Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak generować koszty w firmie?

Jak generować koszty w firmie?

 
Jak generować koszty w firmie?

Koszty uzyskania przychodu – działalność gospodarcza

 

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest uzyskiwanie satysfakcjonujących przychodów. Jak zatem rozumieć sformułowanie „generowania kosztów”? Czy przedsiębiorca powinien wydawać więcej? Jak to się ma do planowanych zysków?

 

Otóż generowanie kosztów polega tak naprawdę na ich optymalizacji. Kosztami firmy są wszelkie wydatki, które ponosi przedsiębiorca w celu uzyskania przychodu, a także by te przychody zachować i zabezpieczyć. Zasady wliczania danych opłat w koszty uzyskania przychodu zawarte są w ustawie o podatku od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od osób prawnych. Bardzo ważne jest kontrolowanie obowiązujących aktów prawnych podczas rozliczania wydatków, by błędnie nie zaksięgować określonych wydatków jako koszty w firmie.

 

Dlaczego w ogóle wykazuje się w danym przedsiębiorstwie koszty? Załóżmy, że przedsiębiorca wystawił w danym miesiącu fakturę na 30 000 zł. Jeśli nie wykaże żadnych kosztów, zapłaci podatek dochodowy od kwoty jaką ma w dokumencie. Jeżeli jednak wykonanie usługi wiązało się z zakupem materiałów, dojazdami itd. to po zaksięgowaniu tych opłat podatek będzie należało opłacić od przychodu pomniejszonego o wspomniane wydatki czyli np. od 20 000 zł. Dlatego właśnie generuje się koszty w przedsiębiorstwie.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty

 

Poniżej prezentujemy przykłady wydatków, które można wrzucić w koszty firmowe. Jednak każdy z nich najlepiej skonsultować z własnym księgowym, mającym dokładną wiedzę o prowadzonej działalności. Będzie on w stanie w pełni stwierdzić, czy rzeczywiście ponoszone opłaty podlegają pod wytyczne zawarte w artykule ustawy. W razie wątpliwości można również wyszukać podobny do naszego przypadek lub bezpośrednio zwrócić się o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej.

 

A poniżej kilka przykładów wydatków, które można wliczyć w koszty, mając oczywiście na uwadze to, by służyły osiąganiu przychodu:
- czynsz płacony za wynajem biura, rachunki związane z jego prowadzeniem,
- elektronika, sprzęty biurowe: komputery, akcesoria dodatkowe (klawiatura, myszka), oprogramowania, drukarki, skanery, telefony komórkowe, telewizory – a także abonamenty związane z ich użytkowaniem;
- transport: samochód, rower w kosztach firmy, są dopuszczalne, jeśli służą do podróży związanych z działalnością. Do kosztów można także wliczyć bilety okresowe np. do komunikacji miejskiej, ale w zakresie obejmującym użytkowanie na rzecz prowadzonej działalności (obliczane procentowo), a także opłaty za przejazd taksówką;
- edukacja: kursy, szkolenia, konferencje, a także książki i czasopisma związane z branżą, prowadzoną działalnością;
- w koszty firmy można wliczyć psa i jego wyżywienie – jeśli jest np. psem stróżującym, lub prowadzona działalność wiąże się z koniecznością posiadania zwierzęcia (np. zajęcia z psim terapeutą);
-jeśli korzystamy z usług księgowego, to jego wynagrodzenie również jest kosztem firmy.

 

Nie sposób wymienić wszystkich wydatków, które może generować jednoosobowa działalność gospodarcza. Koszty uzyskania przychodu bardzo często zacierają się z wydatkami związanymi z życiem prywatnym. Dlatego bardzo ważne jest przeanalizowanie wszelkich opłat i odpowiednia ich klasyfikacja.

 

Na koniec warto dodać, że każdą płatność na rzecz prowadzonej firmy, którą chcemy wliczyć w koszty, należy odpowiednio udokumentować. Podstawę stanowią faktury wystawiane na działalność, rachunki, dowody wpłat, umowy zakupu.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Monter Przemysłowy

    INDMONT Sp. z o.o. Sp. k.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę
    1 godz.
    prace remontowe; stawianie konstrukcji; montaż rurociągów; praca na warsztacie; prefabrykacja;
  • Nauczyciel klas 1-3

    Montessori Pobiedziska   Pobiedziska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Nauka dzieci w klasie podstawowej 1-3; Przygotowanie materiałów do prowadzenia lekcji.
  • Partner kredytowy / analityk kredytowy

    PKO Bank Polski   Warszawa, Świętokrzyska 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:będziesz mieć okazję pracować z największymi i najważniejszymi klientami banku, w tym także przy transakcjach strukturyzowanych i konsorcjalnych na standardach LMA, m.in. z branży energetyki odnawialnej,dbasz o bezpieczny wzrost portfela kredytowego i jego...
  • Doradca klienta zamożnego

    PKO Bank Polski   Warszawa, Wałbrzyska 11    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,identyfikujesz potrzeby klientów w zakresie inwestowania, oszczędzania, kredytowania oraz ubezpieczeń,nawiązujesz współpracę z klientami zamożnymi poprzez ich samodzielne pozyskiwanie i budowanie z nimi trwałych...
  • Customer Service Specialist with Czech

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Your daily tasks: Providing the highest level of customer service; Answering incoming calls, mails and meeting targets set by our client and management; Following company policies and procedures, ensuring quality; Performing daily tasks in an efficient and timely manner; Achieving quality goals for...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Kraków, Al. Pokoju 5    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?