Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody przyszłości

Zawody przyszłości

 
Zawody przyszłości

 

Automatyzacja i nowe technologie mogą sprawić, że w ciągu najbliższych lat niektóre zawody całkowicie znikną z rynku. Jednocześnie stale powstają nowe obszary specjalizacji, które jeszcze kilka lat temu nie istniały. Zawody przyszłości to nie tylko IT i programowanie. Możliwości jest znacznie więcej. Jak ich szukać?


Każdego roku na rynku pojawia się kilkanaście zupełnie nowych zawodów. Wynikają one zarówno z nowych możliwości technologicznych, potrzeb rynku i klientów.

 

Jak tworzy się nowy zawód?

 

Najczęściej tak, że innowacyjnie działająca firma zaczyna robić coś lub działać w nieco odmienny od dotychczasowego sposób. Te zadania wykonuje jeden z pracowników, który nawet nie przypuszcza, że właśnie kreuje nowy zawód. Działania firmy zauważa konkurencja i też chce zatrudnić taką osobę i okazuje się, że trzeba taką osobę trzeba jakoś nazwać. Rozpoczyna się proces szukania, dopasowywania i w końcu pojawia się pierwszy termin, który z czasem ugruntowuje się na rynku.

 

 


Jak powstał growth hacker specialist?


Platforma umożliwiająca przechowywanie danych w chmurze wprowadziła w 2012 roku program polecania przyjacielowi konta w serwisie. Każdy użytkownik, za pozyskanie dla Dropboxa użytkownika, dostawał dodatkową darmową przestrzeń na dysku. Efektem tego genialnego posunięcia był wzrost ilości użytkowników o 3900%. Twórca tego pomysłu był zwykłym marketerem, ale jego działania zauważyli inni, którzy zaczęli zastanawiać się jak „przechytrzyć system”. Kiedy przykładów takich działań było już kilka, Neil Patel, znany w środowisku startupów ekspert od analityki wymyślił pojęcie „Growth Hacker”. Dziś, na stanowiska growth hacker specjalistów prowadzone są regularne rekrutacje. Są nawet szkoły, które uczą tego „zawodu”.


 

Zawody przyszłości w Polsce


Jakie stanowiska będą w Polsce przyszłościowe? Postawić można na kilka pewniaków lub zaryzykować z czarnym koniem w zupełnie raczkujących branżach.

 

Kariera w BPO/SSC


Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że rozwój centrów usług wspólnych dla biznesu (branża BPO/SSC) nadal ma się świetnie i stale pojawiają się nowe firmy, które właśnie w Polsce chcą budować kadrę pracowników. To jednak czy ten trend się utrzyma zależy również od tego, jak będzie kształtować się ekonomia w całej Europie oraz polityka w Polsce. Duże firmy nie mają większego problemu z przenoszeniem oddziałów czy siedzib do innych krajów, jeśli warunki w danym miejscu okazują się lepsze. 

 

Opieka zdrowotna


W latach 2010 – 2012 przewidywano wzrost zapotrzebowania na fizjoterapeutów w Polsce. 6 lat później okazuje się, że i owszem są oni potrzebni, ale za naszą zachodnią granicą. W Polsce mimo iż potrzeby starzejącego się społeczeństwa rosną, pensje i warunki pracy fizjoterapeutów nie zachęcają.


W szerszej perspektywie jednak osoby zajmujące się opieką zdrowotną, zwłaszcza nad osobami starszymi będą potrzebne. Powstanie też prawdopodobnie cała klasa usług kierowanych do emerytów, których w 2030 roku będzie w Polsce prawie 40%. Jednocześnie warto pamiętać, że przewidywania dotyczące wielkości emerytur są dość pesymistyczne, co może oznaczać, że o ile rynek na usługi będzie duży, o tyle siła nabywcza emerytów nie pozwoli im na inwestowanie we własne zdrowie czy rozrywki. Praca zatem będzie, ale czy dobrze płatna?

 

IT


Myśląc o IT przede wszystkim wskazuje się na zawód programisty. Faktycznie, zapotrzebowanie na developerów jest ogromne i według szacunków McKinsey, do 2020 750.000 miejsc dla developerów w samej Europie pozostanie nieobsadzonych.


