Praca.pl Poradniki Aktualności
Silny złoty niszczy eksport

Silny złoty niszczy eksport

 
Silny złoty niszczy eksport
Silny złoty w połączeniu ze słabnącym wzrostem gospodarczym w krajach Europy Zachodniej boleśnie dotyka naszych eksporterów. Cierpią producenci mebli i eksporterzy mięsa. W poniedziałek pracownicy Olszyńskich Fabryk Mebli na Dolnym Śląsku otrzymali pierwsze wypowiedzenia. Zarząd zamierza zwolnić 300 z 330 zatrudnionych osób i pracuje już nad wnioskiem o upadłość zakładu. Powodem załamania się ekonomii zakładu było uzależnienie od eksportu. 95% produkcji trafiało do krajów Unii Europejskiej. Pod koniec lat 90-tych fabryka podpisała kontrakt z niemieckim odbiorcą po ówczesnym kursie euro, niezwykle korzystnym dla zakładu, ale nie zabezpieczyła się przed ryzykiem kursowym. Od tego czasu kurs euro spadł z 4,5 zł do 3,4 zł, z każdą dostawą zakład ponosił coraz większą stratę. Firma Meble Kłodzko broni się przed upadłością produkując z coraz tańszych materiałów. Dziś zatrudnionych jest tam 700 osób, ale jeszcze przed rokiem pracowało tysiąc. Pracownicy szacują, że do końca tego roku szefowie pozbędą się jeszcze co najmniej kilkunastu osób. Prezesi firm meblarskich ostrożnie szacują, że do końca 2009 r. w branży, zatrudniającej dziś ok. 100 tys. osób, pracę może stracić 15-20%. Uzasadniają, że cięcia są konieczne, ponieważ 89% całej produkcji meblarskiej w Polsce idzie na eksport. Branża meblarska cierpi najbardziej, ale ofiarą silnego złotego jest też branża mięsna, również eksportująca większość swojej produkcji. Szefowie zakładów mięsnych Byd-Meat w Bydgoszczy złożyli niedawno w sądzie wniosek o upadłość. Duże problemy mają także zakłady mięsne w Płocku oraz Brodnicy. W tych trzech miastach na bruk trafić może grubo ponad tysiąc osób. To, że recesja zbiera ponure żniwo, pokazują najnowsze dane Ministerstwa Pracy. W pierwszym półroczu tego roku, po raz pierwszy od przynajmniej pięciu lat, wzrosła liczba zwolnień grupowych w firmach, choć ministerstwo nie uwzględniło poszczególnych branż. Niemniej aż 147 firm zapowiedziało redukcje o ponad 10 tys. osób - to tyle, ile zapowiedziano w całym 2007 r. Do końca czerwca przedsiębiorcy zwolnili ponad 7 tys. pracowników.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.