Praca.pl Poradniki Aktualności
Wyższa pensja, mniejsza emerytura?

Wyższa pensja, mniejsza emerytura?

 
Wyższa pensja, mniejsza emerytura?
Rząd wielokrotnie zapewniał, że chce od przyszłego roku radykalnie ograniczyć możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Polacy pracują bowiem najkrócej w Europie. Aż 85% osób odchodzi z rynku pracy przed uzyskaniem wieku emerytalnego. W ubiegłym roku średni wiek kobiety przechodzącej na emeryturę wynosił 55,8 roku, a mężczyzny - 59,7. Taka sytuacja grozi bankructwem systemu emerytalnego. Wicepremier Waldemar Pawlak chce zwiększyć aktywność Polaków i ma na to swój własny plan. Jednym z jego założeń jest zwolnienie z opłacania składki emerytalnej osób, które zamiast wcześniejszej emerytury wybiorą dalszą pracę. Dzięki temu mogłyby więcej zarabiać, nawet o jedną piątą. Podwyżka pensji ma zdaniem wicepremiera zachęcać Polaków do dłuższej aktywności zawodowej. Pozwoli też wypełnić wolne miejsca na rynku pracy. Pomysłem Pawlaka przerażeni są ekonomiści, gdyż od przyszłego roku - zgodnie z reformą emerytalną z 1999 r. - wchodzi w życie nowy sposób liczenia emerytur. Uzależniony on będzie wyłącznie od odłożonych składek, w myśl zasady: ile uzbierasz, tyle na starość dostaniesz. Oznacza to, że wydłużenie okresu pracy bez opłacania składek w ostatnich latach pracy, spowoduje obniżenie świadczeń. Emerytura przeciętnego Polaka, który pracowałby do 65. roku życia, ale przez ostatnich 5 lat nie odkładał składek, może być niższa nawet o jedną trzecią od obecnie wypłacanych świadczeń. Zwolnienie ze składek z pewnością nie poprawi kiepskiej sytuacji ZUS. Pomysły Pawlaka mogą tę dziurę jeszcze powiększyć. Budżet państwa będzie więc musiał przekazywać na emerytury kolejne miliardowe dotacje. Pomysłem wicepremiera zaskoczone jest też Ministerstwo Pracy, które odpowiada za reformę emerytalną, a z którym Pawlak się nie konsultował. I od dawna ma własne emerytalne rozwiązania. Zamiast zwolnień ze składek ministerstwo proponuje tzw. program 50 plus ułatwiający przekwalifikowanie osób zbliżających się do wieku emerytalnego.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.