Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pracodawcy w nowej rzeczywistości: rozmowa Praca.pl

Pracodawcy w nowej rzeczywistości: rozmowa Praca.pl

 
Pracodawcy w nowej rzeczywistości: rozmowa Praca.pl

O tym, co się zmieniło, rozmawiamy z Anną Mirek i Urszulą Patyk z ING Tech Poland.

 

Praca.pl: Jak pandemia wpłynęła na poszczególne branże? Jak sytuacja wygląda w sektorze SSC/BPO?

 

Anna Mirek: Sytuacja jest bardzo różna, wiele zależy od branży. Firmy produkcyjne, firmy uzależnione od pracy wykonywanej ręcznie musiały z dnia na dzień zamknąć swoją działalność, co wiązało się na pewno z dużymi stratami. W sektorze SSC/BPO było inaczej, firmy w większości miały wdrożony plan działania kryzysowego i zabezpieczyły zdalne działanie organizacji. ING Tech Poland od dłuższego czasu regularnie sprawdzało działanie firmy na wypadek sytuacji kryzysowej/ awaryjnej. To doświadczenie pozwoliło nam bardzo szybko przejść w pełny tryb pracy zdalnej, a pracownicy mogli nadal wykonywać swoje zadania. Czas pandemii pozwolił też firmom z obszaru IT na podjęcie i rozwój wielu ciekawych projektów, które wspierają transformację cyfrową. Aktualnie, po półtora roku od wybuchu pandemii, nasza firma wprowadziła kilkanaście takich rozwiązań, równolegle dbając o udogodnienia dla pracowników. Wprowadziliśmy też możliwość pracy z biura dla chętnych, co powoli cieszy się coraz większą popularnością. Szykujemy się również na jesienny powrót do biura, który na pewno będzie powrotem do „nowej rzeczywistości”, tj. pracy w modelu hybrydowym.

 

Urszula Patyk: Trudno wskazać jednoznacznie branże, które najdotkliwiej odczuły skutki pandemii. Z pewnością są wśród nich te, których działalność uzależniona jest od bezpośrednich kontaktów międzyludzkich oraz te, które nie były przygotowane na transformację cyfrową i działanie w on-linie. W ING Tech Poland, jak i w całym ING, jeszcze przed pandemią obraliśmy kierunek nastawiony na transformację cyfrową. Zawsze jednak mocno podkreślamy wartość płynącą z budowania silnych relacji w firmie i o ten aspekt dbamy szczególnie – również w trakcie pandemii, jednak na innych zasadach pozwalających nam zadbać jednocześnie o bezpieczeństwo naszych pracowników.

 

Praca.pl: Słowo – klucz określające komunikację w firmie? Jakie wyzwania komunikacyjne stanęły przed zespołem ING Tech Poland?

 

Urszula Patyk: Niepewność. Nikt z nas nie mógł jednoznacznie stwierdzić, jak będzie postępowała pandemia. Dlatego – zwłaszcza na początku – wyzwaniem było reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację i dużo komunikacji temu towarzyszącej. W ING Tech Poland mamy od lat sprawdzone i efektywne środki komunikacji wewnętrznej, które pozwoliły nam stale i na bieżąco informować naszych pracowników o sytuacji w firmie, a co za tym idzie, zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. Wprowadziliśmy również cykliczne odprawy dla managerów, aby błyskawicznie odpowiadać na ewentualne pytania czy rozwiewać wątpliwości.

 

Z pewnością też wyzwaniem było przestawienie się na pracę w 100% zdalną. Jeszcze przed pandemią korzystaliśmy z tego modelu pracy, jednak nie w takim wymiarze. To była bardzo duża zmiana przyzwyczajeń. Relacje międzyludzkie są bardzo silnym fundamentem w ING Tech Poland – wspieramy się, pomagamy sobie wzajemnie, prowadzimy luźne rozmowy na kawie czy wspólnie jemy lunch. Przejście na pracę zdalną sprawiło, że potrzebowaliśmy znaleźć inne środki i drogi, aby ten „positive vibe” utrzymać. I jestem przekonana, że w dużym stopniu nam się to udało.


Anna Mirek: Największym wyzwaniem w zarządzaniu zespołem był brak bezpośredniego kontaktu z pracownikami. Brak możliwości spotkania i przejście w tryb zdalny automatycznie uniemożliwił liderom/ managerom wyczuwanie emocji, nastrojów towarzyszących w codziennej pracy. Sytuacje typu konflikt w zespole mogły być zauważone z opóźnieniem, podczas gdy pracując w biurze, moglibyśmy zareagować dużo szybciej, porozmawiać z zespołem i od razu załagodzić konflikt.


Praca.pl: Co można uznać za największe wyzwanie i jednocześnie sukces podczas tej trudnej sytuacji pandemicznej konkretnie w ING Tech Poland?

 

Urszula Patyk: Utrzymanie tej pozytywnej atmosfery, nastawionej na drugiego człowieka. Chcieliśmy, by nasi ludzie czuli, że nie zostali pozostawieni sami sobie. Że stale ich wspieramy, pamiętamy o nich i że to właśnie oni są sercem naszej firmy. Podjęliśmy zatem szereg działań, które odpowiednio komunikowaliśmy, aby sprawić ludziom trochę radości, przypomnieć o tym, że zdrowie jest najważniejsze. A nasi pracownicy odwdzięczyli się wieloma zdjęciami pełnymi uśmiechów i mnóstwem pozytywnego feedbacku.

