Praca.pl Poradniki Aktualności
Zmiany w Funduszu Pracy

Zmiany w Funduszu Pracy

 
Zmiany w Funduszu Pracy

Rząd przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który przewiduje m. in. zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Pracy. Jeśli projekt wejdzie w życie, to Fundusz Pracy opłaci osobie poszukującej pracy dodatkowe wydatki związane ze szkoleniem. Zapłaci także za zakwaterowanie i wyżywienie, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem jej zamieszkania, a także pokryje koszty dojazdu i sfinansuje koszty egzaminów lub uzyskania licencji. Obecnie osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako poszukująca pracy, może korzystać z pośrednictwa pracy i usługi EURES, poradnictwa i informacji zawodowej, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Żeby jednak formalnie być osobą poszukującą pracy, trzeba być w tym charakterze zarejestrowanym w urzędzie pracy. O dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych będą mogli starać się tylko ci poszukujący pracy, którym grozi utrata zatrudnienia. Za takie osoby będą uznawane osoby w wieku ponad 45 lat, a także te, które są w okresie wypowiedzenia pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo będą zatrudnione u pracodawcy zagrożonego upadłością. Poszukujący pracy będzie mógł otrzymać 945,6 zł stypendium szkoleniowego. Ma wynosić 120% podwyższonego od nowego roku zasiłku dla bezrobotnych. Szkolenie takie musi trwać jednak przez kilka miesięcy, co najmniej 150 godzin miesięcznie. Na wniosek poszukującego pracy, starosta będzie też mógł pokryć nawet w całości koszty studiów podyplomowych, pod warunkiem że nie będą one przekraczać 300% przeciętnego wynagrodzenia. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2009 roku.

Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.