Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak wyglądają rekrutacje na staże w NOKIA? Eksperci HR

Jak wyglądają rekrutacje na staże w NOKIA? Eksperci HR

 
Jak wyglądają rekrutacje na staże w NOKIA? Eksperci HR

O organizacji programów stażowych rozmawiamy z Marią Stępień i Martą Urbańską - Talent Attraction Partnerami w NOKIA.


Praca.pl: Czy możecie nam Panie zdradzić, jak przebiega proces decyzyjny dotyczący uruchomienia rekrutacji na staż w Nokii? Z jakich powodów taka decyzja jest podejmowana?


Maria Stępień: W Nokii studenci mają możliwość skorzystania z dwóch rodzajów staży. Cały rok prowadzimy nabór na staże długoterminowe, skierowane do osób na minimum drugim roku studiów, trwające minimum 6 miesięcy. Co roku uruchamiamy również program praktyk wakacyjnych, SummerTrainee.


Decydujemy się na zaproszenie studentów do współpracy, ponieważ chcemy zachęcić młode talenty do poznania naszej firmy i w przyszłości kontynuowania z nami współpracy. Jeśli tylko obie strony są z niej zadowolone, a studenci mają możliwość łączenia pracy z uczelnią także w trakcie roku akademickiego, proponujemy pozostanie z nami na stażach długoterminowych Working Student, a po stażu długoterminową współpracę. Praktyki letnie są zatem dla nas możliwością wyszkolenia nowych specjalistów, którzy mogliby związać swoją karierę z nami w przyszłości.


Praca.pl: W jaki sposób można zachęcić studentów do aplikowania na oferty? Czego oczekują od pracodawcy?


Maria Stępień: Znany brand na pewno ułatwia w pozyskaniu talentów, natomiast nie jest to najważniejsze. Studenci szukają praktyk, które dadzą coś więcej niż umiejętność parzenia kawy. Obecnie pracodawca musi zapewnić praktykantom ciekawe zadania, pozwolić zdobyć praktyczne umiejętności i realne doświadczenie. W Nokii zarówno praktykanci letni, jak i stażyści Working Student są pełnoprawnymi członkami zespołu. Każdy ma przydzielonego buddy’ego, który wdraża nową osobę w obowiązki, praktykanci biorą aktywny udział w projektach, mogąc dowiedzieć się, jak od podstaw wygląda proces tworzenia oprogramowania. Drugim aspektem, który myślę, że jest ważny dla studentów przy podejmowaniu decyzji o praktykach, jest perspektywa kontynuowania współpracy po stażu.


Praca.pl: Jak wygląda w realu udział stażysty w pracach zespołów? Jaką korzyść może mieć stażysta ze współpracy?


Maria Stępień: Tak jak wspomniałam wcześniej, nasi stażyści są pełnoprawnymi członkami zespołów. Biorą aktywny udział w projektach, gdzie mogą się wykazać i wykorzystać w praktyce zdobytą na studiach wiedzę. Oczywiście są to zadania łatwiejsze, wykonywane pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Jeśli jednak widzimy, że ktoś dobrze sobie radzi z postawionymi przed nim zadaniami, zostaje wdrażany również w te bardziej wymagające. Warto tu dodać, że jesteśmy jednym z największych w Polsce centrów R&D, mamy ogromne, świetnie wyposażone laboratoria, a wrocławski oddział jest jednym z najważniejszych centrów Nokii na świecie i to właśnie tu powstają nasze kluczowe technologie. Praktykanci biorą zatem udział w tworzeniu produktów, które będą zmieniały życie ludzi na całym świecie, a być może i oni sami będą z tych technologii korzystać.


Praca.pl: Czy z perspektywy pracodawcy warto organizować staże?

 

Marta Urbańska: Zatrudniając praktykantów oraz stażystów, zyskujemy bardzo wiele. Wdrożenie nowych osób jest sporym nakładem czasowym, jednakże jesteśmy przekonani, że jest to dobre zarówno dla nas, jak i dla naszych pracowników.


Nokia jest firmą telekomunikacyjną, a więc aby u nas pracować, trzeba mieć sporo specjalistycznej wiedzy, której nie zawsze uczą na studiach. Dzieląc się nią, mamy szanse na wyszkolenie świetnych specjalistów, mogących przyczyniać się do rozwoju Nokii w przyszłości.


Wychodzimy z założenia, oraz zachęcamy do tego innych, że należy dzielić się wiedzą, umiejętnościami i dawać szanse. Zdajemy sobie sprawę, że początkowo może być to obciążające, jednakże naszym zdaniem warto.


