Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Generacja „Silver” w procesie rekrutacji - rozmowa z ekspertem

Generacja „Silver” w procesie rekrutacji - rozmowa z ekspertem

 
Generacja „Silver” w procesie rekrutacji - rozmowa z ekspertem

Na temat rekrurtacji osób po 50. roku życia rozmawiamy z Agnieszką Ciećwierz, Co-Ownerem w firmie Sigmund Polska

Praca.pl: Zacznijmy od tego, z czym kojarzy się Pani temat przewodni.

Agnieszka Ciećwierz: Generacja „silver” kojarzy mi się z doświadczeniem, lojalnością oraz świadomością swoich oczekiwań wobec pracodawcy.


Praca.pl: Jakie są kluczowe cechy pokolenia „Silver”?


Agnieszka Ciećwierz: Pokolenie 50+ odznacza się przede wszystkim tym, że:

  • przykłada dużą wagę do wynagrodzeń, ale bezpieczeństwo zatrudnienia znajduje się na ich liście priorytetów;
  • dla 70% kluczowym aspektem w pracy jest wysokość wynagrodzenia;
  • większość badanych (67%) szybciej zmieni kwalifikacje niż pracę;
  • dla 32% ważne są relacje z szefem;
  • jest przywiązana do tradycyjnych kontaktów międzyludzkich i komunikacji twarzą w twarz;
  • ceni work-life balance;
  • kariera zawodowa jest ważna dla mniej niż 50% badanych;
  • wysoko ceni stabilność i bezpieczeństwo (źródło: Infuture Institute https://infuture.institute/en/trends-map/).

Z perspektywy doświadczeń rekrutacyjnych z pokoleniem silver cechy charakterystyczne to: wysokie zaangażowanie w wykonywaną pracę, lojalność oraz docenienie bezpieczeństwa zatrudnienia. Praca to dla nich nie tylko możliwość zarobienia pieniędzy, ale często szansa na życie społeczne i czucie się „potrzebnymi”. Należy również podkreślić tutaj wieloletnie doświadczenie, dyspozycyjność oraz rzetelność. Dodatkowym atutem tegoż pokolenia jest wykształcenie – wśród pokolenia silver dominują absolwenci studiów podyplomowych oraz doktoranckich.

Praca.pl: Jak wygląda komunikacja z przedstawicielami tego pokolenia? Jaką rolę odgrywają nowe technologie?


Agnieszka Ciećwierz: Wbrew ogólnie przyjętym opiniom, pracownicy czy też kandydaci 50+ bardzo dobrze radzą sobie z technologiami, chętnie się ich uczą i korzystają z nowinek technologicznych. Większość z nich posiada konta na Facebooku czy też LinkedIn. Osoby w wieku 50+ są najszybciej rosnącą grupą użytkowników internetu. Stąd sama komunikacja powinna być przede wszystkim dostosowana do specyfiki danego stanowiska, branży, ale powinna mieć też na uwadze podkreślenie czynników, na które przede wszystkim zwracają uwagę kandydaci tego pokolenia: wysokość wynagrodzenia, bezpieczeństwo zatrudnienia (UoP), itp.

Praca.pl: Czy znamy ciekawe przykłady kampanii kierowanych do pokolenia „Silver”?


Agnieszka Ciećwierz: Myślę, że świetnymi przykładami takich kampanii rekrutacyjnych mogą pochwalić się między innymi takie firmy jak mBank czy McDonald’s.


mBank skierował swoją kampanię do osób 45+,  aczkolwiek uważam, że wiele z wykorzystanych elementów można wykorzystać również w kampaniach dla silversów, czyli pracowników 50+. Między innymi: plakaty w komunikacji miejskiej, pokazanie łatwości dojazdu do pracy czy też dedykowana strona internetowa.


W obu kampaniach postawiono przede wszystkim na pokazanie autentycznych pracowników. Dodatkowo w McDonald’s przybliżono ich sylwetki, przeprowadzając z nimi wywiady oraz opowiadając historię, jak odnaleźli się w pracy w

restauracji.

 

Dodatkowo w czasie kampanii rekrutacyjnej skierowanej do w/w grupy pokoleniowej, warto podkreślić język odpowiadający tej grupie oraz położyć nacisk na ważne dla nich aspekty pracy.

Kolejną rzeczą, która odróżnia kampanię skierowaną do silversów, są kanały dotarcia. Oprócz klasycznych ogłoszeń na portalach pracy (między innymi praca.pl), warto umieszczać informacje w czasopismach, które czytają, zainwestować w banery czy też plakaty, które można umieszczać między innymi na przystankach autobusowych. Bardzo dobrym kanałem dotarcia są też programy poleceń pracowniczych, ale tutaj ogromne znaczenie ma nacisk na komunikację z obecnymi pracownikami i uświadomienie im, że szukamy pracowników 50+.

Praca.pl: Proszę opisać, jak wyglądają procesy rekrutacyjne, z czym kandydaci przychodzą na rozmowy, jakie mają oczekiwania.

 

Agnieszka Ciećwierz: Wielu kandydatów „silversów” przychodzi na rozmowy z dużym stresem i obawą, że ich wiek może być przeszkodą w zatrudnieniu. Warto dodać, że aż co trzeci badany przez Cube Research przedstawiciel grupy 50+ spotkał się z przejawami dyskryminacji ze względu na wiek.


Dlatego naszą – jako rekruterów/ HR-owców – rolą jest uświadomienie takiemu kandydatowi, że interesują nas jego kompetencje, a nie to, ile ma lat.


