Praca.pl Poradniki Aktualności
Wyższa pensja, mniejsza emerytura?

Wyższa pensja, mniejsza emerytura?

 
Wyższa pensja, mniejsza emerytura?
Rząd wielokrotnie zapewniał, że chce od przyszłego roku radykalnie ograniczyć możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Polacy pracują bowiem najkrócej w Europie. Aż 85% osób odchodzi z rynku pracy przed uzyskaniem wieku emerytalnego. W ubiegłym roku średni wiek kobiety przechodzącej na emeryturę wynosił 55,8 roku, a mężczyzny - 59,7. Taka sytuacja grozi bankructwem systemu emerytalnego. Wicepremier Waldemar Pawlak chce zwiększyć aktywność Polaków i ma na to swój własny plan. Jednym z jego założeń jest zwolnienie z opłacania składki emerytalnej osób, które zamiast wcześniejszej emerytury wybiorą dalszą pracę. Dzięki temu mogłyby więcej zarabiać, nawet o jedną piątą. Podwyżka pensji ma zdaniem wicepremiera zachęcać Polaków do dłuższej aktywności zawodowej. Pozwoli też wypełnić wolne miejsca na rynku pracy. Pomysłem Pawlaka przerażeni są ekonomiści, gdyż od przyszłego roku - zgodnie z reformą emerytalną z 1999 r. - wchodzi w życie nowy sposób liczenia emerytur. Uzależniony on będzie wyłącznie od odłożonych składek, w myśl zasady: ile uzbierasz, tyle na starość dostaniesz. Oznacza to, że wydłużenie okresu pracy bez opłacania składek w ostatnich latach pracy, spowoduje obniżenie świadczeń. Emerytura przeciętnego Polaka, który pracowałby do 65. roku życia, ale przez ostatnich 5 lat nie odkładał składek, może być niższa nawet o jedną trzecią od obecnie wypłacanych świadczeń. Zwolnienie ze składek z pewnością nie poprawi kiepskiej sytuacji ZUS. Pomysły Pawlaka mogą tę dziurę jeszcze powiększyć. Budżet państwa będzie więc musiał przekazywać na emerytury kolejne miliardowe dotacje. Pomysłem wicepremiera zaskoczone jest też Ministerstwo Pracy, które odpowiada za reformę emerytalną, a z którym Pawlak się nie konsultował. I od dawna ma własne emerytalne rozwiązania. Zamiast zwolnień ze składek ministerstwo proponuje tzw. program 50 plus ułatwiający przekwalifikowanie osób zbliżających się do wieku emerytalnego.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?