Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Praca w IT z perspektywy kobiet - rozmowa z ekspertem HR

Praca w IT z perspektywy kobiet - rozmowa z ekspertem HR

 
Praca w IT z perspektywy kobiet - rozmowa z ekspertem HR

O kobietach w świecie IT rozmawiamy z Anną Gugałą, HR Director oraz Kingą Bałdygą Senior BCM Lead wArla GSS.

 

Praca.pl: Motywem przewodnim rozmowy jest obecność kobiet w branży IT. Proszę o 3 słowa, które kojarzą się Paniom na start z tym obszarem.


Kinga Bałdyga: Kobiety w świecie IT kojarzą mi się z rozwojem, efektywnością, pasją. Takie właśnie ekspertki miałam przyjemność spotkać na mojej zawodowej drodze. Kobiety lubiące swoją pracę, zbierające doświadczenia i potrafiące je wykorzystać przy kolejnej okazji. Kobiety odpowiedzialne za swój obszar i dotrzymujące danego słowa, dzięki czemu postępy w naszych projektach były szybko osiągane. Kobiety potrafiące przekonywać i porywać innych, kiedy wierzyły, że ich rozwiązanie jest tym słusznym.


Praca.pl: Jak wyglądają statystyki w Państwa firmie? Jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?


Anna Gugała: Obecnie w strukturach Arla IT 35% pracowników to kobiety, a na stanowiskach kierowniczych w IT pracuje ich 27%. Dwa lata temu kobiet w Arla IT było 32%, czyli obserwujemy niewielki, ale jednak wzrost. Jednocześnie liczba pracowników działu wzrosła prawie dwukrotnie, co pokazuje, że pozytywna zmiana jest jeszcze bardziej znacząca.


Praca.pl: Jak wygląda kwestia wynagradzania kobiet w IT? Czy równość jest mitem?


Anna Gugała: Równość wynagrodzeń nie jest mitem, ale też zdajemy sobie z tego sprawę, że nie wszędzie i nie zawsze jest jeszcze rzeczywistością. W Arli przyglądamy się temu regularnie i z bliska, również dzięki temu, że w krajach Skandynawskich jest to wręcz obowiązek pracodawcy. W Arla IT mamy bardzo niewielkie, drobne różnice procentowe miedzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, które, przede wszystkim, wynikają z faktu, że wśród mężczyzn jest więcej specjalistów z dłuższym stażem. Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenia oferowane kandydatom (zewnętrznym czy wewnętrznym), to są definiowane wyłącznie przez kwalifikacje, a nie płeć.


Praca.pl: Dlaczego kobiety decydują się lub nie na pracę w IT? Jak zacząć? Co wziąć pod uwagę na początku drogi?

 

Kinga Bałdyga: Zainteresowanie kobiet branżą IT widocznie zmienia się na przestrzeni lat. Na początku mojej kariery zawodowej panie w dziale IT stanowiły mniejszość lub wręcz wyjątki. Jednak przy tak dynamicznie rozwijającej się branży coraz więcej osób zauważa, że jest wypełniona stanowiskami, które jeszcze kilka lat temu nie istniały. Nowe technologie i sposoby ich wytwarzania czy zarządzania coraz częściej wymagają elastyczności i stałego rozwijania umiejętności. Studia kierunkowe wciąż stanowią dobrą podstawę do wejścia do zawodu, jednak przestały być jedynym sposobem zdobycia kwalifikacji. Szerszy dostęp do platform developerskich, wiedza dostępna na portalach i forach tematycznych, mnogość kursów nakierowanych na poszczególne rozwiązania sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na tę ścieżkę kariery. I na pewno jest ona satysfakcjonująca dla każdej nastawionej na rozwój osoby, lubiącej logiczne myślenie i potrafiącej wyobrazić sobie nową rzeczywistość i nietuzinkowe sposoby działania.


