Praca.pl Poradniki Aktualności
Polska na 14 miejscu

Polska na 14 miejscu

 
Polska na 14 miejscu
Analitycy firmy Hay Group porównali siłę nabywczą zarobków kadry menedżerskiej z 51 krajów. W zestawieniu uwzględniono m.in. wysokość podatków oraz miesięczne koszty utrzymania, a za punkt odniesienia przyjęto siłę nabywczą kierowników ze Stanów Zjednoczonych. Polska wypadła w tym zestawieniu bardzo dobrze. Analitycy zaliczyli nasz kraj do grona dwudziestu krajów o relatywnie najwyższym poziomie wynagrodzeń kadry kierowniczej. Siła nabywcza miesięcznego wynagrodzenia polskiego menedżera jest wyższa niż zatrudnionego na analogicznym stanowisku kierownika ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów europejskich. Wartość płac kadry kierowniczej w Polsce jest o 40% wyższa niż zdolność nabywcza wynagrodzeń amerykańskich menedżerów. W zestawieniu World Pay Report 2008 Polskę sklasyfikowano na 14-tej pozycji w skali świata. Ogółem Polska znalazła się w towarzystwie krajów takich jak: Niemcy, Hiszpania, Litwa, Rosja, Chiny, Tajlandia i Hong Kong. Dla porównania miejsce 13-te zajęło Królestwo Bahrajnu, a pozycję 15-tą - Austria. Pierwsze miejsce zajmuje Katar, gdzie zdolność nabywcza średniego wynagrodzenia wyższej kadry zarządzającej jest prawie 2,5 raza wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Dla Polski współczynnik ten wynosi 1,47. Relatywnie wysoka siła nabywcza średniego wynagrodzenia polskiego menedżera jest wynikiem m.in. niższych kosztów utrzymania i usług oraz windowania płac jako jednej z metod walki o najlepszych pracowników. Ponadto na rynkach Europy Wschodniej oraz Azji i Środkowego Wschodu popyt na doświadczoną kadrę kierowniczą kilkukrotnie przekracza podaż.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.