Praca.pl Poradniki Budownictwo
Nowy model usług laboratoryjnych UDT – laboratoria mobilne i stacjonarne

Nowy model usług laboratoryjnych UDT – laboratoria mobilne i stacjonarne

 
Nowy model usług laboratoryjnych UDT – laboratoria mobilne i stacjonarne

Z Wojciechem Manaj, dyrektorem Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego, rozmawiał Maciej Zagrobelny, rzecznik prasowy UDT.

 

Od naszej pierwszej rozmowy na łamach „Inspektora” mijają właśnie dwa lata. Jakie działania w tym okresie były podejmowane w kierunku tworzenia nowego modelu rozwoju usług laboratoryjnych UDT?

 

Wizja naszej organizacji, czyli zdobycie pozycji lidera innowacji w obszarze bezpieczeństwa publicznego postawiła nam wszystkim ambitne wyzwania. Wśród celów strategicznych Urzędu Dozoru Technicznego, przyjętych do zrealizowania do końca 2020 roku, znajdowały się między innymi zagadnienia usprawnienia logistyki usług. W obszarze działań Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego zakres zadań dotyczył wypracowania nowego modelu świadczenia usług oraz wzrostu ich dostępności.

 

Aby skutecznie zrealizować te wyzwania zaplanowaliśmy dwa główne kierunki działań: elementarne i rozwojowe. Działania te zdefiniowaliśmy jako fundament przyszłej, silnej organizacji laboratoryjnej, która będzie w stanie efektywnie wspierać zarówno działania ustawowe jak i wolnorynkowe prowadzone przez UDT. Działania elementarne to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego zaplecza logistyczno-kompetencyjnego. Pozyskanie nowoczesnego wyposażenia pomiarowo-badawczego, kompetentna i zmotywowana kadra badawczo-rozwojowa to czynniki, które pozwalają w szerokiej perspektywie tworzyć i wdrażać innowacyjne i rentowne usługi.

 

Przynosi to jednocześnie wymierne korzyści: dostęp klientów do specjalistycznych metod badawczych, kompleksowość i szybkość działania, czyli w rezultacie wsparcie diagnostyczne inspekcji prowadzące do zapewnienia bezpiecznej eksploatacji urządzeń. Działania elementarne realizowaliśmy poprzez:

 

  • powołanie we współpracy z Dyrektorami oddziałów lokalnych koordynatorów działalności laboratoryjnej w każdym OUDT,
  • zapewnienie odpowiedniego zaplecza badawczo-rozwojowego (systematyczną rozbudowę wyposażenia pomiarowo-badawczego, dostosowanego do potrzeb nowych placówek laboratoryjnych),
  • utworzenie i wyposażenie nowych, terenowych stacjonarnych placówek laboratoryjnych oraz rozwój obszarów ich działalności,
  • organizację floty laboratoriów mobilnych NDT z kompleksowym wyposażeniem,
  • rozpoczęcie procesu wdrażania nowych usług opartych o innowacyjne i nowoczesne metody badawcze,
  • koordynację działań i wsparcie komórek laboratoryjnych w celu lepszej współpracy i sprawnej wymiany informacji.

 

Działania rozwojowe, towarzyszące działaniom elementarnym, skupiały się natomiast wokół zadań związanych z:

 

  • rozszerzeniem zakresu akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji laboratorium badawczego (AB 001) i wzorcującego (AP 136) o nowe metody badawcze,
  • doskonaleniem procesu uznawania laboratoriów i poszerzeniem obszaru zaangażowania CLDT w ocenę biegłości laboratoriów badawczych, prowadzących do podwyższania standardów wykonywania badań – tym samym podwyższania poziomu bezpieczeństwa urządzeń technicznych.

 

Zadania zaplanowane do końca 2020 roku w ramach działań elementarnych i rozwojowych zostały w pełni zrealizowane.

 

Jak zatem przestawia się nowy model usług laboratoryjnych UDT?

 

Nowy model usług laboratoryjnych to sieć wyspecjalizowanych laboratoriów stacjonarnych i mobilnych. W ciągu ostatnich dwóch lat utworzone zostały placówki laboratoryjne: w Warszawie (przy Politechnice Warszawskiej), Krakowie (we współpracy z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej) oraz obecnie rozbudowywane jest poznańskie laboratorium w nowej lokalizacji.


