Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Brytyjczycy biorą zasiłki

Brytyjczycy biorą zasiłki

 
Brytyjczycy biorą zasiłki

W Wielkiej Brytanii liczba bezrobotnych zarejestrowanych do pobierania zasiłków wzrosła w czerwcu o 15,5 tys., co jest najwyższym miesięcznym przyrostem od 15 lat - wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego. Zasiłek dla bezrobotnych pobiera w Wielkiej Brytanii 840,1 tys. osób, co jest najwyższą liczbą od grudnia 1992 roku. W proporcji do ogółu zatrudnionych stanowi to 2,6%. Czerwiec był 5. z rzędu miesiącem, w którym przybyło bezrobotnych. Jednocześnie ONS skorygował w górę o 9 tys. osób dane za maj. Ogólna liczba bezrobotnych, obejmująca również osoby bez pracy, nieupoważnione do pobierania zasiłku i zarejestrowane w urzędach pracy, wyniosła na koniec maja 1,62 mln i była wyższa o 12 tys. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Odpowiada to stopie bezrobocia w wysokości 5,2%. W ocenie ekonomistów, rzeczywisty stan rynku pracy jest gorszy, ponieważ dane nie uwzględniają ostatniej fali grupowych zwolnień m.in. w sektorze budownictwa. W ciągu trzech miesięcy (do końca maja) w różnych sektorach gospodarki grupowo zwolniono 118 tys. ludzi, czyli o 10 tys. więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. O pogarszającej się kondycji rynku pracy świadczą dane nt. wolnych miejsc pracy. Ich liczba za trzy miesiące (do końca czerwca) wyniosła 655,1 tys., czyli o 32,2 tys. mniej niż w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na brytyjskim rynku pracy w ostatnim kwartale aktywnych było 29,59 mln osób, co jest najwyższym poziomem od 1971 roku. Poziom ten odzwierciedla przyrost liczby ludności w wieku produkcyjnym.

Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.