Praca.pl Poradniki Aktualności
Duże zwolnienia

Duże zwolnienia

 
Duże zwolnienia
„Puls Biznesu” opublikował dane, z których wynika, że w najbliższym czasie blisko 7,5 tys. osób straci pracę w dużych przedsiębiorstwach w Polsce, w tym 5,5 tys. w spółkach notowanych na giełdzie. Jak podaje gazeta najpoważniejsze redukcje zatrudnienia dotkną branżę szklarską. Najwięcej, bo około 1200 osób zwolnią Krośnieńskie Huty Szkła. Z kolei huta szkła Irena zapowiedziała już, że planuje zwolnić 350 osób. Równie źle wygląda sytuacja w przemyśle chemiczno-metalowym. Prawie tysiąca pracowników pozbędzie się grupa Boryszew-Impexmetal Romana Karkosika. Kryzys nie ominie też branży meblowej - 700 pracowników planuje zwolnić firma Pagedu Meble w związku z likwidacją trzech zakładów produkcyjnych. Poważne zwolnienia planuje też Tele-Fonika Kable z podkrakowskich Myślenic (rozstanie się z 900 pracownikami), łódzki Próchnik oraz zakłady Manna. Zwolnienia nie ominą też zakładów produkujących sprzęt AGD - 200 pracowników zakończy współpracę z firmą Amica z Wronek, a 470 będzie zwolnionych z Whirlpoola. Zwolnienia obejmą też m.in. Centralwings, Optimus i Indykpol. Jeszcze bardziej negatywne są badania przeprowadzone przez Barometr Perspektyw Zatrudnienia Manpower przytoczone przez portal gazeta.pl. Wynika z niego, że tylko 25% firm przewiduje w najbliższym czasie wzrost zatrudnienia, a liczba przedsiębiorców planujących zwolnienia wzrosła z 3% do 6% Na tle innych europejskich krajów nie prezentujemy się jednak najgorzej - pod względem optymizmu pracodawców co do zatrudniania nowych pracowników jesteśmy na drugim miejscu w Europie.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!