Kolejnym aspektem podnoszącym atrakcyjność branży jest Citizen Development. Dla osób, które chciałyby budować aplikacje i automatyzacje procesów to wielkie ułatwienie umożliwiające pracę również tym niezaznajomionym z różnymi językami programowania. Ale świat IT to nie tylko umiejętności techniczne. To również praca osób zarządzających projektami, testerów, to wsparcie coachów, trenerów, business change managerów, Scrum Masterów, Product Ownerów i wielu innych osób. Wraz z coraz szerszym przyjmowaniem różnych form metodyki Agile w firmach różnorodność atrakcyjnych stanowisk w IT wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta również ilość dostępnych opcji.


Przeglądając ogłoszenia, warto zwrócić uwagę na wymienione w nich wymagania, ale nie poddawać się tylko dlatego, że nie spełniamy ich w 100%. W szybko zmieniającej się branży zawsze znajdzie się miejsce dla otwartych osób, gotowych podjąć wyzwanie nauki czegoś nowego.


Praca.pl: Spróbujmy przewidzieć, jak będzie wyglądać udział kobiet w IT?


Anna Gugała: Różnorodność w każdym zespole, dziale, firmie wpływa pozytywnie na wyniki biznesowe, atmosferę, samopoczucie pracowników. I nie są to tylko nasze przypuszczenia albo myślenie życzeniowe, to są twarde dane potwierdzone poważnymi naukowymi badaniami.


Branża IT rozwija się bardzo intensywnie, pandemia tylko przyspieszyła tę dynamikę. Jednocześnie zachodzące zmiany społeczne, nowoczesne spojrzenie na role kobiet i mężczyzn w rodzinie i na rynku pracy, zmiana przekonań o predyspozycjach kobiet i mężczyzn do nauk ścisłych przekładają się na coraz większą aktywność młodych (i nie tylko) kobiet w IT.


Nie chciałabym powielać stereotypów, wspominając o tradycyjnych cechach, przypisywanych płciom i ich wpływie na pracę zespołów IT i całych firm. W Arli wierzymy, że różnorodność, a przede wszystkim, „Inclusion”, czyli włączanie do funkcjonowania każdej osoby, niezależnie od jej cech, tworzenie środowiska, w którym różnorodni ludzie są akceptowani i doceniani, jest nadrzędną wartością i gwarancją kreatywności, produktywności i zaangażowania.


Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator Maszyn Produkcyjnych

    WORKPOL Sp. z o.o.   Solec Kujawski    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 5 300 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    przygotowywanie materiału oraz urządzeń do powlekania wyrobów papierowych; obsługa, nadzór oraz dbałość o stan techniczny maszyn; kontrola procesu produkcyjnego; utrzymywanie porządku w obszarze obsługiwanej maszyny; dbałość o planową realizację zleceń produkcyjnych;
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.
  • Opiekun klienta biznesowego

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 8 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Jakie wyzwania na Ciebie czekają ? Nadzór i koordynacja nad jakością i terminowością usługi u Klienta zgodnie z podpisaną umową. Identyfikowanie potrzeb i wspieranie Klientów w rozwiązywaniu ich problemów Raportowanie działań. Utrzymywanie kontaktów telefonicznych, mailowych i...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie dokumentacji związanej z zawarciem i rozwiązaniem umów o pracę oraz przebiegiem zatrudnienia i umów cywilnoprawnych. Rozliczanie wynagrodzeń zatrudnionych pracowników zgodnie z obowiązującym prawem. Ewidencja i rozliczanie czasu pracy. Rozliczanie PIT,...
  • Specjalista ds. Księgowości

    ArMa Biuro Rachunkowe Artur Janikowski   Szczecin, Kijewo    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa księgowa, w tym prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz KPiR; Gromadzenie i wprowadzanie danych do systemu (faktury, wyciągi bankowe, raporty, dokumenty kadrowe) Analiza zapisów księgowych; Obsługa oprogramowania kadrowo-płacowego po przeszkoleniu; Stały kontakt z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?