Kandydaci, którzy uczestniczą w rozmowach kwalifikacyjnych, w większości mają dużą wiedzę o firmie, do której przychodzą. Wiedzą, czego mogą się spodziewać i bardzo często mają też przygotowane własne pytania do rekrutera. A jeśli chodzi o oczekiwania, to najczęstszymi są: polepszenie dotychczasowego wynagrodzenia, elastyczny czasy pracy oraz możliwość rozwoju i awansu.

 

Praca.pl: Czy feedback stanowi inną wartość w przypadku tego pokolenia w porównaniu do innych?

 

Agnieszka Ciećwierz: Czy naszym kandydatem jest kandydat 20, czy 50+, feedback jest tak samo ważny. Tutaj wiek nie ma znaczenia. Jedyną różnicą, która się tutaj pojawia, jest przekazanie feedbacku. Jednak osoby 50+ wolałyby go otrzymać w bardziej „osobisty” sposób – w trakcie spotkania bądź też rozmowy telefonicznej. Forma e-maila nie jest tutaj pożądana.

Praca.pl: Porozmawiajmy o przewagach i stereotypach – co wyróżnia kandydatów z pokolenia „Silver”?


Agnieszka Ciećwierz: Warto podkreślić, że są to pracownicy, którzy doskonale radzą sobie ze stresem, dodatkowo mają świetne wykształcenie. Największe stereotypy, które warto obalić, to:

  • brak znajomości języków obcych - aż 54% respondentów oceniło swoją znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, 26% - komunikatywnym lub średniozaawansowanym, 10% - podstawowym (źródło: badanie „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy”, BIGRAM 2019);
  • brak elastyczności,
  • brak chęci nabywania nowej wiedzy,
  • brak nadążania za zmianami technologicznymi.

To chyba jedne z najczęstszych, a zarazem najbardziej błędnych stereotypów. Jeśli zaś chodzi o zalety, jest ich niezwykle dużo:

  • lojalność wobec pracodawcy;
  • wiedza i doświadczenie;
  • odporność na stres;
  • dyspozycyjność dla pracodawców;
  • dokładność i odpowiedzialność;
  • chęć przekazywania wiedzy młodszym;
  • mniejsza absencja – badania wskazują, że dojrzali pracownicy rzadziej od swoich młodszych kolegów korzystają ze zwolnień lekarskich (źródło: Badanie Bilans Kapitału Ludzkiego VI).

 

Co ciekawe, aż 87% ankietowanych silversów uważa, że nie boi się młodszego szefa (źródło: badanie „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy”, BIGRAM 2019). Myślę, że patrząc na tą długą listę, warto zastanowić się, czy nie nadszedł właśnie czas na poszukiwanie pracowników tego pokolenia do naszej firmy.

Praca.pl: Podsumujmy naszą rozmowę – co wydarzy się na rynku pracy w tym temacie?


Agnieszka Ciećwierz: Statystyki mówią, że w 2005 r. osoby po 50. roku życia stanowiły 32% polskiej populacji, w 2015 r. – 37%, a w 2025 r. będzie to ponad 40% Polaków. Warto zastanowić się, jak zatem teraz wygląda proces rekrutacji tego pokolenia w naszej firmie i zacząć przygotowywać się do najbliższych lat, gdzie pracownicy tego pokolenia będą dominować. Warto łamać stereotypy i pokazywać, że „silversi” mogą również – tak, jak inne, młodsze pokolenia – zmieniać pracę i dalej rozwijać się w zupełnie innym zawodzie niż dotychczas.


Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator okleiniarki

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Praca w dziale stolarskim przy obsłudze nowoczesnych maszyn okleinujących. Dbanie o wysoką jakość oraz efektywność procesu produkcji.
  • Diagnosta weterynaryjny – analityka ogólna

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, Aleja Krakowska 110/114 bud. B-55    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeśli masz kilkuletnie doświadczenie w pracy laboratoryjnej i szukasz stabilnego miejsca, w którym Twoje umiejętności naprawdę mają znaczenie – zapraszamy do naszego zespołu. Cenimy wiedzę, precyzję i odpowiedzialność. Dołącz do nowoczesnego laboratorium, w którym liczy się...
  • Pracownik fizyczny / Posadzkarz

    Praca.pl   Szwajcaria    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Na tym stanowisku: Wykonujesz proste prace fizyczne i techniczne – przyuczymy Cię do zawodu, Liczy się Twoja precyzja, zaangażowanie i chęć do pracy, Praca również dla kobiet – mile widziane kandydatki!
  • Elektroradiolog

    LUX MED Sp. z o.o.   Poznań, Wichrowa 1a    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / kontrakt B2B
    1 godz.
    Oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie, ukończone policealne studium zawodowe lub technikum - preferowane wykształcenie licencjackie lub magisterskie z zakresu elektroradiologii; preferowane roczne doświadczenie zawodowe na stanowisku technika rtg; ukończone szkolenie z zakresu...
  • Pracownik Medyczny Punktu Pobrań

    Synevo Sp. z o.o.   Kożuchów, ul. Zacisze 4    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa Pacjentów w Punkcie Pobrań; Wykonywanie czynności medycznych w zakresie działania Punktu Pobrań; Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie ze standardami Punktu Pobrań; Obsługa kasy fiskalnej i systemu komputerowego do obsługi Pacjentów;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Placówka Przyzakładowa)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Zabraniecka 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Praca w placówce przyzakładowej LUX MED znajdującej się przy ul. Zabranieckiej 20 w Warszawie. Do współpracy zapraszamy pielęgniarki ze znajomością języka angielskiego w stopniu komunikatywnym My zadbamy o: stabilne i bezpieczne zatrudnienie w największej grupie medycznej w Polsce....

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379