Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Błędy w rekrutacji pracowników – jak ich uniknąć?

Błędy w rekrutacji pracowników – jak ich uniknąć?

 
Błędy w rekrutacji pracowników – jak ich uniknąć?

Najczęściej popełniane błędy w rekrutacji

 

Pracodawcy, którzy chcą zatrudniać najlepszych specjalistów, nie mają łatwego zadania. Firmy konkurują między sobą, oferując coraz lepsze warunki finansowe, systemy benefitów. Ludzie są elastyczniejsi niż jeszcze kilka lat temu i bardziej otwarci na zmiany. 2-3 letni staż pracy w jednej firmie i przejście do kolejnej nie jest już postrzegane jako brak stabilności, ale jako dążenie do rozwoju.

Skuteczna rekrutacja pozwala zatrudnić osobę, która sprawdzi się na danym stanowisku i będzie planowała związać z firmą swoją przyszłość. Nie jest to łatwe zadanie, a błędy w rekrutacji mogą wystąpić właściwie na każdym etapie. Po pierwsze bardzo ważne jest, aby dobrze sformułować ogłoszenie i podkreślić te cechy i umiejętności, które są dla firmy najważniejsze. Jeśli treść opiera się o ogólniki i nie zawiera konkretów, można spodziewać się dużej liczby CV. Ich autorzy jednak nie będą spełniać podstawowych potrzeb (bo przecież wymagania nie zostały jasno określone w ogłoszeniu). To zdecydowanie wydłuża proces selekcji. Im precyzyjniej podane są wymagania, proponowane warunki, miejsce pracy, rodzaj umowy itp., tym większa szansa, że na ogłoszenie odpowiedzą kandydaci naprawdę zainteresowani pracą i spełniający kryteria.

Błędy w rekrutacji pracowników mogą także pojawić się na etapie rozmów kwalifikacyjnych, zwłaszcza, jeśli prowadzą je osoby, które nie są do tego merytorycznie przygotowane. Rekruter powinien wiedzieć, kogo szuka i czemu mają służyć zadawane pytania. Musi też być dobrym obserwatorem. Po serii rozmów kwalifikacyjnych trzeba porównać kandydatów i wybrać najlepszego z nich. Jeśli spotkania były tylko luźną pogawędką, a rekruter opiera swoje opinie jedynie o dobre wrażenie, bardzo prawdopodobne, że wybrany pracownik nie będzie tym właściwym.

Kolejnym błędem jest brak przejrzystości w rekrutacji. Kandydaci nie wiedzą, kiedy kończy się poszukiwanie pracowników, czy dane stanowisko zostało już obsadzone ani kiedy mogą spodziewać się telefonu z decyzją. Warto dbać o dobre relacje także z odrzuconymi osobami. Wysłanie krótkiego maila z informacją zwrotną o nieprzyjęciu do pracy i podziękowaniem za udział w rekrutacji to bardzo dobra praktyka.

Takie proste działania skutecznie budują wizerunek firmy jako solidnego pracodawcy, tym bardziej, że nie tylko kandydat jest poddawany ocenie. Na internetowych forach o pracy można znaleźć wiele komentarzy, w których ludzie dzielą się opiniami na temat rekrutacji w danej firmie. Niewłaściwe, aroganckie zachowania rekrutera, zła, stresująca atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warunki pracy niezgodne z treścią ogłoszenia… każdy błąd może skutecznie zniechęcić potencjalnych kandydatów.

 

Błędy w procesie rekrutacji i selekcji – jak ich uniknąć?


Znalezienie osoby, która ma wiedzę oraz umiejętności niezbędne na danym stanowisku, będzie umiała zgrać się z zespołem i podziela wartości firmy, to cel każdego rekrutera. Aby go osiągnąć, musi wystrzegać się pomyłek. Błędy w procesie rekrutacji są bowiem bardzo kosztowne. Co zrobić, aby uniknąć zatrudnienia osoby, która zostanie wdrożona, przejdzie niezbędne szkolenia, a po miesiącu odejdzie? Przede wszystkim należy od początku do końca uczciwie podchodzić do poszukiwań i nie lekceważyć żadnego z etapów rekrutacji i selekcji.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Majster budowy

    UNIBEP S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Kontrola jakości i terminowości robót na powierzonym odcinku, Uzupełnianie dokumentacji budowlanej - zgodnie z wewnętrznymi procedurami, Koordynacja i nadzór nad podległymi pracownikami i podwykonawcami, Dokonywanie odbiorów robót - zgodnie z wewnętrznymi...
  • Polski Tytoń S.A.   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    wykształcenia średniego; doświadczenia na stanowisku; uprawnień na wózek widłowy;
  • Polski Tytoń S.A.   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    doświadczenia na stanowisku; znajomości rynku lokalnego; wykształcenia min. średniego; prawa jazdy kat. B; umiejętności organizacji pracy; dyspozycyjności i gotowości do pracy w terenie; łatwości nawiązywania kontaktów i wysokiej kultury osobistej.
  • Higienistka stomatologiczna / Higienista stomatologiczny

    Medicover Stomatologia   Ostróda, ul. Wojska Polskiego 3    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę / zlecenie
    5 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: samodzielne wykonywanie zabiegów higienizacji, asystowanie przy zabiegach stomatologicznych (standard pracy na 4 ręce), przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy samodzielnej lub z lekarzem, sterylizację narzędzi i materiałów.
  • Kierownik Centrum Stomatologicznego

    Medicover Stomatologia   Katowice, Dębowe Tarasy    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: zarządzanie zespołem pracowników – lekarzy, asystentek, higienistek, recepcjonistek, techników radiologów; motywowanie i rozwój zespołu oraz rekrutacja; budowa pozytywnej kultury organizacyjnej; pełna odpowiedzialność za...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.