Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

 
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategia 1.
Wymień takie słabe punkty, które mogą być uznane za zalety.

Jest to jedna z podstawowych metod wymieniana praktycznie przez wszystkie poradniki. Znajdź taką słabość, która faktycznie okazuje się być zaletą. Z reguły podaje się tutaj następujący przykład odpowiedzi:
"Moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy bardzo dużo czasu. Nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie."
Nie jest to najlepsza odpowiedź, ponieważ rekruterzy dobrze ją znają. Efektem jej zastosowania może być więc powtórne zadanie pytania o słabości i dalsze „drążenie” tematu.

Innymi przykładami wad, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, są chociażby empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

Empatia w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator lub sekretarka prezesa z jej nadmiarem mogą mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

Dokładność i skrupulatność – jeśli jesteś korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są Ci do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteś menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować Twoje działanie. Jako przykład możesz wymienić, że współpracownicy czasami byli zdania, że jesteś zbyt dokładny, ale Twoim zdaniem literówki i błędy interpunkcyjne w piśmie do kontrahenta źle świadczą o organizacji.

Gadatliwość – jeśli chcesz być telemarketerem, pracownikiem infolinii, to można by gadatliwość uznać za zaletę albo predyspozycję do tego rodzaju pracy. Podając ją więc jako wadę, zdobędziesz cenny punkt.

Należy podkreślić, że taka podwójna cecha (wada – zaleta) zawsze powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.

Strategia 2.
Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś.

Przy tej strategii omawiasz to, co było Twoją słabą stroną, ale czego się już pozbyłeś. Jest to strategia niebezpośredniego odpowiadania na pytanie. Wymieniając swoją dawną wadę, warto podać przykład, w czym cecha ta przeszkadzała i co zrobiłeś, aby wyeliminować ten problem.

Przykładem wady, którą wyeliminowałeś, może być palenie papierosów. Możesz wtedy powiedzieć, że do swoich słabych stron zaliczałeś palenie, jednak miesiąc temu rzuciłeś i już dostrzegasz korzyści zdrowotne i finansowe, które z tej decyzji wynikają. Podjąłeś taką decyzję, ponieważ palenie nie było mile widziane w Twojej poprzedniej pracy, a Tobie zależało na tym, by utrzymać się na zajmowanym stanowisku.

Innym przykładem wady, nad którą pracujesz lub którą wyeliminowałeś, może być znajomość języków obcych. Na przykład odpowiadasz w następujący sposób: mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi aż takiego problemu, dlatego też zapisałem się na kurs i obecnie również w mówieniu dostrzegam znaczną poprawę.

Strategia 3.
Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy.

Po prostu powiedz o wadzie, która nie jest istotna, w ogóle nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. W przypadku samodzielnych stanowisk, przy których praca wykonywana jest indywidualnie lub też stanowisk, które nie wiążą się z częstym kontaktem z innymi, np. praca księgowego, specjalisty ds. płac, powiedzenie, że nie umiesz zbyt dobrze przemawiać publicznie, nie będzie stanowiło żadnego poważnego problemu.

Tak samo jeśli ubiegając się o posadę mechanika, powiesz, że nie umiesz zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej, to również nie skreślisz swojej kandydatury, bo przecież z punktu widzenia pracy taka „wada” nie ma najmniejszego znaczenia.

Strategia 4.
Omiń temat.

Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi Ci do głowy, zawsze możesz powiedzieć, że z całą pewnością masz jakieś wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają. Jednak według Twojej wiedzy nie masz żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby Ci w wykonywaniu oferowanej pracy.

Strategia 5.
Odpowiedz z humorem.

Poczucie humoru należy do najlepszych „rozbrajaczy” tego pytania. Jeśli ktokolwiek jest w stanie je wykorzystać, na pewno odniesie w takiej sytuacji korzyści. Obrócenie całej sprawy w żart często odwraca uwagę rekrutera od faktu sprytnego ominięcia odpowiedzi.

Pytanie o własne słabości należy chyba do najbardziej znienawidzonych przez kandydatów pytań, a jednocześnie jest to pytanie ulubione przez pracodawców. Mam nadzieję, że omówione strategie pozwolą Ci lepiej przygotować odpowiedź i otrzymać pracę, o którą się starasz. Powodzenia!

Michał Filipkiewicz, Praca.pl

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Spedytor Międzynarodowy

    LOGISERV Group Sp. z o.o. Sp. j.   Wykroty    praca hybrydowa / stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Planowanie, realizacja i kontrola zleceń transportowych ze szczególnym uwzględnieniem transportów opartych na kontenerach BDF; Pozyskiwanie zleceń transportowych na kontenery BDF; Projektowanie, wdrażanie i zarządzanie operacjami transportowymi; Analiza i optymalizacja...
  • Pracownik Utrzymania Ruchu

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Azymutalna 15    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  część etatu
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy zaangażowanego i chętnego do nauki kandydata na stanowisko stażysty w magazynie części zamiennych działu Utrzymania Ruchu. To doskonała okazja, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w zarządzaniu magazynem oraz wspieraniu zespołu technicznego w zapewnieniu...
  • Konsultant w Sekcji Obsługi Klientów BackOffice (obsługa Contact Center w zakresie cyberbezpieczeństwa)

    T-Mobile Polska S.A.   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Będziesz obsługiwać telefonicznie obecnych klientów T-Mobile; W trakcie połączeń będziesz przedstawiać i wspierać sprzedaż najnowszego rozwiązania T-Mobile w zakresie cyberbezpieczeństwa; Poprzez promocję i sprzedaż rozwiązań z zakresu...
  • Szkutnik

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków trasowanie kształtów poszczególnych elementów i ich wycinanie ręczne lub maszynowe; rozmierzanie, docinanie, dopasowywanie i montaż elementów na jednostce zgodnie z rysunkiem technicznym; wykonywanie drobnych prac laminiarskich; obróbka elementów z laminatu;
  • Pracownik utrzymania terenu

    Wendre Poland Sp. z o.o.   Kostrzyn nad Odrą    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków Utrzymanie porządku wokół budynku, w hali produkcyjnej oraz na parkingu; Prace ogrodnicze: koszenie trawy, podlewanie krzewów itp. Prace konserwacyjne; Zgłaszanie zauważonych awarii i usterek; Mycie i zamiatanie posadzek wydajnym sprzętem samojezdnym Nasze wymagania Dobra...
  • Kierownik Serwisu

    Bergerat Monnoyeur sp. z o.o.   Libertów, Góra Libertowska 34    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowe zarządzanie procesem zleceń: od oferty do obsługi klienta i realizacji zamówienia; Koordynacja pracy zespołu mechaników; Współpraca z działami: nowe i używane maszyny, wynajem; Zapewnienie wysokiej jakości usług serwisowych;

Najnowsze artykuły

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie pracowej wigilii obowiązuje pewien dress code. Jak się ubrać? Podpowiadamy, kiedy możesz pozwolić sobie na zabawny sweter, czy lepiej zrezygnować ze sneakersów i jakie dodatki dobrać do eleganckiego outfitu.

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.