Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

 
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Roznoszenie ulotek w wakacje, praca na kasie w supermarkecie, zbiory truskawek czy jabłek dla podreperowania domowego budżetu, a może udzielanie korepetycji po godzinach? Czy takie zajęcia warto wpisywać w CV, zwłaszcza jeśli nie do końca korespondują z Twoim zawodem? Kiedy warto przemilczeć w życiorysie pracę sezonową, a kiedy dobrze jest się nią pochwalić?

 

Spis treści

Czy wpisywać pracę dorywczą i sezonową w CV?

 

Praca dorywcza w CV w niektórych przypadkach może być dużym atutem, ale niekiedy po prostu źle wygląda. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest w Twoim przypadku, przeanalizuj kilka kwestii.

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery, nie masz doświadczenia w zawodzie, ale w okresie wakacyjnym pracowałeś/pracowałaś, wspomnij o tym w CV. Praca sezonowa może być bowiem interpretowana jako aktywność kandydata. Jeśli np. pracowałeś/pracowałaś jako kelner/kelnerka, to można wnioskować, że jesteś osobą otwartą na ludzi, z wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami komunikacyjnymi. To cechy pożądane na bardzo wielu stanowiskach, nie tylko w gastronomii.

 

Praca sezonowa może też być sposobem na wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu w CV. W klasycznym, ułożonym chronologicznie życiorysie luka w aktywności zawodowej od razu rzuca się rekruterom w oczy.

 

Praca sezonowa w CV może też pokazać wiele Twoich umiejętności. Przykładowo, jeśli wyjechałeś na kilka miesięcy pracować za granicą, możesz zaznaczyć, że potrafisz współpracować w międzynarodowym zespole, dobrze posługujesz się językiem obcym (oczywiście wyłącznie, jeśli jest to zgodne z prawdą).

 

 

A zatem, jak zdecydować, co uwzględnić w życiorysie?

 

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca czy rekruter w CV szuka informacji przydatnych z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności i stanowiska pracy, jakie oferuje. Dlatego zanim wpiszesz informację o pracy sezonowej albo dorywczej do swojego dokumentu aplikacyjnego, warto zadać sobie pytania:

 

  • Czy praca wakacyjna albo sezonowa ma jakiś punkt wspólny ze stanowiskiem, rodzajem pracy, o jaką się starasz?
  • Czy w jej czasie nabyłeś / nabyłaś umiejętności, które będą przydatne na nowym stanowisku?

 

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, pracę dorywczą czy sezonową można wpisać do CV czy choćby wspomnieć o niej w liście motywacyjnym.

 

Pracowałeś / pracowałaś sezonowo? Dokładnie przyjrzyj się także kwestii: podatki a praca sezonowa. Pamiętaj, że podatki za pracę sezonową wymagają rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jedyny wyjątek to zwolniony z podatku dochodowego zbiór dziko rosnących roślin i grzybów.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – dlaczego warto ją wpisać?

 

Prace dorywcze i sezonowe często pozwalają zdobyć nowe umiejętności, są też dobrym rozwiązaniem w razie przerwy w zatrudnieniu w wyuczonym zawodzie.

 

Podjęcie takiego zajęcia to również dobry pomysł w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, nawet praca sezonowa niezwiązana bezpośrednio z danym stanowiskiem czy choćby ukończoną przez Ciebie szkołą może być atutem wskazującym na Twoją aktywność i chęć poszerzania umiejętności.

 

Z kolei praca za granicą w CV może być dowodem na to, że posługujesz się językiem obcym, a także potrafisz pracować w międzynarodowym zespole.

 

 

Praca sezonowa – kiedy lepiej pominąć ją w CV?

 

Niekiedy dobrze jest pominąć pracę sezonową czy pracę dorywczą w CV. Załóżmy, że specjalista w jakiejś dziedzinie, np. księgowy, przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć zatrudnienia. W związku z tym podjął się dorywczej pracy na kasie w sklepie, a w międzyczasie szukał ofert w swoim zawodzie. Wpisując w chronologicznym CV na pierwszym miejscu pracę kasjera, księgowy może popełnić błąd. Rekruterzy bowiem mogą wyciągnąć wniosek, że jego umiejętności były niewystarczające do działu księgowego.

W takich przypadkach pracę sezonową lub dorywczą warto pominąć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie CV funkcjonalnego, w którym kładzie się nacisk nie na chronologię doświadczenia i wykształcenia, ale na umiejętności i kompetencje kandydata.

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – gdzie ją wpisać?

 

Zasady wpisywania w CV pracy sezonowej i dorywczej są takie same jak w przypadku standardowego zatrudnienia. Wykonywałeś / wykonywałaś pracę sezonową z zakwaterowaniem albo pracę dorywczą przez internet? Po prostu wpisz je w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Możesz także krótko opisać zakres obowiązków.

 

Pamiętaj!

 

Przygotowując CV do pracy, należy pamiętać o podaniu takich danych jak:

 

  • okres zatrudnienia;

  • nazwa pracodawcy;

  • stanowisko pracy;

  • obowiązki zawodowe.

 

Jeśli nie masz pewności, jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne, przydatny będzie Kreator CV online. W naszym serwisie możesz skorzystać z niego za darmo po zalogowaniu.

 

Praca sezonowa CV – wzór

 

Chcesz wziąć udział w rekrutacji dotyczącej pracy na wakacje? Pamiętaj, że w wielu branżach warto aplikować już wiosną, gdyż pracodawcy nawet kilka miesięcy wcześniej mogą poszukiwać osób do pracy latem. Sprawdź ogłoszenia o pracę sezonową. Pojawiają się regularnie na rynku pracy.

