Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

 
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Jakie są Twoje słabe strony? Jest co najmniej kilka strategii, które pozwolą Ci bezpiecznie zmierzyć się z tym najbardziej niewygodnym pytaniem na rozmowie kwalifikacyjnej. Niezależnie jednak od tego, której z możliwości użyjesz, nigdy nie należy przyznawać się do słabości, które mają wpływ na efektywne wykonywanie obowiązków wspomnianych w ofercie pracy. Zbytnia szczerość może skreślić Twoją kandydaturę.

 

Spis treści

Strategia 1. Wymień takie słabe punkty, które mogą być uznane za zalety


Jest to jedna z podstawowych metod wymieniana praktycznie przez wszystkie poradniki. Znajdź taką słabość, która faktycznie okazuje się być zaletą. Z reguły podaje się tutaj następujący przykład odpowiedzi:

 

  • "Moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy bardzo dużo czasu. Nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie."

 

Nie jest to najlepsza odpowiedź, ponieważ rekruterzy dobrze ją znają. Efektem jej zastosowania może być więc powtórne zadanie pytania o słabości i dalsze „drążenie” tematu.

Innymi przykładami wad, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, są chociażby empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

  • Empatia w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator lub sekretarka prezesa z jej nadmiarem mogą mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

 

  • Dokładność i skrupulatność – jeśli jesteś korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są Ci do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteś menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować Twoje działanie. Jako przykład możesz wymienić, że współpracownicy czasami byli zdania, że jesteś zbyt dokładny, ale Twoim zdaniem literówki i błędy interpunkcyjne w piśmie do kontrahenta źle świadczą o organizacji.

 

  • Gadatliwość – jeśli chcesz być telemarketerem, pracownikiem infolinii, to można by gadatliwość uznać za zaletę albo predyspozycję do tego rodzaju pracy. Podając ją więc jako wadę, zdobędziesz cenny punkt.


Należy podkreślić, że taka podwójna cecha (wada – zaleta) zawsze powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.


Strategia 2. Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś

 

Przy tej strategii omawiasz to, co było Twoją słabą stroną, ale czego się już pozbyłeś. Jest to strategia niebezpośredniego odpowiadania na pytanie. Wymieniając swoją dawną wadę, warto podać przykład, w czym cecha ta przeszkadzała i co zrobiłeś, aby wyeliminować ten problem.

Przykładem wady, którą wyeliminowałeś, może być palenie papierosów. Możesz wtedy powiedzieć, że do swoich słabych stron zaliczałeś palenie, jednak miesiąc temu rzuciłeś i już dostrzegasz korzyści zdrowotne i finansowe, które z tej decyzji wynikają. Podjąłeś taką decyzję, ponieważ palenie nie było mile widziane w Twojej poprzedniej pracy, a Tobie zależało na tym, by utrzymać się na zajmowanym stanowisku.

Innym przykładem wady, nad którą pracujesz lub którą wyeliminowałeś, może być znajomość języków obcych. Na przykład odpowiadasz w następujący sposób: mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi aż takiego problemu, dlatego też zapisałem się na kurs i obecnie również w mówieniu dostrzegam znaczną poprawę.

 


Strategia 3. Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy


Po prostu powiedz o wadzie, która nie jest istotna, w ogóle nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. W przypadku samodzielnych stanowisk, przy których praca wykonywana jest indywidualnie lub też stanowisk, które nie wiążą się z częstym kontaktem z innymi, np. praca księgowego, specjalisty ds. płac, powiedzenie, że nie umiesz zbyt dobrze przemawiać publicznie, nie będzie stanowiło żadnego poważnego problemu.

Tak samo jeśli ubiegając się o posadę mechanika, powiesz, że nie umiesz zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej, to również nie skreślisz swojej kandydatury, bo przecież z punktu widzenia pracy taka „wada” nie ma najmniejszego znaczenia.

 

Strategia 4. Omiń temat

 

Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi Ci do głowy, zawsze możesz powiedzieć, że z całą pewnością masz jakieś wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają. Jednak według Twojej wiedzy nie masz żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby Ci w wykonywaniu oferowanej pracy.

 

Strategia 5. Odpowiedz z humorem

 

Poczucie humoru należy do najlepszych „rozbrajaczy” tego pytania. Jeśli ktokolwiek jest w stanie je wykorzystać, na pewno odniesie w takiej sytuacji korzyści. Obrócenie całej sprawy w żart często odwraca uwagę rekrutera od faktu sprytnego ominięcia odpowiedzi.


Pytanie o własne słabości należy chyba do najbardziej znienawidzonych przez kandydatów pytań, a jednocześnie jest to pytanie ulubione przez pracodawców. Mam nadzieję, że omówione strategie pozwolą Ci lepiej przygotować odpowiedź i otrzymać pracę, o którą się starasz. Powodzenia!

Michał Filipkiewicz, Praca.pl

 

Czytaj takżeQuiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"
Praca GEDIA Poland Sp. z.o.o.

Polecane oferty

  • Elektryk

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Realizacja remontów oraz modernizacji maszyn; Opracowanie dokumentacji elektrycznej i maszynowej; Przeglądy i naprawa komponentów maszyn, elektryki i automatyki; Uruchamianie maszyn w zakładach Grupy GEDIA;
  • Inżynier Zapewnienia Jakości w Dziale Jakości

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Współpraca z dostawcami oraz z klientem z branży automotive Opracowywanie reklamacji zgodnie z metodologią G8D oraz koordynacja wprowadzania działań naprawczych Znajomość portali klientów w branży automotive oraz specyficznych wymagań klienta Umiejętność...
  • Technik Informatyk

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Obsługa pierwszego poziomu wsparcia; Instalacja i konfiguracja komputerów i urządzeń peryferyjnych; Zarządzanie inwentaryzacją sprzętu komputerowego Zarządzanie flotą telefonów komórkowych; Obsługa systemu monitoringu, systemów środków trwałych IT; Czego...
  • Specjalista ds. zakupów

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Twoje obowiązki Realizacja zakupów zgodnie z zapotrzebowaniem oraz ustalonymi procedurami; Kontrola planowania i realizacji zamówień; Prowadzenie dokumentacji zakupowej; Utrzymywanie bieżących kontaktów z ustalonymi dostawcami; Adresaci oferty i potrzebne kompetencje: Wykształcenie wyższe...
  • Młodszy Inżynier Symulacji Manufacturing Engineering

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Twój zakres obowiązków Tworzenie i analiza symulacji procesów spawania, zgrzewania oraz innych metod łączenia w branży automotive, wykorzystując oprogramowanie Siemens Process Simulate; Modelowanie pracy robotów, analiza wykonalności oraz weryfikacja poprawności procesu produkcyjnego...

Najnowsze artykuły

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379