 

Zadbaliśmy też o zacieśnienie komunikacji pomiędzy management teamem a managerami i pracownikami. Przeprowadzaliśmy ankiety, które pozwoliły zbadać nastroje naszych pracowników, aby przepływ informacji nie był jednotorowy, kaskadowy. Słuchamy naszych ludzi i reagujemy na ich potrzeby. Takie podejście pozwala nam wypełnić luki komunikacyjne i, mimo pracy zdalnej, pozostawać w bliskim kontakcie.

 

Praca.pl: Czy widzicie jakieś zagrożenia dotyczące funkcjonowania na rynku w nowej sytuacji?

 

Anna Mirek: Jesteśmy stabilną firmą, która nawet w czasach pandemii rośnie w siłę. Mamy mocną pozycję w Grupie ING, stale poszerzamy nasz portfel usług. Liczba naszych rekrutacji nie maleje. Bardzo szybko przestawiliśmy się też na zdalny onboarding, dzięki któremu w bezpieczny sposób wprowadzamy na pokład ING Tech Poland nowych pracowników.

 

Praca.pl: Co stanowi przewagę, kluczowy element firmowej układanki, który daje moc do dalszego funkcjonowania?

 

Anna Mirek: Nasz największy skarb - nasi pracownicy. Eksperci, profesjonaliści, po prostu świetni ludzie. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, reagujemy na nie, dajemy im przestrzeń do rozwijania skrzydeł, poszerzania wiedzy i umiejętności i, co najważniejsze, do bycia sobą. A oni odwdzięczają nam się zaufaniem. Warto również wspomnieć o miejscu pracy, które wspólnie tworzymy. Wysoka satysfakcja naszych pracowników, ich zaangażowanie oraz tytuł TOP EMPLOYER są tego dowodem. Nasza najnowsza inwestycja, nowy budynek firmy w samym centrum Katowic -Dream Space, stworzy jeszcze lepsze miejsce pracy dla pracowników. Dodatkowo powstanie tam miejsce spotkań dla mieszkańców Katowic. Już teraz zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszej siedziby w czerwcu 2022.


Praca.pl: Czego aktualnie pracownicy oczekują od firm? Co jest dla nich istotne, na jakie potrzeby nowoczesne firmy powinny odpowiedzieć?

 

Anna Mirek: Wsparcia. Pandemia zamieszała niesamowicie w sposobie naszej pracy, ale i w tym, jak się komunikujemy, jak rozmawiamy o problemach. Dla wielu praca z domu była czymś fajnym, jednak dla większości łączenie pracy z domu z opieką nad dziećmi było i jest czymś trudnym. Firmy powinny troszczyć się o swoich pracowników. W naszej firmie zawsze podkreślamy, jak ważne dla nas jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników. Uważam, że obszar „wellbeingu” będzie teraz tematem numer 1 w wielu firmach.

 

Pracownicy oczekują stabilności zatrudnienia i komfortowej pracy – również z domu. Pewne jest, że rola i sposób organizacji pracy zmieni się w przyszłości – w zasadzie to już się dzieje. Jednak stabilizacja, możliwość rozwoju, wdrażanie oddolnych inicjatyw to tylko kilka najważniejszych elementów, które dają ogromną satysfakcję pracownikom i motywują ich do dalszego działania.

 

W ING Tech Poland wierzymy, że takie wartości, jak wsparcie, zaufanie, otwarta i szczera komunika-cja pomogą nam budować jeszcze lepsze miejsce pracy.

 

Praca.pl: Czego możemy życzyć innym pracodawcom?

 

Anna Mirek: Zdrowia, bezpiecznego powrotu do „nowej rzeczywistości” oraz aby uważnie słuchali głosu pracownika.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Obsługi Szkód Zagranicznych

    GRUPA PZU   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Profesjonalna obsługa i aktywne wsparcie klienta w trakcie obsługi spraw; Opracowanie szkody, wydanie decyzji zgodnej z regulacjami prawnymi i standardami wewnętrznymi; Praca z dokumentacją zagraniczną, prowadzenie korespondencji i rozmów, również w języku obcym; Współpraca i kontakty z...
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Łódź    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...
  • Menedżer ds. Sprzedaży Korporacyjnej

    GRUPA PZU   Łódź    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Aktywna sprzedaż produktów ubezpieczeniowych i usług z oferty PZU Życie; Pozyskiwanie nowych Klientów, badanie ich potrzeb oraz proponowanie dopasowanych produktów i usług; Opieka nad portfelem Klientów na powierzonym terenie; Realizacja założonych planów sprzedażowych w perspektywie...
  • Specjalista ds. Funduszy UE

    VSS sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa / stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa   5 000 - 12 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Samodzielne opracowywanie dokumentacji aplikacyjnej zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi i wytycznymi programowymi, Uczestnictwo w spotkaniach z klientami celem świadczenia doradztwa na rzecz opracowania dokumentacji aplikacyjnej, Opracowywanie koncepcji projektów (produktów,...
  • Kasjer / Kasjerka

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Andrychów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 400 - 5 400 zł brutto/mies.
    5 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? dbanie o kompleksową obsługę naszych klientów; kontrola i przyjmowanie zwrotu towarów w kasach; pomoc w rozliczeniach, zabezpieczeniach środków finansowych i dokumentów firmowych.
  • Koordynator / Koordynatorka ds. kas

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Sieradz    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalną i kompleksową obsługę naszych klientów w kasach i w punkcie informacyjnym; zapewnienie zgodnego ze standardami funkcjonowania kas; bezpieczny i sprawny przepływ środków płatniczych i towarów; sprawny przebieg procesu reklamacji; koordynację...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?