 

W procesie kwalifikacyjnym prawdopodobnie będzie Ci potrzebny życiorys zawodowy. W niektórych profesjach dodatkowo wymaga się też listu motywacyjnego do pracy sezonowej.

 

CV do pracy sezonowej praktycznie nie różni się od standardowego dokumentu. Zaleca się, aby wszystkie informacje zmieścić na jednej stronie A4 – w ten sposób dokument jest przejrzysty i nie zawiera zbędnych danych.

 

Najważniejsze elementy, których nie powinno w zabraknąć w życiorysie zawodowym to:

 

  • dane kontaktowe kandydata;

  • doświadczenie zawodowe;

  • wykształcenie;

  • umiejętności;

  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych CV.

 

Pamiętaj, że Twój dokument powinien być spójny i mieć logiczny układ. Jeśli masz luki w zatrudnieniu bądź bardzo bogate doświadczenie na wielu podobnych stanowiskach, zamiast CV chronologicznego możesz zdecydować się na wspomniane CV funkcjonalne.

 

Praca dorywcza CV – wzór

 

CV wzór dla pracy dorywczej niczym nie różni się od dokumentu dla pracy sezonowej czy stałego zatrudnienia. Można je przygotować, wykorzystując gotowe CV wzory – samodzielnie lub przy pomocy takiego narzędzia jak dostępny online CV Kreator.

Jeśli oferta dotyczy międzynarodowej korporacji, warto dodatkowo stworzyć CV po angielsku.

 

Czytaj także: List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? 

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy w CV wpisywać wszystkie nasze prace?

 

W dokumentach aplikacyjnych powinny znaleźć się informacje cenne z punktu widzenia rekrutera. W praktyce warto uwzględnić informacje o pracy dorywczej, jeśli ma ona związek ze stanowiskiem, o jakie się staramy lub gdy chcemy uzasadnić luki w zatrudnieniu.

 

  • Gdzie umieszczać pracę sezonową i dorywczą w CV?

 

Praca sezonowa przy zbiorach czy praca dorywcza zdalna powinna znaleźć się w CV w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Ważne, aby pamiętać o chronologii zatrudnienia i opisie obowiązków.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog kliniczny, weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • HorizonJobs
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 200 - 5 500 zł brutto/mies.
    16 godz.
    Sprawdź jedną z najlepszych ofert w Łodzi! Chodź i zobacz swoje miejsce pracy, a potem podpisz umowę o pracę! Twoi koledzy już tu są! A jeśli nie, to poznasz nowych! Twoje zadania: kompletacja towaru; pakowanie zamówień; praca ze skanerem; prowadzenie dokumentacji magazynowej; wsparcie...
  • HorizonJobs
    kierownik/koordynator / ekspert / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    16 godz.
    Twoje zadania: przygotowywanie strategii i kalkulacji wynajmu nieruchomości (analiza opłacalności), z uwzględnieniem różnorodności branż; aktywne pozyskiwanie najemców i nabywców, prezentacja, i przygotowanie ofert; negocjowanie umów i realizacja transakcji; obsługa trwających umów i...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii – diagnostyka laboratoryjna

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Lasy Państwowe zatrudniają 26 tys. pracowników: leśników, ale też specjalistów pokrewnych branż, administracji, zamówień publicznych, księgowości. – Ponieważ lasy zajmują blisko 30 proc. powierzchni Polski, a ponad ¾ tego terenu jest w zarządzie Lasów Państwowych, owe LP są pracodawcą obecnym w każdym rejonie Polski – wyjaśnia Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych.

Wzrost płacy minimalnej od 1 lipca 2024 roku

Wzrost płacy minimalnej od 1 lipca 2024 roku

Decyzją Rady Ministrów od 1 lipca 2024 roku wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce. Podwyżka w stosunku do pierwszego półrocza jest niewielka, bo jedynie o 58 zł, jednak w porównaniu do ubiegłego roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie aż o 700 zł. Sprawdź nowe stawki wynagrodzenia brutto i netto, a także ile osób skorzysta z podniesienia minimalnej krajowej.

Kontroler ruchu lotniczego – jak zostać, czy to dobry zawód?

Kontroler ruchu lotniczego – jak zostać, czy to dobry zawód?

Kontroler ruchu lotniczego to zawód, który dziś ma zaledwie 614 przedstawicieli w Polsce. Będzie ich więcej, bo Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi właśnie rekrutację na kurs kontrolerów. Osoby, które zdobędą w nim miejsce, będą kształcić się przez 2 lata, ale wysiłek się opłaci. Zgodnie z danymi PAŻP kontrolerzy zarabiają ponad 30 tys. zł miesięcznie.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Pokolenie Z a ekologia – „Zetki” chcą pracować w zielonych firmach. Raport Polskiej Zielonej Sieci

Pokolenie Z a ekologia – „Zetki” chcą pracować w zielonych firmach. Raport Polskiej Zielonej Sieci

Rynek pracy się zazielenia, a przyszłość należy do tych, którzy potrafią połączyć zielone kompetencje z kompetencjami cyfrowymi. Czy „Zetki” sprostają tym wymaganiom? – Przed nami era rywalizacji i polowania na prawdziwe talenty z zielonymi umiejętnościami – komentuje Justyna Szczepanik, autorka raportu „Pokolenie Z a zielone umiejętności”. 

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!