W tym czasie rozszerzony został zakres akredytacji Laboratorium Badawczego Nr AB 001 – najpierw wprowadzono rozszerzenie o badania mechaniczne w nowej lokalizacji – Dziale Badań Laboratoryjnych (OL) w Warszawie oraz uaktualnienie związane z nową strukturą UDT i CLDT. Następnie po pozytywnej ocenie Polskiego Centrum Akredytacji, akredytacja została rozszerzona, między innymi, w zakresie badań nieniszczących (ultradźwiękowe Phased Array /PA/ i Time of Flight Diffraction /TOFD/) - laboratorium w Warszawie i Poznaniu oraz badań metodą emisji akustycznej – laboratorium w Poznaniu i Krakowie. Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego jest obecnie jedynym laboratorium badawczym w Polsce posiadającym akredytację w zakresie prowadzenia badań metodą emisji akustycznej.


W tym roku zakończono pierwszy etap prac adaptacyjnych poznańskiego laboratorium, w wyniku którego rozpoczął działalność Zespół Wzorcowań i Nadzoru Metrologicznego. Uruchomiony został w nowej lokalizacji warsztat mechaniczny przygotowywania próbek do badań materiałowych, głównie w oparciu o nowe obrabiarki sterowane numerycznie. Zakup nowej maszyny wytrzymałościowej o zakresie obciążenia do 400 kN rozszerzył możliwości badawcze laboratorium. Przestronne sale szkoleniowe z zapleczem audiowizualnym w poznańskiej placówce umożliwią w przyszłości organizowanie specjalistycznych szkoleń i konferencji. Lokalizacja poznańskiego laboratorium w bliskim sąsiedztwie autostrady ułatwi dojazd klientom, a dostępna przestrzeń wokół nowej siedziby pozwoli na łatwy rozładunek i załadunek obiektów badań i wzorcowań.


Bieżący rok przyniósł także korzyści warszawskiemu laboratorium, które poszerzyło spektrum świadczonych usług laboratoryjnych. Uruchomione pod koniec 2018 roku laboratorium w Warszawie oferuje usługi związane z badaniami niszczącymi i nieniszczącymi. Rozbudowa warszawskiego laboratorium o warsztat, który umożliwia przygotowywanie próbek do badań materiałowych doskonale uzupełnia możliwości w zakresie prowadzenia badań materiałowych. Własne zaplecze - wyposażone w najnowsze urządzenia do obróbki mechanicznej, takie jak: frezarka, tokarka sterowana numerycznie, przecinarka taśmowa, nacinarka karbów - umożliwia szybszą realizację zleceń oraz bieżący nadzór nad wykonywaniem próbek. Własny warsztat zapewnia też właściwą jakość ich wykonywania i co ważne - uniezależnia laboratorium od dostawców zewnętrznych.


Laboratorium w Krakowie – wyspecjalizowane w badaniach metodą emisji akustycznej, która umożliwia wykrywanie wad w konstrukcjach urządzeń technicznych, takich jak np.: zbiorniki ciśnieniowe i bezciśnieniowe, zbiorniki magazynowe, systemy rurociągów, reaktory w przemyśle chemicznym. – konsekwentnie rozwijało tę działalność wykorzystując do tego celu laboratorium mobilne. Należy podkreślić dużą dynamikę rozwoju laboratorium w Krakowie w kontekście zastosowania emisji akustycznej do badania obiektów takich jak np. suwnice. Sukcesem zakończyły się badania polegające na ciągłym monitoringu rurociągów metodą emisji akustycznej.


Kolejnym istotnym działaniem w 2020 roku, pozwalającym nam zrealizować założone cele, było uruchomienie laboratoriów mobilnych NDT. To wielowątkowe przedsięwzięcie angażowało wiele komórek naszej organizacji i obejmowało kilka etapów, między innymi: zakup samochodów ze specjalnie zaprojektowaną zabudową, zakup wyposażenia do wykonywania badań NDT, elektronarzędzi, oznakowania floty pojazdów. Wdrożeniu towarzyszyły zmiany organizacyjne - utworzone zostały Zespoły Badań Laboratoryjnych (Bydgoszcz/Płock, Gdańsk, Katowice/Gliwice, Wrocław, Lublin, Łódź/Ostrów Wielkopolski, Szczecin) obok istniejących już wcześniej Działów Badań Laboratoryjnych (Warszawa, Poznań, Kraków) – komórki powołane do wykonywania badań laboratoryjnych. Przeprowadzony został cykl szkoleń wewnętrznych dla koordynatorów zespołów badawczych, a obecnie organizowane są cykliczne spotkania w celu sprawnej koordynacji działań.

