Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Wielka Brytania na dłużej

Wielka Brytania na dłużej

 
Wielka Brytania na dłużej
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że do pracy sezonowej Polacy wyjeżdżają najczęściej do Niemiec, Hiszpanii, Holandii i Francji. Na dłużej jadą pracować głównie do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wg danych GUS w końcu 2007 roku poza granicami Polski przebywało czasowo ok. 2,2 mln osób, tj. o 320 tys. więcej niż w 2006 r. Zdecydowana większość emigrantów z Polski przebywała w krajach członkowskich UE - ok. 1,8 mln. W ubiegłym roku w Niemczech pracowało ok. 300 tys. Polaków (w tym około 230 tys. sezonowo). Ostatnio daje się jednak zauważyć nieznaczny spadek wyjazdów do Niemiec, wzrasta natomiast liczba tych, którzy podejmują pracę w Holandii. W Hiszpanii większość z ponad 70 tys. Polaków, posiadających kartę pobytu lub jego rejestrację, pracowała w budownictwie, rolnictwie czy w branży hotelarsko-gastronomicznej. Podobnie było w Holandii, gdzie większość z 60 tys. Polaków wykonywała prace sezonowe. We Włoszech przebywało (wg różnych szacunków) od 47 do 90 tys. osób, które wykonywały głównie prace w rolnictwie, przemyśle, usługach i turystyce. Nadal głównym kierunkiem migracji zarobkowej Polaków pozostaje Wielka Brytania, gdzie od 1 maja 2004 roku do końca ubiegłego roku zarejestrowano ponad 500 tys. pracowników z Polski oraz Irlandia - gdzie Polakom wydano 280 tys. numerów PPS (odpowiednik naszego NIP). Na Wyspach Polacy pracują najczęściej w budownictwie, sektorze informatycznym, komputerowym, w transporcie i hotelarstwie.
Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.