późniejszego dołączenia jeszcze na studiach czy po, już w ramach pracy na etacie. To dla nas oczywiste, stąd od wielu lat taką mamy strategię. Natomiast zauważyliśmy, że również proces wprowadzenia do organizacji czy integracji, nawet online, praktykantów rozproszonych po całej Polsce jest bardzo ważny! Wydaje mi się, że młode osoby oczekują proaktywności ze strony pracodawców i przyciągają je inne aspekty niż tylko te najbardziej oczywiste, czyli wynagrodzenie i „zaliczenie” praktyk.


Praca.pl: Co wynosi osoba po zakończeniu praktyk? Na ile ważny jest to moment dla młodego uczestnika rynku pracy?

 

Praktykant zyskuje możliwość poznania pracy w branży budowlanej od środka. Często to jest punkt krytyczny, po którym osoby stwierdzają, że może chcą iść w inną specjalizację, czy nawet zmieniają kierunek studiów. Tak jak wspominałem, nie zatrudniamy na praktyki, jeśli dana jednostka nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Traktujemy tu jednak praktykantów po partnersku – zaczynają od prostych prac i stopniowo mają możliwość wykazania się w coraz trudniejszych zadaniach. Nie są jednak pozostawieni sami – w STRABAG każdy praktykant ma swojego opiekuna, który nie tylko zleca zadania, ale również je tłumaczy, pomaga, weryfikuje.


Praca.pl: Co zostaje po stronie STRABAG? Na jakie pozytywne efekty może liczyć pracodawca?


Firma zyskuje możliwość pokazanie siebie i zrobienie dobrego wrażenia. To może zaowocować w przyszłości rozważaniem pracy przez praktykanta w dalszej perspektywie, po zakończeniu studiów. W STRABAG stawiamy na „candidate i employeeexpierience”, będąc w linii z modnym ostatnio trendem. Przejawia się to tym, że już od etapu rekrutacji aż po zakończenie praktyk bacznie monitorujemy cały proces. Stosujemy w tym celu m.in. webinary na żywo z Ambasadorami STRABAG w ramach akcji promującej praktyki, którzy na swoim przykładzie mówią, jak było na praktyce. Mamy specjalną grupę na FB zrzeszającą wszystkie osoby, które są na praktyce. Przeprowadzamy ankiety feedbackowe w kilku etapach procesu. I to przynosi wymierne rezultaty!


Praca.pl: Jak w praktyce wygląda rynek pracy w tym wąskim wycinku?


Mamy trudności w zachęceniu młodych ludzi do odbywania praktyk w mniejszych miejscowościach czy w „szczerym polu”, bo często tu właśnie jest zlokalizowane „serce” danej budowy. Studenci w większości bardziej preferują odbywania praktyk w dużych miastach. Wychodzimy im jednak na wprost oczekiwań i często oferujemy w tym wypadku pomoc w znalezieniu zakwaterowanie czy jeśli jest taka możliwość, to ją gwarantujemy.


Praca.pl: Przez jakie problemy, trudności musieliście przebrnąć w tym roku, który był inny niż wszystkie poprzednie? Czy warto było podjąć ryzyko organizowania praktyk w okresie pandemii?


Dużym wyzwaniem, przed którym stanęliśmy, był brak targów i innych eventów stacjonarnych, odgrywających kluczową rolę w corocznej kampanii informacyjnej dot. Programu Praktyk. Podjęliśmy jednak wyzwanie i - nieskromnie mówiąc - z sukcesem wprowadzony dzień ze studentami „STRABAG DAY” na uczelniach przenieśliśmy jako wydarzenie online.


Sam początek pandemii przypadł na kulminacyjny moment kampanii rekrutacyjnej na praktyki. Mówiło się o zamykaniu coraz to większej ilości branż, a nastroje raczej wskazywały na to, że przyjdą ciężkie czasy. Naszym priorytetem było zagwarantowanie w pierwszej kolejności miejsc pracy naszym aktualnym pracownikom. Także przez moment Program Praktyk stanął przed dużą niewiadomą – czy w ogóle go zrealizujemy, a jeśli tak to w jakiej liczbie. Finalnie jednak udało nam się osiągnąć założony cel – w 2020 roku blisko 200 studentów odbyło u nas praktyki w obszarze budownictwa, finansów czy kierunków pokrewnych.


Praca.pl: Proszę na koniec naszej rozmowy o wskazówkę w naszym gronie HR – na co warto postawić, z Państwa perspektywy, podczas organizowania praktyk?


Rekomendowałbym dla Działów Rekrutacji/HR spojrzenie całościowe na praktyki, nie tylko skupianie się na pozyskaniu młodych ludzi. Jeśli zastosujemy podejście - oni są przecież tylko na chwilę, nie ma sensu przeprowadzić dla nich onboardingu, rozmawiać, jak im jest czy zbierać opinie po udziale w programie - to istnieje obawa, że na jakimś etapie młoda osoba, niewysłuchana wyjdzie po praktykach z przykrym doświadczeniem pracy u nas. To może ją nie tylko zniechęcić do aplikowania w przyszłości do pracy w naszej firmie, ale również taka osoba może stać się „antyambasadorem” i zniechęcać do tego swoich znajomych. Badania jasno pokazują, że młodzi ludzie w kontekście opinii bardzo polegają na tej ze swojego otoczenia.


Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Menedżer ds. Sprzedaży Korporacyjnej

    GRUPA PZU   Łódź    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Aktywna sprzedaż produktów ubezpieczeniowych i usług z oferty PZU Życie; Pozyskiwanie nowych Klientów, badanie ich potrzeb oraz proponowanie dopasowanych produktów i usług; Opieka nad portfelem Klientów na powierzonym terenie; Realizacja założonych planów sprzedażowych w perspektywie...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Opole, Karolinka    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Recepcjonista (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoja misja W swojej pracy połączysz zaangażowanie, otwartość na innych oraz swoje doświadczenie, aby goście mogli cieszyć się miłą atmosferą, profesjonalną obsługą oraz indywidualnym, zorientowanym na ich potrzeby podejściem.
  • Specjalista ds. satysfakcji gości (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoja misja Bycie ambasadorem hotelu. Towarzyszenie gościom hotelowym w aktywny i bezpośredni sposób podczas ich pobytu w hotelu. Tworzenie doświadczenia wyjątkowej obsługi i spersonalizowanych usług będących dla gości źródłem satysfakcji. Nawiązanie trwałych relacji, animowanie czasu...
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Mława, Centrum Uśmiechu, ul. Sienkiewicza 29    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    2 godz.
    Poszukujemy właśnie Ciebie, jeżeli: posiadasz aktualne PWZ, masz plan na siebie i chcesz pracować w dużym, wielospecjalistycznym zespole, są za Tobą pierwsze doświadczenia w cyfrowym środowisku pracy, potrafisz pracować zespołowo i jesteś gotowy/gotowa na czerpanie wiedzy garściami.
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Gdańsk, Centrum Stomatologiczne VIVADENTAL, al. Zwycięstwa 48    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    2 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów, którzy: posiadają aktualne PWZ, mają ok. 3-letnie doświadczenie w leczeniu endodontycznym oraz prostych zabiegach protetycznych, pragną rozwijać swoje umiejętności i pogłębiać wiedzę, wyróżniają się zdolnością słuchania i rozumienia...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?