 

Jakie działania zostały podjęte przez CLDT w celu wdrożenia nowych metod badawczych w UDT?

 

Słuchając potrzeb płynących z przemysłu w zakresie diagnostyki i badań, nieustannie ukierunkowujemy nasze działania rozwojowe i ciągle staramy się poszerzać ofertę badawczą. W zależności od potrzeb rynku wdrażane są nowe zastosowania posiadanych metod badawczych jak wspomniane już zastosowania emisji akustycznej. Oprócz pracy wewnątrz komórek laboratoryjnych ściśle współpracujemy z Departamentem Innowacji i Rozwoju, który na bieżąco prowadzi monitoring najnowszych technologii i innowacji pojawiających się na rynku oraz równolegle wdraża innowacje do praktyki dozorowej.

 

W kontekście nowych metod badawczych warto wspomnieć o dwóch inicjatywach prowadzonych przez Departament Innowacji i Rozwoju. Pierwszą z nich jest system do nagrywania, wizualizacji i wzmacniania drgań. Dzięki specjalnej kamerze możliwa będzie analiza drgań występujących w danej instalacji. Stanowi to kolejny, nowy instrument do kompleksowej diagnostyki stanu urządzeń technicznych. Drugim wdrożeniem jest nowa metoda diagnostyczna wykorzystującej impulsowe prądy wirowe (ang. Pulsed Eddy Current – PEC). Metoda ta pozwala na wykrywanie ubytków korozyjnych i/lub erozyjnych w materiałach ferromagnetycznych, które są zaizolowane. Jest to bardzo przydatne narzędzie do wykrywania korozji pod izolacją.


W perspektywie najbliższych miesięcy zakończą się prace wdrożeniowe nad zaawansowaną techniką badań ultradźwiękowych, przeznaczoną do detekcji uszkodzeń wywołanych wysokotemperaturowym atakiem wodorowym (ang. High Temperature Hydrogen Attack – HTHA). Dotychczas kilku naszych ekspertów przeszło specjalistyczne szkolenie organizowane w Wielkiej Brytanii w tym zakresie. Ich nowe kompetencje zostały potwierdzone uzyskaniem stosownych certyfikatów. Przeprowadzono również szereg postępowań zakupowych na dostawę wymaganego wyposażenia pomiarowo-badawczego i próbek wzorcowych.


Staramy się stale udoskonalać obecnie stosowane metody badawcze. Przykładem takiego działania jest opracowanie założeń i wykorzystanie analizy statystycznej opartej o teorię wartości ekstremalnych Gumbela w pomiarach grubości. Tego typu analiza statystyczna jest szczególnie wartościowa podczas badań urządzeń, w których wystąpiła korozja wżerowa. Metoda statystyczna może być implementowana zarówno do różnych systemów oceny ryzyka eksploatacyjnego np. do efektywności inspekcji w metodologii RBI, jak i wykorzystywana w sposób autonomiczny.


Planowany jest także rozwój zakresu możliwości badawczych metodą emisji akustycznej poprzez zakup autonomicznych systemów umożliwiających monitorowanie stanu konstrukcji urządzeń, w których wykryte zostały wady i nieciągłości. Zakup umożliwi długookresowe badania obiektów w branży chemicznej i petrochemicznej.

 

Podsumowując tematykę rozwoju nowych metod badawczych chciałbym wspomnieć o zrealizowaniu projektu pt.: „Zwiększenie potencjału pomiarowo-badawczego UDT na rzecz zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych”. W wyniku prac zespołu CLDT wytypowane zostały nowe metody badawcze mogące mieć praktyczne zastosowanie w obszarze dozoru technicznego. Będą one sukcesywnie wdrażane do praktyki UDT.

 

Laboratoria w Warszawie i Krakowie powstały przy wyższych uczelniach technicznych. Jakie są rezultaty współpracy z ośrodkami naukowymi?


