Praca.pl Poradniki Aktualności
Nie potrzebują Chińczyków

Nie potrzebują Chińczyków

 
Nie potrzebują Chińczyków
Od mniej więcej dwóch lat głośno jest o kłopotach ze znalezieniem rąk do pracy w budowlance. Boom inwestycyjny i masowa emigracja fachowców do Irlandii i Wielkiej Brytanii spowodowały, że Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacował, że w całej branży brakuje 150 tys. pracowników. W perspektywie organizacji Euro 2012 i koniecznością zintensyfikowania inwestycji budowlanych pomysłem na rozwiązanie problemów miało być sprowadzenie Chińczyków, którzy oprócz tego, że są tańsi, to jeszcze po olimpiadzie w Pekinie będą mieli niezbędne doświadczenie. Tymczasem polscy budowlańcy przekonują, że to zupełnie niepotrzebne. W ocenie firm zrzeszonych w PZPB oprócz budowy nowych stadionów oraz przyspieszenia realizacji kilku inwestycji infrastrukturalnych, inwestycje związane z Euro 2012 wpisują się w strategię firm, które przewidywały poprawę koniunktury i od 2004 roku zwiększały zatrudnienie, rozbudowywały park maszynowy i zwiększały zdolności kredytowe. Według szacunków PZPB polskie firmy budowlane maja około 20% zapasów mocy produkcyjnych. W branży drogowej rezerwa jest jeszcze większa. Przedstawiciele branży są przekonani, że polscy wykonawcy sami poradzą sobie z realizacją budów, dlatego sprowadzanie Azjatów nie będzie potrzebne. Firmy budowlane oczekują jednak pomocy ze strony rządu. Przede wszystkim, by przetargi organizowano tak, by nie eliminowały nawet największych firm polskich jako generalnych wykonawców poprzez stawianie wymagań finansowych i były rozpisywane w sposób ciągły, a nie falami. Umożliwi to planowanie i optymalne wykorzystanie potencjału wykonawczego firm budowlanych. Rodzimi budowlańcy chcą też, by firmy zza wschodniej granicy mogły być zatrudniane jako podwykonawcy dużych projektów. Ich zdaniem rocznie mogło u nas pracować ok. 15-20 tys. pracowników sprowadzanych ze wschodu. Pracodawcy chcą też takich zmian w Kodeksie Pracy, by utrudnić porzucanie pracy przez pracowników.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?