Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zorganizować praktyki absolwenckie?

Jak zorganizować praktyki absolwenckie?

 
Jak zorganizować praktyki absolwenckie?

Praktyka absolwencka – dla kogo?

 

Praktyka absolwencka jest formą pomocy dla osób po studiach. Dzięki niej zdobywają doświadczenie niezbędne na rynku pracy, nabywają umiejętności praktyczne. Obecnie bowiem bardzo ciężko jest znaleźć ogłoszenie o zatrudnieniu, w którym nie wymaga się chociaż minimalnej historii zatrudnienia.

 

Ciekawym rozwiązaniem, by uzupełnić CV o interesujące punkty, jest przystąpienie do praktyki absolwenckiej. Maksymalny okres jej trwania to trzy miesiące. Praktykę taką może odbyć każdy, kto ukończył co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie przekroczył trzydziestego roku życia. Główne zasady odbywania praktyk zostały opisane w Ustawie z dnia 17 lipca 2009 o praktykach absolwenckich.

 

Niepłatne czy płatne praktyki absolwenckie?

 

Kwestia wynagradzania ta leży w gestii podmiotu przyjmującego i praktykanta.

Praktyka może bowiem być:
• odpłatna (wtedy można ją rozwiązać z siedmiodniowym wypowiedzeniem),
• nieodpłatna (może być rozwiązana w dowolnym czasie).
Przy płatnej formule praktyki należy pamiętać, że miesięczne świadczenie nie może być wyższe niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Umowę o praktykę zawieramy bezpośrednio z praktykantem

 

Praktyka absolwencka odbywa się na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorcą a praktykantem. Kwestia stron umowy odróżnia praktyki absolwenckie od studenckich, bowiem przy tych drugich umowę dane przedsiębiorstwo zawiera z uczelnią.

 

Umowa o praktykę absolwencką (określana czasem skrótowo jako umowa absolwencka) powinna zawierać w myśl przywołanej wcześniej ustawy:
• „rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,
• okres odbywania praktyki,
• tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,
• wysokość świadczenia pieniężnego(…), jeżeli praktyka być odbywana odpłatnie”.


Należy pamiętać, że umowę z praktykantem zawieramy na piśmie, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Jakie obowiązki ciążą na firmie organizującej praktyki?

 

Przede wszystkim należy zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w tym w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Ponadto na wniosek praktykanta, firma będąca organizatorem praktyki, powinna wystawić zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.