Od samego początku tworzenia naszych laboratoriów staramy się być blisko nauki i środowiska naukowego. Dlatego aktywnie współpracujemy z ośrodkami naukowymi. Przykładami tego typu działań są właśnie: laboratoria powstałe we współpracy z Wydziałem Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej i Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Przykładem niech będzie współpraca z Centrum Energetyki AGH, która zaowocowała uruchomieniem na terenie AGH Działu Badań Laboratoryjnych w Krakowie. Podstawę działalności tego laboratorium stanowią oczywiście wspomniane wcześniej badania metodą emisji akustycznej, ale także we współpracy z krakowskimi naukowcami prowadzone są równolegle prace nad walidacją metody Small Punch Test. Jest to nowa metoda badawcza, która pozwala na określenie właściwości wytrzymałościowych materiału poprzez wciskanie specjalnego wgłębnika w niewielką próbkę o średnicy 8 mm i grubości 0,5 mm. Uruchomiono też w krakowskim laboratorium szeroki program stażowy, dzięki któremu możemy znaleźć najbardziej wartościowych pracowników dla UDT.


Nie pozostajemy bierni w zakresie nawiązywania współpracy z innymi ośrodkami naukowymi. Aktualnie prowadzone są rozmowy z Instytutem Metalurgii Żelaza w celu uruchomienia wspólnego projektu badawczego. Jego celem miałoby być zbadanie interakcji pomiędzy zmęczeniem i pełzaniem materiałów.


Współpraca ze środowiskiem naukowym to także możliwości do rozwoju naszej kadry. Służą temu doktoraty wdrożeniowe realizowane wspólnie z ośrodkami naukowymi. W bieżącym roku kliku naszych pracowników zdecydowało się podjąć wyzwania związane z wykonaniem prac naukowych na tematy istotne z punktu widzenia naszej organizacji.

 

Realizacja zadań stojących przed UDT wymaga ciągłej analizy zmian zachodzących w przemyśle i konieczności sprostania wielu wyzwaniom stawianym przez klientów. Czy z punktu widzenia CLDT stanowi to impuls do dalszego rozwoju?


Misja naszej organizacji „wspieramy rozwój, dbamy o bezpieczeństwo” to ogromna odpowiedzialność i zarazem impuls do nowych działań. W Polsce znaczna część tzw. infrastruktury krytycznej przekroczyła lub wkrótce przekroczy projektowany czas eksploatacji. Pojawiają się wówczas pytania, jak należy postępować z danym urządzeniem czy instalacją? W ostatnich miesiącach pracownicy CLDT zaangażowani byli w opracowanie Warunków Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie planowania inspekcji zbiorników bezciśnieniowych i niskociśnieniowych, stalowych o osi pionowej, przeznaczonych do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, w skrócie WUDT-UC ABE (ABE – Analiza Bezpiecznej Eksploatacji). Wymieniony dokument ma zastosowanie w szczególności dla zbiorników eksploatowanych powyżej 30 lat. Analiza mechanizmów degradacji i wykonanie badań w zakresie określonym przez nasz zespół będzie wskazówką w podjęciu decyzji o przedłużeniu eksploatacji danego urządzenia.


Wyzwania pojawiają się również podczas eksploatacji urządzeń pracujących w instalacjach rafineryjnych i petrochemicznych. To właśnie z myślą o tej grupie urządzeń podejmujemy działania związane z wdrożeniem w UDT metodologii Fitness For Service. Procedury zawarte w dokumencie API 579-1/ASME FFS-1 pozwalają na ocenę obiektu zawierającego różne typy uszkodzeń, a także określenie jego trwałości eksploatacyjnej. Jest to bardzo obszerny dokument, którego zrozumienie wymaga od ekspertów szerokiej wiedzy dotyczącej inżynierii materiałowej, badań NDT, korozji, wytrzymałości konstrukcji, mechaniki pękania i procesów prowadzonych w konkretnych instalacjach. Harmonogram prac przewiduje wiele miesięcy trudnych prac. Aktualnie opracowywane są wytyczne i arkusze kalkulacyjne wspomagające przeprowadzenie oceny dla urządzeń z korozją ogólną, korozją lokalną, korozją wżerową i uszkodzeniami wywołanymi przez wodór (Hydrogen blistering, Hydrogen Induced Cracking – HIC; Stress Oriented HIC (SOHIC).

 

Podsumowując działalność CLDT w ostatnich latach, czy należałoby wspomnieć jeszcze o innych istotnych działaniach?