Praca.pl: Jak wygląda odzew na Państwa ogłoszenia stażowe? Jakie dylematy wiążą się z nadesłanymi zgłoszeniami od kandydatów?


Marta Urbańska: Z radością możemy powiedzieć, że nasze programy cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Często wyzwaniem dla nas (np. w przypadku programu SummerTrainee, gdzie mamy ograniczoną liczbę miejsc) jest wybieranie pomiędzy obiecującymi kandydatami. Poprzez obiecujących kandydatów nie mam oczywiście na myśli osób, które wiedzą już wszystko, ale takich, które mają potencjał. Rzecz jasna, nawet jeśli nie uda się nam w danym momencie zaoferować osobie z potencjałem interesującego ją stanowiska, to staramy się znaleźć dla niej inny ciekawy projekt w firmie lub po prostu nie zamykać furtki na przyszłość.


Praca.pl: Proszę opowiedzieć, jak zmienił się proces pozyskiwania kandydatów ze względu na pandemię.


Marta Urbańska: Planowanie zeszłorocznego stażu SummerTrainne było dla nas ogromnym wyzwaniem. W połączeniu z niepewnością i naszymi wewnętrznymi obawami trzeba było zaplanować letnie praktyki w sposób zarówno bezpieczny, jak i rozwojowy dla obu stron. Co postanowiliśmy zrobić? Przede wszystkim przeszliśmy na formę stażu online (w przypadku większości stanowisk). Oczywiście wiąże się to z wieloma zaletami, jak i wadami. Zdajemy sobie sprawę, że cierpi na tym integrowanie się naszych praktykantów (chociaż staramy się zrobić, co możemy, aby to nadrobić).

 

Wyzwaniem jest także wdrożenie online. Obowiązki Buddy’iego (osoby wspierającej nowych pracowników) także się zmieniły. Jednakże uważam, że wypracowaliśmy rozwiązania, które się dobrze sprawdzają. Mamy przy okazji nadzieję, że zobaczymy się niedługo w biurze.


Praca.pl: Czy istnieje jakaś uniwersalna porada, tip, o którym warto pamiętać podczas uruchamiania rekrutacji na staże?

 

Marta Urbańska: Mimo iż może się to wydawać sporą inwestycją czasową oraz finansową, warto przygotowywać programy stażowe. Ważne jest, aby przy ich organizacji nie zaangażować jedynie działu rekrutacji, ale także biznes. Z naszej perspektywy warto też rozpocząć promocję jak najszybciej - my pierwsze pytania o praktyki letnie otrzymujemy już w lutym.

 

Praca.pl: Dziękujmy za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Recepcjonista (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoja misja W swojej pracy połączysz zaangażowanie, otwartość na innych oraz swoje doświadczenie, aby goście mogli cieszyć się miłą atmosferą, profesjonalną obsługą oraz indywidualnym, zorientowanym na ich potrzeby podejściem.
  • Specjalista ds. satysfakcji gości (K/M)

    Novotel Warszawa Centrum   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoja misja Bycie ambasadorem hotelu. Towarzyszenie gościom hotelowym w aktywny i bezpośredni sposób podczas ich pobytu w hotelu. Tworzenie doświadczenia wyjątkowej obsługi i spersonalizowanych usług będących dla gości źródłem satysfakcji. Nawiązanie trwałych relacji, animowanie czasu...
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Mława, Centrum Uśmiechu, ul. Sienkiewicza 29    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    2 godz.
    Poszukujemy właśnie Ciebie, jeżeli: posiadasz aktualne PWZ, masz plan na siebie i chcesz pracować w dużym, wielospecjalistycznym zespole, są za Tobą pierwsze doświadczenia w cyfrowym środowisku pracy, potrafisz pracować zespołowo i jesteś gotowy/gotowa na czerpanie wiedzy garściami.
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Gdańsk, Centrum Stomatologiczne VIVADENTAL, al. Zwycięstwa 48    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    2 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów, którzy: posiadają aktualne PWZ, mają ok. 3-letnie doświadczenie w leczeniu endodontycznym oraz prostych zabiegach protetycznych, pragną rozwijać swoje umiejętności i pogłębiać wiedzę, wyróżniają się zdolnością słuchania i rozumienia...
  • Specjalista ds. Obsługi Szkód Zagranicznych

    GRUPA PZU   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Profesjonalna obsługa i aktywne wsparcie klienta w trakcie obsługi spraw; Opracowanie szkody, wydanie decyzji zgodnej z regulacjami prawnymi i standardami wewnętrznymi; Praca z dokumentacją zagraniczną, prowadzenie korespondencji i rozmów, również w języku obcym; Współpraca i kontakty z...
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Łódź    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?