Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

 
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategia 1.
Wymień takie słabe punkty, które mogą być uznane za zalety.

Jest to jedna z podstawowych metod wymieniana praktycznie przez wszystkie poradniki. Znajdź taką słabość, która faktycznie okazuje się być zaletą. Z reguły podaje się tutaj następujący przykład odpowiedzi:
"Moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy bardzo dużo czasu. Nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie."
Nie jest to najlepsza odpowiedź, ponieważ rekruterzy dobrze ją znają. Efektem jej zastosowania może być więc powtórne zadanie pytania o słabości i dalsze „drążenie” tematu.

Innymi przykładami wad, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, są chociażby empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

Empatia w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator lub sekretarka prezesa z jej nadmiarem mogą mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

Dokładność i skrupulatność – jeśli jesteś korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są Ci do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteś menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować Twoje działanie. Jako przykład możesz wymienić, że współpracownicy czasami byli zdania, że jesteś zbyt dokładny, ale Twoim zdaniem literówki i błędy interpunkcyjne w piśmie do kontrahenta źle świadczą o organizacji.

Gadatliwość – jeśli chcesz być telemarketerem, pracownikiem infolinii, to można by gadatliwość uznać za zaletę albo predyspozycję do tego rodzaju pracy. Podając ją więc jako wadę, zdobędziesz cenny punkt.

Należy podkreślić, że taka podwójna cecha (wada – zaleta) zawsze powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.

Strategia 2.
Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś.

Przy tej strategii omawiasz to, co było Twoją słabą stroną, ale czego się już pozbyłeś. Jest to strategia niebezpośredniego odpowiadania na pytanie. Wymieniając swoją dawną wadę, warto podać przykład, w czym cecha ta przeszkadzała i co zrobiłeś, aby wyeliminować ten problem.

Przykładem wady, którą wyeliminowałeś, może być palenie papierosów. Możesz wtedy powiedzieć, że do swoich słabych stron zaliczałeś palenie, jednak miesiąc temu rzuciłeś i już dostrzegasz korzyści zdrowotne i finansowe, które z tej decyzji wynikają. Podjąłeś taką decyzję, ponieważ palenie nie było mile widziane w Twojej poprzedniej pracy, a Tobie zależało na tym, by utrzymać się na zajmowanym stanowisku.

Innym przykładem wady, nad którą pracujesz lub którą wyeliminowałeś, może być znajomość języków obcych. Na przykład odpowiadasz w następujący sposób: mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi aż takiego problemu, dlatego też zapisałem się na kurs i obecnie również w mówieniu dostrzegam znaczną poprawę.

Strategia 3.
Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy.

Po prostu powiedz o wadzie, która nie jest istotna, w ogóle nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. W przypadku samodzielnych stanowisk, przy których praca wykonywana jest indywidualnie lub też stanowisk, które nie wiążą się z częstym kontaktem z innymi, np. praca księgowego, specjalisty ds. płac, powiedzenie, że nie umiesz zbyt dobrze przemawiać publicznie, nie będzie stanowiło żadnego poważnego problemu.

Tak samo jeśli ubiegając się o posadę mechanika, powiesz, że nie umiesz zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej, to również nie skreślisz swojej kandydatury, bo przecież z punktu widzenia pracy taka „wada” nie ma najmniejszego znaczenia.

Strategia 4.
Omiń temat.

Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi Ci do głowy, zawsze możesz powiedzieć, że z całą pewnością masz jakieś wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają. Jednak według Twojej wiedzy nie masz żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby Ci w wykonywaniu oferowanej pracy.

Strategia 5.
Odpowiedz z humorem.

Poczucie humoru należy do najlepszych „rozbrajaczy” tego pytania. Jeśli ktokolwiek jest w stanie je wykorzystać, na pewno odniesie w takiej sytuacji korzyści. Obrócenie całej sprawy w żart często odwraca uwagę rekrutera od faktu sprytnego ominięcia odpowiedzi.

Pytanie o własne słabości należy chyba do najbardziej znienawidzonych przez kandydatów pytań, a jednocześnie jest to pytanie ulubione przez pracodawców. Mam nadzieję, że omówione strategie pozwolą Ci lepiej przygotować odpowiedź i otrzymać pracę, o którą się starasz. Powodzenia!

Michał Filipkiewicz, Praca.pl

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"
Praca Climatic Sp. z o.o. Sp. k.

Polecane oferty

  • Office Manager

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twój zakres zadań: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy; Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Wnikliwa analiza rynku oraz działań konkurencji; Przygotowywanie dokumentacji związanej z realizowanymi projektami; Przygotowywanie prezentacji...
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?