Obszarów naszych działań jest bardzo wiele, ale chciałbym jeszcze podkreślić jeden, niezwykle istotny, który realizowaliśmy w ramach wspomnianych na początku działań rozwojowych. Mowa tu o zmianach, które wprowadziliśmy w procesie uznawania laboratoriów. Samo zadanie, jak wiadomo, jest czynnością dozoru technicznego wynikającą z zapisów ustawy o dozorze technicznym. Od 1 kwietnia 2020 r. zaczęły obowiązywać Warunki Techniczne Urzędu Dozoru Technicznego – Uznawania laboratoriów. Ocena kompetencji laboratoriów badawczych (WUDT-LAB wydanie 1/2019). Dokument ten powstał w ramach realizowanego w UDT projektu strategicznego „Innowacyjna organizacja inżynierska”.

 

Wymagania WUDT-LAB są zbiorem doświadczeń UDT zebranych podczas realizacji procesów uznawania laboratoriów. W treści Warunków uwzględniono także sugestie płynące ze środowiska laboratoriów badawczych, w tym organizacji działających w obszarze badań niszczących i nieniszczących.


Z perspektywy kilkumiesięcznego obowiązywania WUDT-LAB jako nowego dokumentu odniesienia, mogę potwierdzić, że założenia, które przyjęliśmy na początku prac tj. zapewnienie jednolitego sposobu interpretacji i egzekwowania wymagań odniesienia oraz wzrost transparentności procesu – zostały zrealizowane, a sam dokument jest pozytywnie odbierany przez laboratoria uznane.


Wraz z opracowaniem WUDT-LAB, odświeżono także wygląd wydawanego przez UDT Świadectwa Uznania, które teraz jest dodatkowo oznaczone hologramem UDT.

 

W ramach współpracy z Departamentem Informatyki zaktualizowano także rejestr uznanych laboratoriów, które jest dostępny na naszej stronie internetowej. Poprzez wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności, ułatwiona została funkcja wyszukiwania laboratoriów posiadających interesujący nas zakres uznania.


Wysoka jakość i rzetelność świadczonych usług przez laboratoria uznane są dla nas priorytetem dlatego też nieustannie wprowadzamy narzędzia umożliwiające eliminowanie braku uczciwości i wiarygodności badań realizowanych przez te podmioty. Jednym z nich są zakupione próbki „referencyjne” NDT, które będą wykorzystywane przez auditorów UDT podczas prowadzonych obserwacji wykonywania badań przez laboratoria.


Dziękuję za rozmowę i życzę wielu dalszych sukcesów.

Więcej artykułów "Budownictwo"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót - branża sanitarna

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Krosno    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i nadzór nad realizacją robót sanitarnych zgodnie z dokumentacją techniczną. Koordynacja prac podwykonawców i dostawców, kontrola harmonogramu dostaw. Weryfikacja projektów oraz wdrażanie optymalnych rozwiązań technicznych. Kontrola kosztów, analiza ofert...
  • Monter elewacji

    Hörmannshofer Fassaden Süd GmbH & Co. KG   Niemcy      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Wykonywanie dociepleń elewacji budynków metodą lekko mokrą, korzystając z uznanych na rynku materiałów takich jak Caparol, Knauf, Sto. Przeprowadzanie niezbędnych prac przygotowawczych. Realizacja zadań malarskich.
  • Kierownik Robót Sanitarnych

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Krosno    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Opis stanowiska nadzór nad procesem realizacji w zakresie robót sanitarnych w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy, nadzorowanie i koordynowanie robót prowadzonych przez podwykonawców, rozwiązywanie problemów technicznych na budowie, przygotowywanie...
  • Koordynator / Koordynatorka Transakcji - Dział Reprezentacji Najemcy

    Colliers Poland sp. z o.o.   Kraków, ul. Pawia 18a    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Zakres obowiązków: Koordynowanie / wspieranie procesów transakcyjnych, w tym m.in.: kontakt i spotkania z klientami w procesie reprezentacji najemcy, zbieranie ofert od właścicieli nieruchomości, przygotowywanie porównań / analiz ofert dla klientów; Kontaktowanie się z najemcami,...
  • Monter fasad lekko-mokrych / Elewator

    Hörmannshofer Fassaden Süd GmbH & Co. KG   Niemcy      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Docieplenie elewacji budynków w systemie lekko mokrym wiodącymi materiałami na rynku niemieckim jak Caparol, Knauf, Sto Prace przygotowawcze Prace malarskie
  • Monter Fasad Lekko-Mokrych

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Docieplenie elewacji budynków w systemie lekko mokrym wiodącymi materiałami na rynku niemieckim jak Caparol, Knauf, Sto Prace przygotowawcze Prace malarskie

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379