Nie trzeba jednak być programistą, by pracować w IT. Rynek aplikacji (tzw app economy) stworzył w samej Europie ponad 1,6 mln miejsc pracy. Nie tylko w obszarze programowania. Zatrudnienie znajdują też projekt i product managerowie, osoby zajmujące się przetwarzaniem i obróbką danych, specjaliści obsługi klienta i help desk z wysokimi umiejętnościami cyfrowymi, specjaliści użyteczności UX, architektury informacji, specjaliści ds. rozwoju i skalowania biznesu.

Zawód przyszłości 2020 – co trzeba będzie umieć?

 

  • Kompetencje cyfrowe – są potrzebne w przynajmniej połowie stanowisk pracy, a będą coraz bardziej potrzebne. W ostatnich raportach (np. PwC CEO Survey 2018) wskazuje się na coraz bardziej rosnącą przepaść między wymaganiami firm w zakresie umiejętności obsługi programów i aplikacji a tym, co pracownicy faktycznie potrafią. Biegłość w posługiwaniu się aplikacjami to konieczność.
  • Elastyczność – zmiany są coraz szybsze i wymagają coraz szybszego dopasowywania się. Osoby, które nie potrafią się szybko adaptować nie będą w stanie odnaleźć się na coraz bardziej dynamicznym rynku pracy.
  • Umiejętność uczenia się – z raportu Person przeprowadzonego w USA i Wielkiej Brytanii wynika, że w 2030 roku 1/5 obecnych zawodów nie będzie już prawie istnieć. Jednocześnie zaledwie 10% obecnych pracowników pracuje na stanowisku, które w obecnej formie przetrwa do 2030 roku. Uczenie się i zdobywanie nowych kompetencji jest kluczowe.

Zawód z przyszłością – jak sprawdzić, czy mój zawód w przyszłości będzie dobry?

 

Wybierając zawód na przyszłość nie warto kierować się tym, co jest popularne aktualnie bądź sugerować się tym, które zawody są deficytowe. Inwestycja w obecnie poszukiwane zawody może zaowocować tym, że kiedy już opanujesz podstawy na tyle, by zacząć pracę, okaże się, że osób takich jak ty jest bardzo dużo na rynku i pensje będą znacznie niższe niż kiedy zaczynałeś się tematem interesować.


Drugim problemem obecnie popularnych zawodów jest to, że bywają kreowane przez aktualną modę, która na pewno się zmieni. Najlepsi się utrzymają, ale ilość miejsc pracy spadnie. Dlatego myśląc o zawodzie przyszłości lepiej z dystansem przyjrzeć się temu, co jest trendy.


Przyszłościowy zawód to taki, który:

 

  • będzie trudno zautomatyzować (bądź jego automatyzacja będzie dotyczyć jedynie pewnych aspektów, które będą ułatwieniem pracy),
  • będzie miał możliwości rozwoju w strukturę hierarchiczną, np. kilkanaście lat temu firmy zajmujące się pozycjonowaniem były jednoosobowe i specjalista robił wszystko; dziś, aby skutecznie obsłużyć klienta potrzeba przynajmniej czterech wyspecjalizowanych w poszczególnych aspektach SEO osób.
  • odpowiada na przyszłe potrzeby społeczne - wśród najważniejszych trendów wymienia się: ekologię, potrzebę przeżyć, starzenie się społeczeństwa, choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne.

 

Aby wiedzieć, w co zainwestować, nie wystarczy śledzenie najnowszych ofert pracy. Zawodów przyszłości nie ma jeszcze w serwisach ogłoszeniowych. Nowe stanowiska pozwalają jednak przewidzieć kierunek rozwoju.


Jak wymyślić sobie zawód?


Pomocna jest analiza aktualnych i przyszłych trendów. Na przykład z raportów na temat rynku pracy wiemy, że rośnie ilość pracowników zatrudnianych zdalnie i na kontrakt. To znaczy, że w przyszłości więcej osób będzie miało prace nie związane z jednym pracodawcą i umożliwiające swobodne podróżowanie. Jednocześnie z analiz dotyczących spędzania wolnego czasu wynika, że coraz więcej osób ceni turystykę. Łatwo wywnioskować, że w przyszłości na pewno znajdzie się miejsce dla doradców czy firm, które będą ułatwiać czasową relokację pracowników na okresy kilku tygodni lub miesięcy, by mogli oni pracować i zwiedzać jednocześnie.


Warto zatem elastycznie podchodzić do ofert na rynku pracy i trzymać rękę na pulsie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.