Praca.pl Poradniki Aktualności
Silny złoty niszczy eksport

Silny złoty niszczy eksport

 
Silny złoty niszczy eksport
Silny złoty w połączeniu ze słabnącym wzrostem gospodarczym w krajach Europy Zachodniej boleśnie dotyka naszych eksporterów. Cierpią producenci mebli i eksporterzy mięsa. W poniedziałek pracownicy Olszyńskich Fabryk Mebli na Dolnym Śląsku otrzymali pierwsze wypowiedzenia. Zarząd zamierza zwolnić 300 z 330 zatrudnionych osób i pracuje już nad wnioskiem o upadłość zakładu. Powodem załamania się ekonomii zakładu było uzależnienie od eksportu. 95% produkcji trafiało do krajów Unii Europejskiej. Pod koniec lat 90-tych fabryka podpisała kontrakt z niemieckim odbiorcą po ówczesnym kursie euro, niezwykle korzystnym dla zakładu, ale nie zabezpieczyła się przed ryzykiem kursowym. Od tego czasu kurs euro spadł z 4,5 zł do 3,4 zł, z każdą dostawą zakład ponosił coraz większą stratę. Firma Meble Kłodzko broni się przed upadłością produkując z coraz tańszych materiałów. Dziś zatrudnionych jest tam 700 osób, ale jeszcze przed rokiem pracowało tysiąc. Pracownicy szacują, że do końca tego roku szefowie pozbędą się jeszcze co najmniej kilkunastu osób. Prezesi firm meblarskich ostrożnie szacują, że do końca 2009 r. w branży, zatrudniającej dziś ok. 100 tys. osób, pracę może stracić 15-20%. Uzasadniają, że cięcia są konieczne, ponieważ 89% całej produkcji meblarskiej w Polsce idzie na eksport. Branża meblarska cierpi najbardziej, ale ofiarą silnego złotego jest też branża mięsna, również eksportująca większość swojej produkcji. Szefowie zakładów mięsnych Byd-Meat w Bydgoszczy złożyli niedawno w sądzie wniosek o upadłość. Duże problemy mają także zakłady mięsne w Płocku oraz Brodnicy. W tych trzech miastach na bruk trafić może grubo ponad tysiąc osób. To, że recesja zbiera ponure żniwo, pokazują najnowsze dane Ministerstwa Pracy. W pierwszym półroczu tego roku, po raz pierwszy od przynajmniej pięciu lat, wzrosła liczba zwolnień grupowych w firmach, choć ministerstwo nie uwzględniło poszczególnych branż. Niemniej aż 147 firm zapowiedziało redukcje o ponad 10 tys. osób - to tyle, ile zapowiedziano w całym 2007 r. Do końca czerwca przedsiębiorcy zwolnili ponad 7 tys. pracowników.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?