Szef to osoba, która musi budzić autorytet. Ten z kolei rzadko kojarzony jest z młodością. Dlatego niektóre osoby mogą mieć problemy z podporządkowaniem się w pracy osobie znacznie młodszej. Jak zbudować dobre relacje w zespole, gdy przełożony jest bardzo młody, a jego podwładni są osobami w średnim wieku?
Młodszy szef – jakich reakcji może się spodziewać od starszych podwładnych?
Młody szef, za którym nie stoją jeszcze lata doświadczenia, początkowo może mieć trudności ze zbudowaniem swojej pozycji w zespole. Bywa, że jako osoba nowa na stanowisku kierowniczym, tuż po awansie, spotyka się z przejawami buntu wśród pracowników starszej daty. Sprzeciw może przybierać różne formy, takie jak:
- podważanie decyzji młodego szefa na forum publicznym,
- wyśmiewanie, złośliwe uwagi,
- niewykonywanie poleceń,
- wykonywanie zadań w inny sposób, niż zostało zlecone,
- podburzanie innych pracowników przeciwko młodemu przełożonemu.
Należy zaznaczyć, że wiele z powyższych nosi znamiona mobbingu i jest niezgodne z prawem. Co więcej, zgodnie z Kodeksem pracy przełożony ma środki, by dyscyplinować pracowników – kary porządkowe takie jak upomnienie, nagana czy zwolnienie dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Czytaj także: jak rozmawiać z szefem?
Starszy pracownik a młody szef – jak zachować dobre relacje?
Rzadko kiedy opłaca się rozpocząć budowanie dobrych relacji z zespołem od wymierzania kar. Młody szef może przyjąć inną strategię – spróbować zjednać sobie pracowników. Musi mieć świadomość, że uprzedzenia innych osób, jak te wynikające z różnicy wieku, niełatwo przezwyciężyć. W pierwszym okresie zarządzania zespołem podwładni będą też bacznie przyglądać się jego poczynaniom i prawdopodobnie bezlitośnie krytykować potknięcia. Z drugiej strony młody szef znacznie podniesie swoje notowania, jeśli udowodni swój profesjonalizm i wysokie kompetencje.
Pomóc w tworzeniu właściwych relacji współpracy na linii szef – pracownicy może także szczera rozmowa. Przełożony może uprzedzić obiekcje zatrudnionych co do wieku, uspokoić, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu i przedstawić na to dowody – na przykład osiągnięcia w dotychczasowej pracy. Warto, by młody manager wykazywał pewność siebie, ale i otwartość oraz gotowość do wysłuchania obiekcji podwładnych.
Od rozmowy warto zacząć także wówczas, gdy jeden ze starszych pracowników zachowywał się w sposób nieodpowiedni i próbował podważać autorytet młodego szefa. Taki podwładny powinien zostać poinformowany o konsekwencjach swoich działań.