Praca.pl Poradniki Aktualności
Wyzysk emigrantów

Wyzysk emigrantów

 
Wyzysk emigrantów
Profesor Jo Carby-Hall przedstawił wyniki raportu przygotowanego na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich. Wynika z niego, że polscy pracownicy nisko wykwalifikowani są wyzyskiwani przez pracodawców i pośredników w krajach Unii Europejskiej. Wyzysk jest największym problemem na Wyspach Brytyjskich, choć dotyka także polskich pracowników w innych krajach „starej Unii”. Wyzysk emigrantów w pracy nie jest spotykany w dziedzinach takich jak bankowość, medycyna czy inne zawody, wymagające pracy umysłowej i wysokich kwalifikacji. Autor raportu, podkreśla, że wyzysk jest zazwyczaj tym częstszy, im niższe jest wykształcenie i kwalifikacje pracowników. Pracodawcy na Wyspach Brytyjskich, ale także w Niemczech, Szwecji czy Francji oszczędzają na szkoleniach BHP. Dlatego zagraniczni pracownicy często ulegają wypadkom i zachorowaniom. Profesor Carby-Hall zauważa również, że bardzo częste są przypadki polegające na zaniżaniu wynagrodzenia przy jednoczesnym pobieraniu opłat od pracowników. W ten sposób pracownicy zadłużają się i zawsze są winni zatrudniającemu pieniądze, które muszą odpracować. Autor raportu podkreśla, że wyzyskiwanie przez pracodawców w krajach Starej Unii pracowników z państw niedawno przyjętych - powinno się zmniejszać. Sytuacja gospodarcza w tych krajach poprawia się i pracownicy coraz mniej chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.