Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Controlling w przedsiębiorstwie - definicja, rodzaje, funkcje, zadania, cele

Controlling w przedsiębiorstwie - definicja, rodzaje, funkcje, zadania, cele

 
Controlling w przedsiębiorstwie - definicja, rodzaje, funkcje, zadania, cele

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN controlling (dopuszcza się formę kontroling) to „metoda zarządzania przedsiębiorstwem”. Ale jaka metoda? Co ją charakteryzuje i co daje przedsiębiorstwu? Dlaczego stanowi oddzielny obszar badań?

 

Controlling - definicja

 

Nie ma jednej definicji controllingu. Dużo mówi się o ujęciu amerykańskim - bo to Stany Zjednoczone uznaje się za kolebkę tego instrumentu, oraz niemieckim (Niemcy miały znaczny wkład w wyklarowanie się definicji oraz dostosowanie controllingu do europejskich standardów).

 

Najogólniej mówiąc, controlling w przedsiębiorstwie to metoda wspomagająca proces zarządzania lub sam model zarządzania. Obejmuje takie obszary jak planowanie, sterowanie, kontrola, motywowanie w celu podejmowania optymalnych decyzji dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa.

 

Rodzaje controllingu

 

Tak samo, jak brak jest jednej definicji, tak samo wielorakie są kryteria podziału controllingu. Najpopularniejszy podział wyróżnia controlling strategiczny (nastawiony na cele długofalowe) i operacyjny (obejmuje procesy związane z efektywnością, płynnością, osiąganiem wysokich wyników, służy do kierowania zyskiem przedsiębiorstwa, ma charakter krótkoterminowy). Można wyróżnić segmentację ze względu na branżę: controlling w firmie budowlanej, bankowy; na obszar w firmie - controlling finansowy, produkcyjny, marketingowy. Controlling funkcyjny to podział na takie segmenty jak np. sprzedaż, badania i rozwój.

 

Funkcje controllingu

 

Główną funkcją controllingu jest wspomaganie zarządzania w firmie. Może się ono odbywać na różnych etapach. Stąd też zależnie od etapu rola controllingu w przedsiębiorstwie się zmienia. Gromadzenie danych, przewidywanie przyszłości firmy, prognozowanie - to zawiera się na etapie planowania. Kolejne funkcje wiążą się ze wspomaganiem organizacji poszczególnych obszarów w przedsiębiorstwie, ich kontrolą i ewentualną korekcją.

 

Zadania controllingu

 

Wśród bardziej szczegółowych zadań obejmujących controlling w zarządzaniu można wyróżnić między innymi czuwanie nad procedurami planistycznymi, dobór systemów informatycznych, kontrola przebiegu dokumentów, przygotowywanie okresowych analiz, monitorowanie procesów zachodzących w branży, w której prosperuje przedsiębiorstwo.

Ważnym zadaniem controllingu jest też wyszukiwanie tzw. wąskich gardeł, czyli takich elementów w strukturze przedsiębiorstwa, które mogą generować straty finansowe, przestoje w produkcji itd.

 

Cele controllingu

 

Z wymienionych wyżej funkcji, jakie powinien spełniać controlling w firmie, można wywnioskować, jakie są jego cele. Te krótkoterminowe związane są z osiąganiem przez przedsiębiorstwo wysokich wyników w krótkim okresie, natomiast te długoterminowe związane są z funkcjonowaniem firmy w otoczeniu i jej rozwojem.

 

Controlling stanowi wsparcie z zakresu gromadzenia i przetwarzania informacji niezbędnych do optymalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wpływa na stosowaną metodologię w poszczególnych oddziałach firmy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.