Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Controlling w przedsiębiorstwie - definicja, rodzaje, funkcje, zadania, cele

Controlling w przedsiębiorstwie - definicja, rodzaje, funkcje, zadania, cele

 
Controlling w przedsiębiorstwie - definicja, rodzaje, funkcje, zadania, cele

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN controlling (dopuszcza się formę kontroling) to „metoda zarządzania przedsiębiorstwem”. Ale jaka metoda? Co ją charakteryzuje i co daje przedsiębiorstwu? Dlaczego stanowi oddzielny obszar badań?

 

Controlling - definicja

 

Nie ma jednej definicji controllingu. Dużo mówi się o ujęciu amerykańskim - bo to Stany Zjednoczone uznaje się za kolebkę tego instrumentu, oraz niemieckim (Niemcy miały znaczny wkład w wyklarowanie się definicji oraz dostosowanie controllingu do europejskich standardów).

 

Najogólniej mówiąc, controlling w przedsiębiorstwie to metoda wspomagająca proces zarządzania lub sam model zarządzania. Obejmuje takie obszary jak planowanie, sterowanie, kontrola, motywowanie w celu podejmowania optymalnych decyzji dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa.

 

Rodzaje controllingu

 

Tak samo, jak brak jest jednej definicji, tak samo wielorakie są kryteria podziału controllingu. Najpopularniejszy podział wyróżnia controlling strategiczny (nastawiony na cele długofalowe) i operacyjny (obejmuje procesy związane z efektywnością, płynnością, osiąganiem wysokich wyników, służy do kierowania zyskiem przedsiębiorstwa, ma charakter krótkoterminowy). Można wyróżnić segmentację ze względu na branżę: controlling w firmie budowlanej, bankowy; na obszar w firmie - controlling finansowy, produkcyjny, marketingowy. Controlling funkcyjny to podział na takie segmenty jak np. sprzedaż, badania i rozwój.

 

Funkcje controllingu

 

Główną funkcją controllingu jest wspomaganie zarządzania w firmie. Może się ono odbywać na różnych etapach. Stąd też zależnie od etapu rola controllingu w przedsiębiorstwie się zmienia. Gromadzenie danych, przewidywanie przyszłości firmy, prognozowanie - to zawiera się na etapie planowania. Kolejne funkcje wiążą się ze wspomaganiem organizacji poszczególnych obszarów w przedsiębiorstwie, ich kontrolą i ewentualną korekcją.

 

Zadania controllingu

 

Wśród bardziej szczegółowych zadań obejmujących controlling w zarządzaniu można wyróżnić między innymi czuwanie nad procedurami planistycznymi, dobór systemów informatycznych, kontrola przebiegu dokumentów, przygotowywanie okresowych analiz, monitorowanie procesów zachodzących w branży, w której prosperuje przedsiębiorstwo.

Ważnym zadaniem controllingu jest też wyszukiwanie tzw. wąskich gardeł, czyli takich elementów w strukturze przedsiębiorstwa, które mogą generować straty finansowe, przestoje w produkcji itd.

 

Cele controllingu

 

Z wymienionych wyżej funkcji, jakie powinien spełniać controlling w firmie, można wywnioskować, jakie są jego cele. Te krótkoterminowe związane są z osiąganiem przez przedsiębiorstwo wysokich wyników w krótkim okresie, natomiast te długoterminowe związane są z funkcjonowaniem firmy w otoczeniu i jej rozwojem.

 

Controlling stanowi wsparcie z zakresu gromadzenia i przetwarzania informacji niezbędnych do optymalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wpływa na stosowaną metodologię w poszczególnych oddziałach firmy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Doradca Klienta PZU

    GRUPA PZU   Chojnice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat;
  • Specjalista ds. wsparcia klienta z językiem szwedzkim

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 800 - 10 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Udzielanie wsparcia klientom w zakresie zakupu samochodów elektrycznych lub wsparcia posprzedażowego (połączenia przychodzące) Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientem; Bieżące raportowanie w systemach;
  • Konsultant / Konsultantka - Sprzedawca

    Madonna Exclusive SP z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres odpowiedzialności: profesjonalna obsługa Klienta zgodnie ze standardami firmy; aktywna sprzedaż oraz fachowe doradztwo w zakresie oferowanych produktów; dbanie o wizerunek salonu zgodnie z zasadami visual merchandisingu;
  • Kierownik ds. usług

    DGP Clean Partner Sp. Z o.o.   Poznań, i okolice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynowanie realizacją usług porządkowych, reprezentowanie Spółki w bezpośrednich kontaktach z Kontrahentami oraz utrzymywanie pozytywnych relacji, nadzór nad gospodarką materiałowo-sprzętową, współpraca z działem kadr i rekrutacji, nadzór nad...
  • Operator Linii Produkcyjnej

    Stegu Sp. z o.o.   Jełowa, ul. Dworcowa 8    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: produkcja płytek przy zachowaniu norm jakościowych, kontrola jakości produkowanego wyrobu na każdym etapie produkcji, proponowanie usprawnień w przebiegu procesu technologicznego, dbanie o odpowiedni stan surowców do produkcji. Od kandydata do pracy na tym stanowisku...
  • Inspektor ds. BHP

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa na zastępstwo  pełny etat   6 500 - 8 500 zł brutto/mies.
    2 godz.
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp w jednostkach / komórkach organizacyjnych Spółki, udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, sporządzanie i przedstawianie...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.